אאא

חיל הים תקף בסוריה? עיתון ה"סאנדיי טיימס" הבריטי מדווח הבוקר (ראשון) כי תקיפת מחסני הנשק בעיר לטקייה בסוריה בוצעת על-ידי צוללת של חיל הים הישראלי מסוג 'דולפין'.

לפי הדיווח, שמתבסס על גורמי מודיעים במזרח התיכון, הרי שמדובר בפעולה ראשונה של חיל הים הישראלי בסוריה מאז מלחמת האזרחים במדינה שנעשתה בתיאום הדוק עם ארצות-הברית.

העיתון מדווח כי מטרת התקיפה היה מאגר של כ-50 טילים מתוצרת רוסית מסוג 'יאחונט P-800', המשמשים כטילים נגד ספינות. הטילים הועברו לפני כמה חודשים לצבא סוריה.

לפי הדיווח, ארה"ב הביעו בפני הרוסים את מחאתם על העברת הטילים לידי סוריה. מדובר בטילי שיוט מדויקים שמסוגלים להגיע לטווח של 300 קילומטרים ולפגוע בכלי שיט של ישראל וארה"ב וכן באסדות הגז החדשות של ישראל בים התיכון.

לעומת זאת, רשת CNN האמריקנית דיווחה אתמול לראשונה, מפי גורמים אמריקנים, כי ישראל היא זו שאחראית לתקיפת הבסיס בלטקייה.

לפי הדיווח של רשת CNN, את התקיפה ביצעה ישראל על-ידי מטוסי חיל האוויר, שהפציצו את המחסן ובו טילי ה'יאחונט'.

עיתון ה"ניו יורק טיימס" מדווח הלילה גם הוא כי ישראל הפציצה את מחסן הנשק עם מטוסי חיל האוויר וכי הושמדו במקום טילי יאחונט.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

יצויין כי בישראל כמובן שומרים על עמימות ולא מגיבים לדיווחים הללו.

כזכור, בשבוע שעבר רמז דובר צבא סוריה החופשית קאסם סעד א-דין כי ישראל היא זו שאחראית לתקיפה בלטקייה והוא הוסיף והעריך כי התקיפה בוצעה מהים.

סעד א-דין אמר לסוכנות 'רויטרס' כי לכוחות המורדים נודע שטילי יאחונט שסופקו לסוריה אוחסנו בלטקייה והוסיף כי "לא היה זה צבא סוריה החופשי שתקף את המקום הזה". לדבריו, "ההתקפה הזו בוצעה או מהאוויר או באמצעות טילים ארוכי טווח מאוניות בים התיכון".

במידה וישראל אכן תקפה שוב בסוריה הרי שמדובר בתקיפה הרביעית המשמעותית של ישראל במדינה, שדווחה עד כה.

לאחר התקיפה הקודמת של ישראל, בחודש מאי, נגד מכון מחקר צבאי בדמשק, איים נשיא סוריה בשאר אסד כי סוריה תגיב בחריפות אם ישראל תעז לתקוף שוב.