אאא

לאחר שגדולי הרבנים ובראשם הגאב"ד הגאון רבי טוביה וויס שליט"א, קראו לצאת ולמחות על קדושת השבת שחוללה, עם ההחלטה של עיריית ירושלים לפתוח את החניון בכיכר ספרא בשבת, הגיעו אחר הצהרים אלפים למחות, בכך חידשו את הפגנות השבת הסוערות למען קדושת השבת בעיר.

ההפגנה החלה בכיכר השבת, סמוך למאה שערים, במעמד הגאב"ד וראשי העדה החרדית. במקום כבר נפרשו מבעוד מועד מאות שוטרים שהגיעו חמושים באלות, רכובים על סוסים ומצוידים בזרנוקי מים.

במקום התפתחו עימותים סוערים, כאשר השוטרים מנסים לפנות בכח רב את המפגינים, שמצידם לא טמנו ידם בצלחת. בתום המאבק נפצעו עשרות חרדים, ששה שוטרים ונעצרו ששה חרדים בהם צעיר בן 16 שהועבר לחקירה.

המפגינים ניסו להתקדם לרחבת העירייה שם נבלמו ונהדפו על ידי השוטרים רכובים על פרשים, בחזרה אל שכונת מאה שערים. בעקבות ההפגנות הסוערות נסגר לתנועה רחוב שבטי ישראל הסמוך לחניון.

בערב שבת פורסמו כרוזים ברחבי מאה שערים שקראו לתושבים להגיעה ולהחלץ חושים במלחמה למען השבת.

כזכור, לפני שבת, ניסה ראש העיר ניר ברקת, במהלך פגישה עם הגאב"ד וראשי העדה החרדית, למנוע את ההפגנה אך ללא הועיל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

עם פרוץ ההפגנות נמסר מלשכת ראש העיר, ניר ברקת: "צר לנו על שההפגנה עברה לפסים אלימים. החניון נפתח כדי לפתור את מצוקת החניה בעיר ונעשה ללא חילול שבת תוך התייעצות עם מגוון אוכלוסיות, כולל החרדים".

מפקד מרחב ציון, תת-ניצב ברונו שטיין, אמר בתדרוך כתבים: "חרדים הגישו בקשה לקיים את ההפגנה, אישרנו אותה. ידענו שיהיו אלפי חרדים ולכן סגרנו את רחוב שבטי ישראל. ההתחייבות היתה שהם יפגינו בקריאת פרקי תורה, אך למרות זאת הכנו כוחות למקרה שזה יתפתח אחרת. כשהמפגינים הגיעו, הבנו שלא מדובר בהפגנה שקטה. הם הפגינו אלימות לא פשוטה כלפי השוטרים, ירקו לעברם וזרקו חפצים לעברם. התחלנו בפיזור של המפגינים. השוטרים לא הפעילו אלימות קשה". 

תת-ניצב שטיין ציין כי בשלב הראשון, נמנעה המשטרה ממעצרים, "מדובר בשבת ואנחנו מבינים את הרגישות של הציבור. אם ההפגנות יחזרו בשבתות נוספות, לא נהיה כל כך סלחנים". 

הרב יוסף רוזנפלד, מהוועדה למען השבת, מסביר את הרקע להפגנה: "אני לא יודע מה קורה בעירייה. אני מייצג את השבת ואנחנו מתנגדים לכך בכל תוקף. מדובר בפתח לפתיחת חניונים אחרים בשבת ובהפרה של הסטטוס-קוו. כל החרדים מתנגדים לכך", הוסיף.