אאא

מועמדות בסכנה? חבר-הכנסת איתן כבל (העבודה) פנה ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בדרישה לפסול את מועמדות הרב שמואל אליהו, רבה של צפת, המתמודד לתפקיד הרב הראשי הספרדי.

במכתבו, מבקש כבל מוינשטיין להתערב באופן מיידי בבחירות לרבנות הראשית ולפסול את מועמדות הרב אליהו, בשל הטפתו לגזענות ופסקי הלכה שהוציא נגד ערבים.

"בימים אלו מתקיימת התמודדות בין מספר רבנים על תפקיד הרב הראשי לישראל והראשון לציון", כותב כבל, "בין המועמדים צורמת במיוחד מועמדותו של הרב שמואל אליהו שבמהלך שנים ארוכות הטיף לגזענות וישם אותה הלכה למעשה בפסק הלכה האוסר על מכירה או השכרת דירות לאזרחים ערבים".

"הרב אליהו מנצל באופן עקבי את משרתו הציבורית על מנת להסית כנגד מיעוט במדינת ישראל המונה חמישית מאוכלוסיית המדינה", מאשים כבל, "זאת, תוך שימוש בכל במה אפשרית על מנת להפיץ אמירות נוטפות גזענות דוגמת 'יהודי לא צריך לברוח מערבים. יהודי צריך להבריח ערבים'".

את היוזמה, כפי שפורסמה ביום שישי ב"מעריב", כי הרב אליהו יתנצל על פסקיו והתבטאויותיו נגד הערבים וכך יזכה לתמיכת 'הבית היהודי', מכנה כבל "לעג לרש".

לטענתו, "את הנזק לו גרמו אמירותיו לא תתקן שום התנצלות. את הקרע שיצר בין היהדות לבין הציבור הערבי לא ניתן לאחות במתק שפתיים".

"הרב אליהו פסול מכל וכל מלהתמודד על תפקיד הראשון לציון", כותב כבל, "זהו תפקיד חשוב מדיי מכדי להפקיד אותו בידי אדם המונע משנאה לאחר, מלאומנות ומגזענות".

לסיום, כותב כבל לוינשטיין: "אבקש את התערבותך המיידית על מנת לפסול את מועמדותו של הרב אליהו לתפקיד הרב הספרדי הראשי. פסילה זו תשדר מסר ברור לציבור היהודי והערבי שמדינת ישראל מקבלת באפס סבלנות אמירות ומעשים גזעניים".

גורמים בסביבת הרב שמואל אליהו אומרים בתגובה בשיחה עם "כיכר השבת" כי "בית המשפט זרק מכל המדרגות את העותרים נגד הרב בנושא, כך שגם הפנייה הזו היא חסרת משמעות. יש כאן מי שמנסה לגזור קופון וכותרת מהתמודדותו של הרב".

בהכנת הידיעה השתתף ישראל כהן