אאא

עוד כשהיה בחיתוליו, "כיכר השבת" הפך למקור המידע האמין והמהיר ביותר ברשת. מהרגע שנוסד, הוא היה אחראי ללא מעט חשיפות ופרשות שהסעירו את הקורא החרדי, ולא רק.

שנה אחרי, פנינו לשמוע את דעתם של ארבעה עיתונאים בכירים המסקרים את המגזר החרדי מדי יום ביומו. ככאלה, הם ניזונים מהמידע הבלתי פוסק שזורם בעורקי "כיכר השבת" ויכולים לבחון אותו מזווית-ראייה אובייקטיבית.

הושבנו לשיחה את אבישי בן חיים, הפרשן לענייני חרדים של ערוץ 10, ניסן שטראוכלר, הכתב לענייני חרדים של "ידיעות אחרונות", יהודה שלזינגר, מקבילו ב"ישראל היום", ואת קובי נחשוני, הכתב לענייני חרדים של אתר ynet.

עד כמה "כיכר השבת" משפיע על הדרך שבו אתם מסקרים את המגזר החרדי?

ניסן שטראוכלר: "האתר משפיע על הסיקורים שלי, בהחלט כן. אני מתעדכן דרכו על מהלכים הנעשים בציבור החרדי, וקורא טורי דעה מפותחים שמציגים מגוון דעות רחב. אני לומד דרכו על הלכי הרוח במגזר".

יהודה שלזינגר: "כיכר השבת פותח לי את הראש, זו הרחבת אופקים על סוגיות שונות שעולות על סדר היום החרדי, עוד כלי באמצעותו אפשר לחוש את רחשי הציבור החרדי, את הדברים שעומדים על סדר יומם הייחודי ואת זווית הראיה החרדית".

קובי נחשוני: "כאתר דומיננטי העוסק בחדשות המגזר, "כיכר השבת" בהחלט משמש מד-דופק לנעשה ברחוב החרדי, ודי בזה כדי לסייע לכולנו.

"אבל יש עוד: מעבר לעיסוק בנושאים פנים-מגזריים, שפחות מסוקרים בכלי התקשורת הכלליים, יש לעיתים בכיכר גם ידיעות בלעדיות שדווקא היו יכולות להתאים לנו מאוד, ושכולנו היינו שמחים לשים עליהן יד לפניו. אני חושב שלזכות כתבי החרדים ניתן לומר שבמקרים כאלה הם לא מהססים לצטט ולפרגן, גם כשהמערכות שאליהן הם שייכים קצת מתקמצנות במתן קרדיטים".

אנחנו סקרנים לדעת כמה פעמים בממוצע אתם מבקרים ב"כיכר השבת".

ניסן שטראוכלר: "זה משתנה. אין שבוע שאני לא מבקר באתר מספר פעמים. בתקופות סוערות יותר בקהילה החרדית, אני נכנס כמה פעמים ביום כדי להישאר עם אצבע על הדופק".

יהודה שלזינגר: "לפחות פעם ביום".

אבישי בן חיים: "אני גולש ב"כיכר השבת" מדי יום.

קובי נחשוני: "משתדל להגיח לפחות פעם ביום ולפחות להעיף מבט על ההומפייג'. לפעמים גם זה לא מסתייע, אבל מנגד יש ימים שיותר מזה".

עושה רושם שאתם גולשים קבועים. ככאלה, יש לכם מן הסתם ביקורת והצעות לשיפור.

ניסן שטראוכלר: "בכל גוף שנבנה יש צורך בשיפורים מתמידים, כל שכן בגוף שנמצא בתחילתו. אני מניח שהאתר רק ילך וישתבח".

יהודה שלזינגר: "אתר אינטרנט נבחן בהתעדכנות מהירה ובחומרים ייחודיים, ולכל עיתונאי באשר הוא עיתונאי יש לשאוף לכך".

אבישי בן חיים: "קשה לי להניח את האצבע על דבר מסוים". 

קובי נחשוני: "זה כבר נושא לשיחה בארבע עיניים (או לטוקבק ארסי ואנונימי...)"

ועכשיו לקצת טפיחה עצמית על השכם: מבין כל החשיפות עליהם חתום "כיכר השבת", מהי החשיפה הזכורה לכם ביותר?

ניסן שטראוכלר: "התמונה של בן האם המרעיבה בבית-החולים היתה הישג עיתונאי מרשים.

"הישג נוסף הוא היכולת של "כיכר השבת" לייצר תגובות מהתקשורת הכללית, למרות שלעיתים הוא לא אובייקטיבי ומגן על הקהילה החרדית. בפרשת ההתבטאויות של גבי גזית, למשל, שפורסמה לראשונה אצלכם וקיבלה הד תקשורתי רחב היקף.

"אציין גם את הידיעה עם הכותרת 'חילוני שמאלני רצח את בתו', שזכתה לתהודה תקשורתית".

יהודה שלזינגר: "זכור לי במיוחד הראיון עם הילדים שנפגעו מאליאור חן. למיטב זכרוני, זה היה ראיון ראשון שנערך איתם".

קובי נחשוני: "הזיכרון קצר והמלאכה מרובה (וזה ממש לא תירוץ), אבל אין ספק שעשיתם לא מעט בלאגנים"...

אבישי בן חיים: "אני זוכר שנכנסתי לאתר באזור תשעה באב, והכותרת הראשית זעקה "לילה קשה עבר על כוחותינו, הצבא הרומאי החל להבקיע את חומת הר הבית".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"הפרויקט ההיסטורי ההוא זכור לי במיוחד לטוב. זהו אחד הפרויקטים היצירתיים והמרגשים ביותר שנעשו בתקשורת החרדית".

עד כמה האתר שינה, לדעתכם, את מפת התקשורת במגזר החרדי?

ניסן שטראוכלר: "אני חושב שהאתר נמצא עדיין בתהליך של בנייה והשתפרות מתמדת, בעיקר בזכות עובדיו המקצועיים. האתר זוכה לחשיפה תקשורתית רחבה ולא פעם מייצר כותרות שנוגעות לכלל הציבור.

"קשה להעריך לאן הדברים יתפתחו אבל המשכיות תגדיל את השפעתו".

יהודה שלזינגר: "במגזר החילוני קיימים עשרות אתרי חדשות, בעוד שמגזר החרדי ישנם מעטים, האתר נכנס לוואקום שם יכול להתפתח ולהצליח".

קובי נחשוני: "קשה לבודד אותו מכלי תקשורת נוספים שקמו ממש באותם ימים - בעיקר אתרי אינטרנט - ועשו מהפכה אמיתי בעיתונות החרדית החופשית (יחסית), אבל העובדה שהוא מהיחידים ששרד ויצא בשלום מהסערה סביבם, ועבר את גל הצונאמי הזה עם ראש מעל למים - זו בהחלט יכולה ללמד משהו על האופי של כיכר השבת".