אאא

את מסעו האחרון של הרב הראשי לישראל הרב יונה מצגר לאלבניה, המשיך הרב במונטנגרו. מדינה צעירה זו שהוקמה רק לפני כ-7 שנים ידועה בנופיה המיוחדים ובמטיילים רבים הפוקדים אותה במשך כל השנה.שליח חב"ד ורבה הראשי של אלבניה הרב יואל קפלן הפועל במרץ להחייאת היהדות במדינות הבלקן, קיבץ לראשונה את יהודי המדינה בפסח האחרון לליל סדר מרכזי בסיוע בחורים ממרכז שליחות שתחת המל"ח.

בהכוונתו של הרב קפלן התאספו יהודי מונטנגרו והקימו קהילה יהודית פעילה ומינו את מר יעקב (יאשה) אלפנדרי לנשיא הקהילה ואת גב' ג'ינה לאזר למזכירת הקהילה.

יש לציין, שבמונטנגרו פועלים בשיתוף פעולה גם השלוחים במדינות הסמוכות הרב פיני זקלס מקוראטיה והרב יהושע קמינצקי מסרביה.

ביקורו ההיסטורי של הרב הראשי יחד עם משלחת רבנים מ 'מרכז רבני אירופה' בראשותו של המנכ"ל הרב אריה גולדברג, היה לשיחת היום במדינה.

מנהיגי המדינה יצאו מגידרם לארח את המשלחת אחר כבוד. ראש הממשלה מר איגור לוקשיץ הבטיח להכיר רשמית בדת היהודית במונטנגרו. בכך תצטרף היהדות לשלושת הדתות המוכרות כבר במדינה הבלקנית הצעירה, הנצרות הקתולית, הנצרות האורתודוקסית והאסלאם.

אל הבטחתו של ראש הממשלה הצטרפו גם יו"ר הפרלמנט המונטנגרי רנקו קריבוקפיץ', ונשיא המדינה ד"ר פיליפ וואויאנוביץ'. אשר פגשו אף הם את המשלחת. יחד עם ראש הממשלה הביעו השניים תקווה כי שדרוגה של הקהילה היהודית ימשוך למדינה משקיעים יהודיים מכל רחבי העולם.

יעקב (יאשה) אלפנדרי, נשיא הקהילה היהודית המקומית ברך את הצהרותיהם של מנהיגי המדינה באמרו כי "מדובר מבחינתנו בצעד חשוב ומרגש שיתן דחיפה רצינית להתפתחותה של הקהילה שלנו ולהרמת הגאווה היהודית במדינה הנפלאה הזו".

מונטנגרו נחשבת למדינה צעירה שכן עד לשנת 2006 היא הייתה חלק מסרביה, שארית מאיחוד המדינות הבלקניות במסגרת יוגוסלביה, שהתפרקותה החלה כבר ב-92'. במדינה מתגוררים כיום מעל חצי מיליון תושבים המועסקים בעיקר בתיירות. בקהילה היהודית במונטנגרו חברים כמה מאות יהודים, אם כי לפי ההערכות מספר היהודים בכל המדינה עומד על כ-1,000.

בימים הנוראים הבעל"ט יתקיימו גם במונטנגרו תפילות כסדרן לראשונה בהסטוריה.