אאא

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי קיים בליל שבת מסיבת עיתונאים בקהיר, ודיווח על הפסקת אש הומניטרית שהושגה בין חמאס וישראל. הפסקת האש שאושרה על ידי חמאס ודובר צה"ל הייתה אמורה להסתיים בשעה 20:00 בערב, אולם בישראל הוחלט להאריך אותה במספר שעות.

סמוך לשעה 20:00 בערב, אז החליטה ישראל להאריך את הפסקת האש, ירו מחבלים פצצות מרגמה לעבר אזור המועצה האזורית אשכול. איש לא נפגע במקרה, ונפילות נרשמו בשטחים פתוחים. הפסקת האש, כך לפי החלטת רוה"מ בנימין נתניהו, צפויה להתארך עד חצות הלילה בערך (מוצאי שבת). 

גורם ישראלי צוטט בסוכנות הידיעות רויטרס כאומר: "ככל שזה נוגע לישראל, אין סיבה למנוע מאזרחי עזה לאגור מצרכים, כל עוד נמשכת הפעילות הצבאית נגד המנהרות. המלחמה שלנו אינה באזרחים". 

העיתון "א-שרק אל-אווסט" דיווח השבת כי ארגון חמאס נוטה להשיב בחיוב להצעת קרי להפסקת אש של כשבוע, וזאת בכדי להעניק לאזאחי עשה אפשרות לנשום אוויר במהלך ימי החג החותמים את חודש הרמאדן. 

הערב, קודם כינוסו של הקבינט המדיני-ביטחוני, אמר שר החוץ אביגדור ליברמן ל-ynet כי תם עידן הפסקות האש: "ברור שבזה כל הפסקות האש יסתיימו. אין לי ספק שצה"ל יחדש את פעילותו במלוא עוזה ובמלוא הכוח, ואז נראה את התוצאות".

לדברי ליברמן: "אנחנו לא נלחמים באזרחים חפים מפשע. אני לא חושב שמישהו שמח להפסקת האש הזאת, אבל מצד שני אנחנו כן מכבדים את הבקשות ההומניטריות ולכן הסכמנו ל-12 שעות הפסקת אש ולהארכה של ארבע שעות. להערכתי ברור שבזה כל הפסקות האש יסתיימו".

 "לפחות לפי תפיסתי", הוסיף שר החוץ ליברמן, "אנחנו חייבים להבטיח את ביטחונם של אזרחי ישראל - לא משנה כמה שעות או ימים זה ייקח. אין לי ספק שצה"ל יחדש את פעילותו במלוא עוזה ובמלוא הכוח, ואז נראה את התוצאות".

במהלך היממה האחרונה (שבת), נהרגו ארבעה חיילי צה"ל במסגרת הקרבות ברצועת עזה. בדובר צה"ל התירו לפרסום את שמותיהם של ההרוגים לאחר שהודעה נמסרה לבני משפחותיהם.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מתחילת המבצע: 40 חיילים נהרגו

סמל-ראשון עמית יאורי בן 20 מירושלים, לוחם מחיל ההנדסה בעוצבת "סער מגולן. נהרג אתמול (שישי) בשעות הערב מהיתקלות עם מחבלים בדרום רצועת עזה.

קצין צה"ל, סגן רועי פלס בן 21 מתל אביב, לוחם בחטיבת הנח"ל, נהרג מפגיעה ברכב משוריין של צה"ל ברצועת עזה במהלך הפעילות המבצעית בשעות הלילה. מצה"ל נמסר כי סגן רועי פלס הועלה מדרגת סגן-משנה לדרגת סגן לאחר מותו.

סמל-ראשון אברהם גרינצויג בן 21 מפתח תקווה, לוחם בחטיבת הנח"ל, נהרג הלילה במהלך פעילות מבצעית בצפון רצועת עזה.

ההרוג הרביעי הוא סמל-ראשון גל בסון בן 21 מחולון, לוחם בחיל ההנדסה, נהרג הלילה במהלך פעילות מבצעית בצפון רצועת עזה. סמל-ראשון בסון הועלה מדרגת סמל לדרגת סמל-ראשון לאחר מותו. 40 קצינים, נגדים וחיילים ישראלים נהרגו מתחילת מבצע "צוק איתן" ומאות נפצעו.