אאא

"הוא בסך הכל בן חמישה שבועות, הוא סובל מבעיה רפואית חמורה, אבל להוריו זה לא מפריע לנהל על גב בנם מאבק אידיאולוגי ולסכן את חייו", כך במילים הללו נפתחת כתבה בידיעות אחרונות מהשבוע שעבר, המתארת מקרה של תינוק חרדי המאושפז בבית החולים שערי צדק בי-ם.

בהמשך הכתבה מביאים כותביה 'עובדות' שונות בנוגע למקרה. ביניהן, ה'עובדה' כי "בית החולים הדסה הוא היחיד היכול לטפל בילד", טענה נוספת אותה העלו הכותבים הינה כי "הילד מטולטל לבית החולים הדסה לצורך הטיפול". ועוד: "במשפחתו של התינוק סבורים, ששום טיפול לא יציל את חייו".

הסיפור, על-פי הכתבה, פשוט: הילד במצב קשה, המקום היחיד בו יוכלו לטפל בו, הינו בית החולים הדסה, אלא שההורים, מטעמים אידאולוגיים, מונעים מהילד המסכן, את הטיפול שיציל את חייו.

אלא שהעובדות, למרבה הפלא, כמעט ואינן קשורות לנכתב, כולל הפרטים הבסיסיים של גיל הילד וגילה של האם. אלא שב'ידיעות אחרונות', כמו גם אצל מביאי ה'מידע' מבית החולים 'הדסה', לא נותנים למציאות לבלבל אותם.

'כיכר השבת', שקיבל באופן בלעדי את הסיפור המלא מהמשפחה, זו שסירבה עד כה לשוחח בשום צורה שהיא עם התקשורת. בירר את העובדות, בדק את הנתונים האמיתיים עם הצוות הרפואי הגדול המלווה את המקרה, ומביא לכם כאן את הסיפור האמיתי.

השתלשלות האירועים

לפני כמעט חודש, הגיעה האם, בת 25 עם בנה הפעוט, אז בן חמישה שבועות, לקופת חולים, ומאוחר יותר לבית החולים ביקור חולים, כשהוא סובל מתסמינים שונים. בדיקות שנעשו בשלבים מאוחרים יותר העלו, כי התינוק סובל מדימום נדיר בגזע המוח, מה שגרר בעקבות כך קרישי דם וסכנה לחיי התינוק.

אחרי כמה ימי אשפוז בבית החולים ביקור חולים, הגיעו הרופאים שם למסקנה, כי בית החולים אינו מסוגל לטפל במקרה הנדיר, וכי יש צורך להעבירו לבית חולים גדול, כזה המטפל בבעיות נוירולוגיות.

בעקבות כך הציעו למשפחה ב'ביקור חולים', להעביר את הילד לבית החולים הדסה. אלא שבירור נמרץ של המשפחה, יחד עם עסקנים רפואיים בכירים, ביניהם העסקן הרפואי הרב אליהו פריד – מייסד ארגון 'הצלה', העלה כי אמנם בבית החולים הדסה ישנם כמה נוירוכירורגים בכירים כמו ד"ר חוסה כהן שניתח זמנו את רוה"מ דאז אריאל שרון, אלא שכאן אין לעובדה הזו כמעט ערך, שהרי בפעוט בגיל כזה יש צורך במומחה לנוירוכירורגיית ילדים, מה שחסר בבית החולים הדסה, ומצוי באחוזים נכבדים הרבה יותר בבית החולים שערי צדק המחזיק במחלקת נוירולוגיית ילדים גדולה. ובפרט, כאשר בשלב זה, לא היה מדובר כלל על שום התערבות כירורגית, אלא על טיפול נוירולוגי בלבד.

יתירה מכך, מי שנחשב למומחה מספר אחד בארץ לטיפול בנוירוכירוגיית ילדים, הינו פרופ' שלומי קונסטנטיני מנהל המחלקה לנוירוכירורגיה ילדים בבית החולים לילדים 'דנה' שבמרכז הרפואי תל אביב. הטיפול בבית החולים שערי צדק במקרה הזה, נערך תוך התייעצות צמודה ורצופה, כמעט מסביב לשעון, עימו.

בעקבות המסקנות הללו, החליטה המשפחה להעביר את הילד לבית החולים 'שערי צדק', שם המתינו לילד מנהלי מחלקת הטיפול נמרץ, בראשות הד"ר שרית שחרור מנהלת היחידה, וסגנה הד"ר רומן בס.

את כל ההחלטות הנוגעות לטיפול בילד, קיבל צוות בית החולים המתמחה כאמור בנוירולוגיית ילדים הרבה יותר מביה"ח הדסה, בשיקול דעת רחב ובהתייעצות עם מומחים לנוירולוגיית ילדים מכל רחבי הארץ, בראשם כאמור הפרופ' קונסטנטיני. הטיפול היה טיפול תרופתי בלבד, ללא שום צורך בהתערבות כירורגית כלשהיא, כזו שעל פי הטענה, בית החולים הדסה מיומן בה יותר.

