אאא

בימים האלה אנו שומעים שעומדים לקצץ 15 מיליארד שקלים מתקציב המדינה של 2013 ושיש גירעון של 30 מיליארד שקל. אני יודע שאם הייתי בא למנהל מוסד או מנהל בית-ספר או מנהל חנות שהיה מספר לי שיש לו תקציב לשנתיים והוא יודע לעשות הכנסות בצורה מדהימה, כמו הכנסות המדינה שהיו כל כך גדולות לפני שנתיים, ואחרי שנתיים הוא בא לספר לי שיש לו 30 מיליארד שקל גירעון, הייתי אומר לו: אדוני, תסגור את החנות, או תתפטר ותיתן למישהו לנהל את החנות שלך. ככה אתם מנהלים חנות? 30 מיליארד שקל גירעון בשנתיים אחרי שהיו לכם הכנסות עודפות על ההוצאות? משהו פה קרה.

האסון הגדול ביותר בשנים האחרונות זו התזה, של 'הקפיטליזם האכזרי'. לא אשכח לעולם איך שבנימין נתניהו, הסביר לנו הסבר היטב, את משל קטר הרכבת. אם יש לקטר הרבה כוח הוא סוחב את כל הקרונות מאחוריו ולכולם יהיה טוב וכולם ייסעו. הרכבת הכלכלית הישראלית חייבת לשמן טוב את הקטר, שזה העשירון העליון, אלה בעלי המניות, בעלי העסקים, ועל-ידי זה שהצמיחה תצמח, כל הרכבת שנקראת מדינת ישראל, שיש בה המון נוסעים בקרונות התקועים ברציף, כולם יתחילו לנוע. רק שמישהו לא חיבר טוב את הווים בין קרון לקרון ונוצר מצב שרוב הקרונות נשארו תקועים ברציף.

הציבור קנה את סיפור הקטר בגלל יכולתו הוורבלית המאוד-מאוד מוכחת ומוכשרת, שהוא מצליח להרים את שני בתי הקונגרס למחיאות כפים 47 פעמים קמו לכבודו בוושינגטון ולא נזלזל בזה, יש לזה חשיבות מדינית. אבל בעניין החברתי-כלכלי הממשלה הזאת כשלה לא פחות מכל נושא אחר. הכל בגלל התזה שכשהקטר רץ כל הקרונות נוסעים אחריו גם בשעה שהווים לא מחוברים בין קרון לקרון. את זה אדון שר האוצר, ראש הממשלה ושריו ופקידיו, לא דאגו שהחיבורים בין קרון לקרון יובילו את הרכבת. ולכן זו תאונת רכבת, זה לא משהו פשוט, ישנם רבבות אלפי אנשים שחיים בעוני.

כשמדברים על אחוזי צמיחה כלכלית מרשימים, יש לזכור את מובארק ומצרים. סיפרו לנו שיש צמיחה במצרים, צמיחה גדולה. אבל רוב הצרים אכלו פיתה ומים. שאלתי את אחד השרים הבכירים בממשלה הזאת: איך לא ידעתם שמובארק נמצא במצב כל כך קשה? אז הוא אמר: מובארק עצמו לא ידע. היו לו מיליון אנשי מוחבראת. על כל שמונה מצרים היה לו אחד שתול, והוא לא ידע. אבל אני כן יודע למה זה קרה. כמה סיבות: א. בגלל שהאמריקאים הפילו אותו ב. בגלל שהפעילו את הרשת הממוחשבת כדי להוציא מיליון אנשים לרחובות, במטרה להביא את התרבות האמריקנית למצרים וקיבלו את "האחים המוסלמים". אך הדבר המרכזי הוא בגלל ש-80 מיליון מצרים לא היה להם מה לאכול, וגרו בבתי קברות בלי מים. רק אחוז מסוים וקטן של אלה שיושבים על גדות הנילוס, בווילות האלו היתה זרימה והיתה צמיחה; היתה צמיחה במצרים, אבל העם, לא היה לו מה לאכול.

זה מה שקורה היום במדינת ישראל מבחינה חברתית. לצעירים אין דירות. מה עושה הממשלה וטרכטנברג? מסכסכת צעירים בצעירים. בשיטת: הפרד ומשול. הולכים להגיד לצעירים של תל-אביב: אתה יודע למה אין לכם דירות? כי הצעירים החרדים מקבלים דירות. אבל הצעירים החרדים גרים במחסנים ועל הגגות ואין להם שום דירה כבר 10 שנים.

