אאא

מקהלת הצבועים החלה להשמיע את קולה, מאז אתמול, והיא עדיין מייללת בהתייפייפות מעוררת בחילה. כן, בדיוק "יש עתיד" חסידי האפליה מכל סוג כלפי הציבור החרדי, המפלים בפועל בין  מעמד הביניים למעמד הנמוך, המחוקקים כל חוק אפשרי כדי להבדיל בין דם לדם. בין דם של תלמיד חו"ל חרדי לתלמיד חו"ל דתי או חילוני. אלה שללא חשש קמים מידי בוקר עם  חוק חדש שכל מטרתו היא לפגוע בבטן הרכה של ילדי החרדים או ילדי המעמד הנמוך בכלל., אלה מזדעקים פתאום בשל אפליה של בת מפלגתם.

"פנינה בדיוק חזרה מדרום אפריקה, שם ייצגה את ישראל בהלווייתו של נלסון מנדלה, האיש שלימד את העולם שמול גזענות אסור לשתוק. אז אנחנו לא נשתוק. מי שצריך להיות מפוטר, יפוטר. את הנהלים שצריך לשנות, נשנה". 

את המילים היפות והאגרסיביות האלה כתב לא פחות מיאיר לפיד. האיש שמרגע שפזל לפוליטיקה לא חדל מלהשמיץ ולהשפיל ולהפלות ציבור שלם של יהודים שמעולם לא עשו לו רעה. הוא מזדעק פתאום בגלל שנדמה לו שהפלו את פנינה תמנו-שטה בזה שסירבו לקבל את תרומת דמה.

הוא מתעלם מכך שהסיבה לסירוב קבלת תרומת הדם שלה, אינה קשורה בה או בצבע עורה אלא בעובדה שבארץ מוצאה קיימים נגיפים רבים שחלק גדול מעדתה נושאים אותם שלא בטובתם ושלא ברצונם. ומכיוון שקיים חשש כי קבוצות אוכלוסיה אלו נחשפו לנגיפים שונים ומהווים נשאים של מחלות זיהומיות כמו דלקת כבד נגיפית, מחלת קרויצפלד־יעקב ועוד תיקן משרד הבריאות תקנה שאין לאפשר תרומת דם ממי שנולד באפריקה לפני 1977.

דרך אגב, תקנה דומה מאוד קיימת לגבי יוצאי אנגליה שגם מהם אין לאפשר תרומת דם בשל החשש  מפני מחלת "הפרה המשוגעת". ואף אחד לא מזדעק לומר כי מדובר בגזענות. שרת הבריאות יעל גרמן שאמרה כי זהו "אבסורד בלתי נסבל שבשנת 2013 במדינת ישראל בני העדה האתיופית, שהגיעו לפני יותר מ־25 שנה לארץ עדיין לא יכולים לתרום דם." כנראה שכחה שאלו הן התקנות של המשרד שבראשותו היא עומדת. ואם יש בהן מחדל הרי שהוא מונח לפתחה.

אבל בינינו זה לא העניין שמפריע לי.

מה שמקומם אותי יותר מכול זה הצביעות הפופוליסטית הזאת. והחשיבה שהעם שלנו טמבל וברגע אחד הוא ישכח ל"יש עתיד" את כל ההתנהלות הגזענית שלו כלפי מגזרים שלמים, רק בגלל שהוא כביכול קם לתבוע את עלבונם של יהודי אתיופיה. האומנם?

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

האם באמת גורלם נוגע לליבכם יפי הנפש למה שלא תזמו מעין כרטיס "אדי" שבו תצהירו כי אתם, כן אתם ממש, כאשר תזדקקו לתרומת דם הנכם מעוניינים בדווקא בדם של יוצאי אתיופיה. הלא אז באמת תשיבו את הכבוד האבוד, הלא אז באמת תוכיחו שכל דברותכם אינם פוליטקל-קורקט יומיים אחרי הלוויתו של מנדלה, אלא באמת דאגה לכבודה של העדה האתיופית. ואם באמת כל התקנות הללו שדואגות לבריאות הציבור הן גזעניות גרידא, אז הנה נפתרה הבעיה.

יהודי אפריקה יתרמו דם ומפלגת "יש עתיד" ואוהדיה יקבלו את הדם. ובא הכול על מקומו בשלום. והרי מה מטיבים אתם לחקוק חוקים ולתקן תקנות חברתיות מידי יום, אז למה שלא תעשו את זה מחר בבוקר ותוכיחו לנו שאין בכם צביעות לשמה?

ואם כבר קמתם לתבוע את עלבונם של יהודי אפריקה אז למה שלא תנצלו את הזדמנות ותנסו גם לדאוג למצבם הכלכלי. ותחוקקו למענם כמה חוקים נחמדים אפילו שהם עוד לא זכו להיות ב"מעמד הבינוני" שכה יקר לליבכם.

אבל אתם יודעים אפילו טוב ממני שלעולם לא תנקטו באף אחת מהיוזמות הברוכות שהצעתי כי מה שמעניין אתכם באמת זו יללת צביעות תקשורתית ולא יותר. ואת זה כמו כל השיגכם הוירטואליים אכן הצלחתם להשיג בעזרתה האדיבה של התקשורת הישראלית ההגונה והדמוקרטית.