אאא

4 חודשים אחרי חזרת החייל גלעד שליט ובצה"ל מרעננים את הנוהלים מחשש לחטיפת חיילים. "פק"ל חטיפות" יחולק בקרוב לחיילים המשרתים בגזרת פיקוד המרכז ובעיקר אוגדת יהודה ושומרון, כשלב ראשון בטרם יוטמע ויחולק לכלל חיילי צה"ל.

הפק"ל יימצא ברשותם של החיילים ויכלול הוראות קצרות ושימושיות, כך דווח באתר צה"ל, זאת כמאמץ הסברתי למניעת חטיפת חיילים. מהלך זה, חלק מקמפיין נרחב שמוביל צה"ל בנושא, מבוסס על נתוני אגף המבצעים של צה"ל, המעידים על התעצמות החשש מפני חטיפות חיילים בעת האחרונה.

 

על-פי הדיווח את הפק"ל יידרשו החיילים לשאת בכיס בגדיהם באופן תדיר, יחד עם הפק"לים השונים המצויים ברשותם עד כה. הפק"ל מזהיר את החיילים מפני נסיעה בלתי-חוקית בטרמפים, קורא להם לנהוג זהירות ולשמור על ערנות בהמתנה בתחנות הסעה בשעות מאוחרות, היכן להתיישב בנסיעה ברכב פרטי ונהלים נוספים שיימסרו לחיילים.

 

כמו כן והחל מהחודש, יגבירו בחיל המשטרה הצבאית את תדירות מבצעי חטיפות הדמה ויבצעו אותם אחת לחודש, במקום אחת לשלושה חודשים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

 

המבצעים יתקיימו בכל רחבי הארץ, כאשר על פי הערכות מצב ומיקוד ההתרעות יחליטו השוטרים היכן למקד את האכיפה בכל תקופה. לטובת קיום המבצעים יקלוט החיל כלי רכב אזרחיים מסוגים שונים ובתחלופה גבוהה, כדי לדמות בצורה אמינה ככל האפשר התנהלות של ארגון טרור המנסה לחטוף חייל. "אסור שתהיה עוד חטיפה, ולכן אנחנו מרחיבים את העיסוק שלנו במניעתה", אמר קצין המשטרה הצבאית הראשי (הקמצ"ר), תא"ל מאיר אוחנה. "יש לא מעט התרעות על כך, ואחרי השחרור של גלעד שליט ארגוני הטרור השונים הכריזו שיגבירו את ניסיונותיהם לחטוף חייל".

 

אתר צה"ל מדווח כי במקביל להגברת האכיפה, יחל הצבא להחמיר את הענישה כלפי חיילים שייתפסו בניסיון לעלות על טרמפ. אחת לחודש יועבר דוח ללשכות בכירים במטה הכללי, כמו גם לרמטכ"ל, עם פירוט השמות של החיילים שנתפסו ויחידותיהם. כך, מפקדי יחידות שיימצא שחייליהם נסעו בטרמפים בניגוד להוראות יזומנו לבירור.

 

במבצע האחרון שקיימה המשטרה הצבאית בשבועות האחרונים, בו השתתף בשטח גם סגן הרמטכ"ל האלוף יאיר נווה, נתפסו רק חיילים בודדים. "מודעות המפקדים והחיילים עלתה", אמר תא"ל אוחנה, "המשך קיום מבצעי האכיפה יבטיח שהנושא לא ירד מסדר היום".