אאא

במסגרת ההסכמים בין הבית היהודי לבין הליכוד ביתנו הוחלט כי הרבנים הראשיים יוכלו להתמודד לכהונה נוספת, בנוסף, תוארך כהונתם של הרבנים הראשיים לישראל עד לקיומם של הבחירות לרבנים ראשיים המתוכננות לקיץ.

משמעות ההחלטה היא כי עוד לפני השבוע הבא, מועד סיום כהונתם הרשמי של הרבנים עמאר ומצגר תועבר חקיקה המאפשרת את המשך כהונתם.

בנוסף יוכלו הרב עמאר והרב מצגר להתמודד שוב לקדנציה נוספת של 10 שנים לאחר שיושלם הליך החקיקה בו החלה הכנסת הקודמת ועל פי ההסכמים כאמור.

ההסכמה המדוברת טורפת את הקלפים בבחירות לרבנות הראשית וכעת צפויים רבים מן המועמדים שהכריזו על כוונתם להתמודד לתפקיד להסיר את מועמדותם, שכן הרבנים המכהנים נהנים מפופולאריות רבה וקשה יהיה לנצח אותם בעודם בתפקיד. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

סעיף נוסף בהסכם הקואלציוני מרמז ככל הנראה על הסיבות להמהלך המפתיע ואולי על דיל שנרקם, לפיו תוארך כהונתו של הרב עמאר ובתמורה תינתן תמיכה לרב ראשי אשכנזי הנמנה על הציונות הדתית, על פי הסעיף, נציגי הקואליציה בגוף הבוחר של הרבנות הראשית יתואמו עם סיעת הבית היהודי.

סעיף זה מרמז על כך שבבית היהודי לא ממהרים לוותר על ההשפעה בגוף הבוחר וכי בכוונתם להציב מועמד משלהם שיהיה ככל הנראה הרב דוד סתיו בתמורה לבחירתו של הגר״ש עמאר.

ההערכה כי בבית היהודי מבינים כי הגוף הבוחר הנוכחי מורכב בחלקו הגדול מנציגים הנשמעים לגדולי תורה ובלתי אפשרי יהיה לנצח בבחירות לשני התפקידים ולכן הם נאלצים להתפשר ולקבל במסגרת דיל כזה או אחר לפחות את אחד התפקידים באופן בטוח.