אאא

מה עושים כשההגירה השלילית היהודית רק מחריפה משנה לשנה, והגידול הטבעי הערבי רק הולך ומתגבר?

את הבעיה הזו, שמאיימת על כמה וכמה ערים בישראל, כמו עכו, לוד ונצרת, אפשר לפתור. בעיריית נצרת מצאו פתרון לדמוגרפיה השלילית – ה'חרדים'.

מזה תקופה ארוכה שעיריית נצרת עילית ותושביה היהודיים מתמודדים עם הגירה שלילית וגידול דרמטי במספר התושבים הערביים שבחרו באיכות החיים של שכניהם מלמעלה. יותר ויותר ערבים בוחרים לרכוש דירות ב'נצרת היהודית'. יהיו כאלה שיקראו לזה השתלטות עוינת ויהיו כאלה שיבינו שהערבים מעדיפים לגור בעיר יהודית שתתן להם שירותים טובים יותר ותאפשר להם חיים קצת יותר נוחים.

כך או כך, בעיריית נצרת מודאגים. היהודים עוזבים, והערבים מגיעים בהמוניהם. זו תגובת שרשרת, ככל שיותר ערבים נכנסים לשכונה, יותר יהודים עוזבים אותה.

על מנת לפתור את הבעיה הדמוגרפית, הגו בעיריית נצרת רעיון גאוני. בואו נקרא לחרדים להתיישב בעיר. אצל החרדים הגידול הטבעי גבוה, לפחות כמו אצל הערבים (להבדיל), וכך נשיג שני ציפורים במכה אחת. נייהד את העיר, ונאזן את הגידול הטבעי של הערבים.

ראש העיר לא רק חושב, הוא גם עושה. העירייה מתכוונת להקים שכונה חדשה של כ-3,000 יחידות דיור שתוקם על קרקע שהופקעה בעבר מערבים. צחוק הגורל או מעשה קונדס של שר ההיסטוריה.

וכדי שתווכחו לדעת שזה רציני, מספרים בעירייה ש-600 משפחות כבר נרשמי לשכונה החדשה שאמורה לקום במה שנקרא 'הר יונה'. השכונה שתקרא 'הר יונה גימל' (אולי כפרפרזה על רמת אביב גימל), מיועדת לבלום את הגידול הערבי בעיר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

קצת נתונים: כיום קיימת בנצרת עילית אוכלוסייה ערבית בשיעור של כ-15%. לפחות לפי הנתונים הרשמיים, לא כולל תושבי שטחים ואזרחים ירדנים או סתם שוהים בלתי חוקיים, והנתון הזה רק הולך וגדל משנה לשנה. מאידך, מידי שנה יורד מספר היהודים בעיר בכמחצית האחוז. החרדים ישנו את התמונה.

השכונה במקור לא יועדה לחרדים, השטח הוכשר כבר בעבר, משרד השיכון השקיע מעל מאה מיליון שקל כדי להתאימו לשכונה של לפחות 10,000 יחידות דיור. אבל העובדה שייהוד הגליל לא מצליח בגלל הגידול הטבעי הגבוה של הערבים, מביאה את ראש העיר, להציע לחרדים להתיישב בעירו.

הרעיון זוכה לתמיכה רחבה, אפילו שר הפנים נרתם לסייע, ואישר להפיץ כי פנה לגר"ע וקיבל את ברכת הדרך לרעיון. רועי לחמנוביץ', יועץ התקשורת של השר ישי, מאשר ל'כיכר השבת' את הידיעה ואומר כי השר יעשה כל מאמץ על מנת שהמיזם ייצא לדרך.

התב"ע אגב, מאושרת ל-3,000 יחידות דיור בלבד, אבל אל חשש, עם שר פנים חרדי, לא מן הנמנע שבקרוב יאושרו עוד אלפי יחידות דיור, שכן כאמור, השטח מיועד לבניה של יותר מ-10,000 יחידות. כבר בתחילת השנה הבאה יעלו הדחפורים על השטח, בנצרת מאמינים שעד 2011 כבר יגורו חרדים בעיר.

אז מי אמר שיש מצוקת דיור חרדית?