אאא

העיתון "יתד נאמן" מפרסם הבוקר (שלישי) את מכתבם החריף של מרנן ורבנן גדולי ישראל נגד עיתון "הפלס" כשאל חתימותיהם של מרנן הגראי"ל שטיינמן והגר"ח קנייבסקי מצטרפים גם הגאונים הגדולים הגרי"ג אדלשטיין והגר"א פינקל.

בצעד חריג יחסית בוחר העיתון לפרסם את המכתב בעמודו השני זאת לאחר שאמש הוא כבר התפרסם בכלי התקשורת האחרים.

גורם המעורה בפרשה מסביר ל"כיכר השבת" כי עד הרגע האחרון של הדפסת העיתון היתה התלבטות באשר לפרסום המכתב בשופרם של גדולי הדור. |לא היינו צריכים זאת מלכתחילה ומבחינתנו לא היינו מתייחסים בכלל להפלס, אולם מאחר שנוצר חשש שמא יאמרו שהמכתב אינו נכון וכי בעיתון הבית של מרנן ורבנן הוא לא פורסם הוחלט בסופו של דבר לפרסם זאת אולם לא בשער העיתון", הוא מסביר.

"צריך להבין", מסביר הגורם, "שזה לא מאבק מסחרי כלכלי או אפילו אידיאולוגי של יתד נאמן מול הפלס תוך חשש מסקר כזה או אחר או 'בריחת' מפרסמים".

"מדובר בצעד חריג של גדולי ישראל שהחליטו לצאת חוצץ נגד העיתון החדש וזה לא שייך ליתד או למישהו אחר אלא מדובר במאבק כלל ציבורי כשההתייחסות הינה גם לעניין ההפגנות וההתפרעויות שהתקיימו לפני למעלה משבוע בעקבות מעצרו של בחור הישיבה", הוא מוסיף.

הגורם מסביר שהורתו ולידתו של המכתב היתה בכלל מסיבות שונות ממה שכלל הציבור סבור. לדבריו, "יממה לאחר ההפגנות בהם השתתפו אף חלק מהבחורים הלומדים בישיבות רגילות המזוהות עם מרן הגראי"ל שטיינמן, פנו ראשי הישיבות הללו לתלמידיהם ושאלו אותם מדוע השתתפו בהפגנה. לתדהמתם הללו שלפו את עיתון הפלס וציטטו ממנו כי ההפגנות הינן נחוצות והן צורך השעה".

"ראשי הישיבות ההמומים", כך מספר הגורם, "פנו למרן הגראי"ל ודיווחו לו על כך תוך שהם מבקשים לצאת חוצץ כנגד העיתון על מנת שאחרים שאינם יודעים לא יסתמכו עליו ויכשלו בטעות".

מרן הגראי"ל סירב בתחילה ואמר כי דעתו על העיתון ידועה לכולם אולם לאחר מכן החליט כי אכן יש לכתוב מכתב חריף וזאת בעיקר בשל החשש שההפגנות ייצאו משליטה ובחורי ישיבה נוספים יגררו אליהם מחמת הקריאה בעיתון.

ואכן במכתב שיצא מיד לאחר ההפגנות, ישנה התייחסות מפורשת לעניין כשגדולי ישראל כותבים "ומסיתים נערים לעשות מעשים שאין דרך התורה נוחה מהם ואף מביא לידי חילול שם שמיים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לדבריו בתחילה דובר כי המכתב יגיע רק לאישים מסוימים ולראשי הישיבות אולם לאחר דיון מחודש הוחלט להוציאו לציבור הרחב ועל כן הוא מתפרסם הבוקר גם בעיתון יתד נאמן ומופץ לציבור הרחב.

כזכור, במכתבם כותבים גדולי ישראל כי "זה כבר תקופה שיוצא לאור עיתון בשם 'הפלס', והוא מלא בביזוי חכמים ובמחלוקת, ומפיץ שנאה בין יראי ה', ומקררים את ציבור יראי ה' מלהתחזק בתורה ויראת שמים, ומסיתים נערים לעשות מעשים שאין דרך התורה נוחה מהם, ואף מביא לידי חילול שם שמים רח"ל, ועוד הרבה דברים רעים יש בזה.

"על כן אנו פונים לכל אשר יראת ה' בלבבו שלא יכניס בשום צורה עיתון זה לביתו ושלא יסייעו בידם בשום צורה שהיא, וקל וחומר שאסור להתראיין אצלם, ולא לפרסם אצלם דברים בשום אופן, וראוי ליידע המפרסמים שהם עלולים ליתן יד לחילול שם שמים בתמיכתם בדבר הפסול הזה.

"והשם יתברך יערה רוח טהרה ממרום וישכין שלום בין יראי ה' בפרט בעת הזאת בעומדינו מול מהרסים מבית ומבחוץ ר"ל", מסיימים גדולי ישראל את מכתבם החתום בכתב ידם.

יצוין כי בעיתון "הפלס" עדיין מסרבים להגיב למכתב החריף נגדם.

מכתבם של גדולי ישראל
מכתבם של גדולי ישראל