אאא

האם התנועה "ישראל חופשית" הנאבקת בחרדים היא סניף של מרצ?
 
תנועת "ישראל חופשית" הנאבקת בציבור החרדי טוענת כי היא "תנועה ציבורית לא מפלגתית". מבדיקה שערך עיתון "מקור ראשון" עולה כי רוב הפעילים המובילים והמייסדים של התנועה הם אנשי מפלגת השמאל מרצ וחלקם עבדו בעבר הרחוק עם ח"כ ניצן הורוביץ כעוזרים פרלמנטריים.

"ישראל חופשית" מגדירה את עצמה כתנועה לא מפלגתית. היא מוכרת בגלל המאבק שלה נגד "הכפייה החרדית", לטענתה, ומול שר הפנים ויו"ר ש"ס, אלי ישי. לא פעם קראו חברי הקבוצה לפטר את השר אלי ישי ואפילו לגרש אותו מהארץ בעקבות דבריו נגד העובדים הזרים.

למרות ההכרזה של אנשי תנועת ישראל חופשית שהם "תנועת אזרחית לא פוליטית" בדיקה של רוב האנשים המרכיבים את התנועה מגלה כי רוב הפעילים בה קשורים למרצ, ועבדו בעבר עם ח"כ ניצן הורביץ, אחת הדמויות הבולטות והדומנינטיות בשמאל הישראלי.
 
בדיקת מקור ראשון מגלה כי חבר הוועד המנהל עליו רשומה עמותת ישראל חופשית הוא עמיחי פינדלינג. פינדלינג הוא חבר מפלגת מרצ ולשעבר יועצו של ח"כ ניצן הורוביץ לענייני דת ומדינה. יו"ר הוועד המנהל של ישראל חופשית שמו שי אבן, הוא חבר מועצת העיר רעננה מטעם מרצ ויועצו לשעבר של ח"כ ניצן הורוביץ.
 
מנכ"ל העמותה, מיקי גיצין היה פעיל במפלגת מרצ. לירון ביאזי, המוגדרת לפי אתר התנועה כאחראית על צוות דוברות ופרויקטים, הייתה גם היא, עד לא מזמן, עוזרת פרלמנטרית לח"כ ניצן הורוביץ. אלעד וולף, שבהפגנות ישראל חופשית הוא איש המגאפון ובסרטון הסטירות הוא מתפקד כמחטיף הכאפות הלאומי, הוא רכז האינטרנט והמדיה החברתית של ח"כ הורוביץ.

"יש גם כאלה שאינם אנשי שמאל"

מנכ"ל התנועה, מיקי גיצין אמר למקור ראשון אומר כי אכן יש מספר לא מבוטל של פעילי מרצ בתנועה אך רבים אחרים מגיעים מבתים פוליטיים שונים ומגוונים. "אנחנו תנועה ציבורית לא מפלגתית שצמחה בעיקר בעקבות מאבקי שכונות בכל מיני מוקדים ברחבי הארץ בעיקר בסוגיות של דת ומדינה. ח"כ הורוביץ לא הקים את התנועה אלא אנשים התנקזו אצלו בלשכה ואמרו שצריך לעשות מעשה.
 
"יש פה תרכובת של אנשים. חלקם אכן היו במרצ וגם אני איש מרצ בעברי, אבל רובנו ממש לא אנשי מרצ באופן מובהק. חלקם אגב, גם לא אנשי שמאל. אנחנו מאמינים בקבוצות לחץ, אנחנו מאמינים שלחברה האזרחית יש יכולת להשפיע על הפוליטיקה הרבה יותר מהפוליטיקה עצמה."
 
לגבי הביקורת כלפי אלי ישי בנושא אסון הכרמל, גיצין מסביר כי הם לא יכלו להתעלם ממה שהתרחש. "האג´נדה של מנהל תקין אומרת שבמקום שיש מנהל תקין - שר לוקח אחריות על מעשיו, כל שר".
 
חבר-הכנסת ניצן הורביץ הגיב לדברים: "אני הייתי בין מקימיו של הארגון ועשיתי את זה כי חשבתי שיש צורך דחוף במעורבות ציבורית בישראל בתחומים של דת ומדינה, חינוך ופלורליזם. לכן פעלתי להקמת הארגון והיום זו עמותה לפי חוק העמותות. לשמחתי הרבה הארגון פרש כנפיים והוא מתקדם וכפי שאפשר לראות הוא צומח וצובר תאוצה ואני גאה על זה."