הדיווח על הטיפול אותו מקבל כביכול הילד בהדסה לשם הוא מטולטל, הינו גם כן שקרי עובדתית. הסיפור האמיתי הינו, כי משרד הבריאות, משיקוליו הוא (פוליטיקה פנימית של משרד הבריאות – מסבירים לנו בני שיחנו), הותיר את בית החולים הדסה כמונופול בתחום, והוא היחיד המורשה להחזיק מכשיר MRI בירושלים. לבית החולים שערי צדק מגיעה פעם בכמה שבועות משאית עם מכשיר MRI נייד. במקרים דחופים, כמו במקרה התינוק, משמש מכשיר ה-MRI שבבית החולים הדסה, את שאר בתי החולים בעיר. ואכן, התינוק הנ"ל הגיע לשם, לצורך קיום הבדיקה בלבד, ללא קבלת שום טיפול שהוא, בסיומה הוא הוחזר להמשך הטיפול המצוין בשערי צדק.

גם העובדה כי "רק בית החולים הדסה יכול להציל את חיי הפעוט" וכי "המשפחה סבורה כי שום טיפול לא יוכל להצילו", אינה נכונה עובדתית. הטיפול הרפואי הנכון, המתאים והמסור שקיבל הילד בבית החולים שערי צדק הועיל, הילד חוזר ב"ה לאיתנו, הוא מתאושש בקצב מהיר. כותב השורות שביקר את התינוק במחלקת הטיפול נמרץ בשערי צדק, נוכח בתינוק כשהוא בהכרה מליאה, מתקשר עם הסביבה, מתנועע במיטתו ונראה מפותח יותר מכפי גילו (תשעה שבועות). בבית החולים אף מקוים, כי לא ירחק היום בו הוא ישוחרר לביתו.

בשם אומרו?

בני המשפחה שבחרו כאמור להוציא את גרסתם דרך אתר 'כיכר השבת', מכחישים מכל וכל את הדברים המיוחסים להם: "מעולם לא דיברנו עם אף כתב עיתון, ומי שמצטט בשמנו דברים כאלו פשוט משקר. אנחנו מחפשים אך ורק את טובת הילד, וב"ה קיבלנו בשערי צדק טיפול מסור ומקצועי מאין כמותו. הד"ר שרית שחרור מנהלת מחלקת הטיפול נמרץ, היא כמו האמא של הילד, כל הזמן דואגת ובאה לבדוק מה קורה איתו, כך גם הד"ר רומן בס, יש כאן מסירות נפש של הצוות, שאנו עומדים נפעמים ואסירי תודה נוכח האנשים המדהימים הללו. כואב לנו שיש בעלי אינטרסים המטילים לשווא דופי בעבודתם".

ניסינו לברר, מהו מקור המידע המוטעה של העיתון, ומיהו בעל האינטרס להוציא דברים שכאלו. על פי הדיווחים ששמענו מגורמים שונים, מדובר בלא אחר מאשר גורמים שונים בבית החולים 'הדסה' בירושלים שהם הם שהעבירו את המידע החלקי והשקרי לכתבי העיתון. תמהנו, האם כך, בדרכים אלו, חושב בית החולים 'הדסה', לשקם את האמון שנסדק בינו לבין הציבור החרדי?!...

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בית החולים שערי צדק, ששמו המקצועי נפגע בכתבה המרושעת, כמי שכביכול המשך אשפוז הילד אצלו, מהווה סכנה לחייו, בחר שלא להגיב, "אנחנו מעדיפים להתמקד בעשייה רפואית" אמרה לנו הגב' שוהם דוברת המרכז הרפואי שערי צדק.

פרופ' שלומי קונסטנטיני מנהל מחלקת נוירוכירורגיית ילדים בבית החולים 'דנה', אישר בתגובתו ל'כיכר השבת' את העובדות דלעיל: "זכיתי להשתתף בתהליך קבלת ההחלטות והטיפול של הילד האמור, יחד עם צוות הרופאים המצוין של בית החולים שערי צדק, ותוך התייעצויות מרובות עם מספר רופאים נוספים ברחבי הארץ".

פרופ' קונסנטיני אף מוסיף: "אין ספק שהילד זכה לטיפול הטוב ביותר והמסור ביותר בבית החולים שערי צדק. אין לי גם ספק שהוא היה זוכה לטיפול טוב 'שווה' ומעולה, גם במרכזים רפואיים אחרים בארץ...".

ולסיום הוא מבהיר שוב, לכל מי שלא (רוצה ל)הבין: " 'שערי צדק' עשו כאן עבודה רפואית יוצאת מן הכלל".