אאא

המירוץ לרבנות הראשית: הכעס ב'דגל התורה' על ש״ס ועל דיל הרבנים עמאר-אריאל שאולי ייצא אל הפועל בתמיכתו של יו״ר התנועה החדש-ישן אריה דרעי עוד לא שכך, ובמפלגה הליטאית בודקים את כל האפשרויות העומדות על הפרק מבחינתם, כולל האופציה לשיתוף פעולה ישיר מול מפלגת הבית היהודי תוך עקיפת מפלגת ש״ס.

הבוקר (רביעי) הגיעו לביתו של מרן ראש הישיבה הגראי״ל שטיינמן חברי הוועדה שמונו מטעם דגל התורה לבדיקת נושא הבחירות לרבנות הראשית, כשמרן ראש הישיבה ביקש לשמוע בפירוט את כל השתלשלות העובדות עד עתה. חברי הוועדה הציגו בפני הגראי״ל את כל הנתונים, כשראש הישיבה שב וחוזר בפניהם על התנגדותו הנחרצת לדיל הרבנים עמאר- אריאל שבימים אלו נרקם שוב בתמיכתו של היו״ר אריה דרעי.

לסיום, ביקש מרן ראש הישיבה מחברי הוועדה לברר עבורו מספר נתונים נוספים, ולשוב אליו עם תשובות. כשבנוסף הוא מורה להם לבדוק מספר אופציות לשיתופי פעולה במסגרת מערכת הבחירות.

 (צילום: יהודה פרקוביץ)
הרב יעקב אריאל, הגראי"ל מתנגד לבחירתו (צילום: פלאש 90)
הגדלה

גורם בכיר בתנועת 'דגל התורה' מסרב לומר מי הם השמות שעלו בפגישה, ורומז כי מבחינת הציבור הליטאי גם האפשרות לשתף פעולה עם מפלגת הבית היהודי עומדת על הפרק. "אנחנו מאוכזבים מאוד מהתנהגותה של ש״ס כלפינו. מדובר בחוסר לויאליות משווע כשרק כמה ימים קודם לכן סוכם על תיאום מוחלט בנושא בין גדולי הדור מרן ראש הישיבה הגראי״ל שטיינמן שליט״א ומרן נשיא מועצת חכמי התורה הגר״ע יוסף שליט״א, והנה פתאום התנכרות מוחלטת לכל הסיכומים".

לדבריו של הבכיר, "עדיין הכל פתוח, ובאם יבחרו בש״ס לשתף פעולה - יש על מה לדבר, בדגל התורה לא שוללים את האופציה על הסף", בנוס, אומר הבכיר, כי הם אינם מחויבים להידברות רק עם ש״ס.

כאמור, הגורם סרב לומר את השמות שעלו בפגישה אצל ראש הישיבה אולם ל'כיכר השבת' נודע, כי אחת האופציות העומדות על הפרק הנה תמיכה של דגל התורה במועמדותו של הרב שמואל אליהו רבה של העיר צפת הנחשב לאחד מבכירי הרבנות הציונית דתית לתפקיד הראשון לציון והרב הספרדי, כאשר בתמורה יתמכו בהבית היהודי בהתמודדותו של אחד מהרבנים החרדים המקובל על הציבור הדתי לאומי כדוגמת הרב דוד לאו רבה של העיר מודיעין, או הרב יצחק דוד גרוסמן רבה של מגדל העמק.

 (צילום: יהודה פרקוביץ)
'דגל' ישתפו פעולה עם הבית היהודי במירוץ לרבנות? (צילום אילוסטרציה: פלאש 90)
הגדלה

לדברי גורם פוליטי המעורה בפרטים, זו אחת האופציות העומדות בפני דגל התורה, אם כי במקביל הוא ממהר לסייג כי חשוב לזכור ששני הרבנים לאו וגרוסמן לא הודיעו עדיין על מועמדותם.

לדבריו, הכעס בדגל התורה כל כך גדול, שייתכן ואפילו יסכימו ב'דגל התורה' להעדיף לתמוך בהסכמה שבשתיקה בשני רבנים מהציונות הדתית לדוגמא הרב דוד סתיו והרב שמואל אליהו, ובלבד שיתחייבו לציית לגדולי ישראל. זאת כמובן, על פני הדיל עמאר-אריאל הנחשב למוקצה מבחינת מרן ראש הישיבה הגראי״ל שטיינמן לאור התנגדותו הנחרצת של מרן פוסק הדור הגרי״ש אלישיב זצ״ל בבחירות הקודמות לרבנות הראשית למועמדותו של הרב אריאל.