אז אומרים לצעירים החרדים: אתה יודעים למה אין לכם דירות? כי הצעירים החילונים מקבלים את כל המשרות ברשות הציבורית, במגזר הציבורי, ויש להם מה לאכול, לכם אין מה לאכול. והאמת היא שלשניהם אין דירות. אני לא מדבר על העשירון העליון, שיש לו דירות בעיקר בחוץ-לארץ, על הריביירה הצרפתית ובניו-יורק ועל גדות ההדסון. יש להם גם דירה בתל-אביב וגם דירת רפאים או בעמק רפאים או בממילא. אני מדבר על הישראלי המצוי - אין לו דירה, הוא לא גומר את החודש. זה שיש לו משכורת פה ושם זו בעיה אחרת. שאין עבודה של תעשייה ויש יותר מגזר ציבורי. אבל המציאות היא שמסכסכים אנשים באנשים.

והפשע הגדול ביותר, להוציא לעז על ילדי ישראל. שמעתי דמוגרף שדיבר בתקשורת. דבר שאם הוא היה אומר את זה במדינה נאורה היו סוקלים אותו, הוא אמר ככה: יש בעיה דמוגרפית, יש יותר מדי אנשים בישראל. המדינה הכי קטנה בעולם, יש מדי הרבה אנשים. מה לעשות שאנשים מזדקנים? זאת בעיה דמוגרפית שיש יותר מדי הרבה ילדים בישראל. כי את הזקנים אי-אפשר להרוג, ככה הוא הסביר, והיות שהאוכלוסייה מזקנת, אז הבעיה האקטוארית של הביטוח הלאומי והחישובים הכלכליים העתידיים יגרמו לכך שקבוצה קטנה של אנשים הם בגיל העבודה. אנשים זקנים לא יכולים לעבוד, ילדים לא יכולים לעבוד, והעובדים לא יוכלו לפרנס את הזקנים והילדים. לכן הוא אומר: את הזקנים אי-אפשר להרוג, צריך לעזור בבתי-חולים, בתי-אבות, אבל ילדים – אפשר לפגוע ולמנוע משפחות ברוכות ילדים.

לסינים יש מיליארד וחצי אנשים. עם שאיבד מליון וחצי ילדים וכולו פחות משבעה מליון, מדינה שבסביבותיה נולדים ילדים כל יום שמתחנכים על המצווה לחסל את מדינת ישראל, במדינה הזו אומרים שיש יותר מדי ילדים יהודים בארץ ישראל?!

פעם נשאלה אשה יולדת ברוכת ילדים דתית בבית-החולים, כמה ילדים את רוצה שיהיו לך בבית? היא אמרה: מיליון. אמרו לה למה מיליון? היא ענתה: כי כל המשפחה של אמא שלי נספו בשואה וסיפרו לי שחסרים מיליון וחצי ילדים בעולם, אני וחברותי צריכות למלא את החסר ולגדל לתורה מיליון ילדים. ככה צריך להתייחס לילדים בארץ-ישראל. בן-גוריון היה נותן פרס לאמא שילדה 10 ילדים, הוא היה בא אליה הביתה לבאר-שבע,  להעניק לה מתנה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הצמיחה הכלכלית האכזרית של אותו עשירון עליון, שהצליח לשכנע ולשעבד את פקידי הממשלה, פקידי האוצר, שרובם ככולם עוברים לעבוד לבנקים. השבוע  אחד העובדים הבכירים בבנק ישראל עובר לעבוד בבנק. גם הוא גילה כושר השתכרות. הצליחו לשכנע אותם שכשימלאו את הכסף, לקחת מההמונים, מהקצבאות ומכל ההטבות הסוציאליות לתת לגבירים ולעשירים ולעשירון העליון, כל המשק ייהנה.

הם נהנו, הפקידים נהנו, והרכבת נשארה תקועה ברציף. הרכבת כוללת את כל ממדי האוכלוסייה: גם בצפון, גם בפריפריה, גם בתוך הערים הגדולות, ובכל העדות. אני רוצה לומר לכם שאפילו בקיבוצים. שמעתי שיש אנשים זקנים שאין להם מה לאכול בקיבוצים מסוימים.

זה מה שצריך לדעת. מה עושה הממשלה? מה עושים העיתונאים שפועלים בשם הממשלה? כותבים כל הזמן - בוא נפגע בחרדים. בחרדים לפגוע - זה בסדר. בסוף כולם נפגעים. במקום משחק של win-win, שכל אחד ירוויח, שכולנו נרוויח, שכולנו נחיה בשלום ובעיקר שיהיו ילדים רבים בארץ-ישראל, אז הולכים ועושים את ההפוך.

הבו גודל לאמהות המבטיחות עתיד קיומנו. אנחנו צריכים להאדיר ולכבד ולהעריך ולהוקיר את האימהות אשר מגדלות משפחות ברוכות ילדים, להבין שהם העתיד של עם ישראל. כל החישובים הכלכליים צריכים להיות איך לגדל את הילדים האלה, שיהיו יהודים יותר טובים, שיהיו אנשים יותר מוצלחים, ושהם יוכלו לכבד את אבותיהם וסביהם, והקדוש-ברוך-הוא יפרנס את כולם, פותח את ידיך ומשביע לכל חי רצון" סיכם הרב אייכלר.