אאא

בעקבות קריאתם של הרבנים ולאחר מספר הפגנות, הודיע ראש ה'כולל היי טק' על סגירתו: הבוקר (רביעי) פורסמה בעיתון 'הפלס' מודעה בשמו של הגאון הגדול רבי שמואל אויערבך, כנגד המגמה של שילוב לימוד תורה ומקצוע יחד, הקריאה מגיעה לאחר שבשבוע שעבר פרסם מרן הגאב"ד רבי ניסים קרליץ מכתב ב'יתד נאמן' נגד מסגרות דומות. 

בעקבות קריאת הרבנים, ולאור המחאה בתקופה האחרונה, הודיע הרב דוד לייבל, שייסד כולל מיוחד לחרדים עובדים, על סגירתו עד להתייעצות שיקיים עם גדולי ישראל. 

בשבועות האחרונים, קיימה קבוצת אברכים הפגנות קולניות מול בית המדרש ברח' ירושלים בבני ברק, ההפגנות כנגד הלומדים במקום, בצירוף עם קריאת הרב אויערבך הבוקר  - הובילו לסגירתו הזמנית של הכולל הייחודי. 

הרב לייבל הינו ת"ח מוכר, המחזיק מהונו עשרות אברכי כוללים. אלא, שלצד זאת פיתח לייבל בשנים האחרונות חברה ללימודי תוכנה המסייעת לאנשים חרדיים להשתלב בתחומי ההייטק והטכנולוגיה. לצד החברה, הקים הרב לייבל כולל ומסגרת תורנית, בה מקיימים ההייטקיסטים סדרי לימוד תורניים. 

לדברי מקורביו, מדובר בחברה המיועדת לאנשים שהחליטו מרצונם לעזוב את הלימוד בכולל ולצאת לשוק העבודה והעובדה שהרב לייבל מעניק להם מסגרת חרדית לעשות זאת הנה מבורכת וחיונית.  

"יתירה מכך, הקפדתו על כך שכל סטודנט יקפיד מידי יום על שעות לימוד תורניות על מנת להישאר בגדר בן תורה הנה לזכותו" אומרים מקורביו ומסבירים כי הרב לייבל מחייב כל אחד מהסטודנטים לחתום על חוזה מיוחד בו הוא מתחייב על שעות לימוד קבועות.

"הדבר גורם שגם מי שבוחר לצאת לעבוד יישאר קשור ומחובר לגמרא" הם מסבירים.

מנגד, בסביבתם של גדולי ישראל רואים את הדברים באופן שונה, וסבורים כי הדבר בעצם מעניק אישור ולגיטימיות לאברכים מן המניין ללמוד בשעת אחר הצהריים לימודי תוכנה.

לשיטתם של הרבנים, הכולל החדשני הנו בגדר 'פריצה בגדר', מה שיפתח פתח ליוזמות כאלו ואחרות של שילוב לימוד תורני יחד עם לימודי מקצוע.

בסביבתו של הרב לייבל מבהירים כאמור כי נפלה טעות, וכי אין המדובר באברכים היוצאים ללמוד מקצוע אלא בסטודנטים המחוייבים ללמוד תורה וכך יש להסתכל על הסוגיה. "מישהו יתן את הדין שכעת עשרות סטודנטים חרדים יפסיקו ללמוד תורה מידי יום". הם אומרים. 

אבי, חרדי המתגורר בסמוך לכולל אמר ל'כיכר השבת': "זה עצוב, האנשים האלה רצו בסך הכל ללמוד תורה, הפגינו נגדם וביזו אותם".