אאא

התסריט הקודר כיצד תתרחש מלחמת לבנון השלישית - אם וכאשר תפרוץ בין ישראל לארגון הטרור השיעי חיזבאללה, מסתמן כי תהיה זו מלחמה שונה ומסובכת יותר. לראשונה ינסה הארגון להשתלט על שטח באצבע הגליל או בגליל העליון, באמצעות רקטות, כך מעריכים בצה"ל.

קצין בכיר בפיקוד צפון העריך היום (ראשון) כי חיזבאללה ינסה לבצע פשיטה באמצעות מאות לוחמים שהתאמנו בחודשים האחרונים שעות נוספות בלבנון ובמקומות אחרים, על יישוב בישראל, ובו ינסו להחזיק במשך כמה שעות בניסיון להציג הישג משמעותי עבור הארגון שנחל תבוסה במלחמת לבנון השנייה.

במפגש שערך הקצין עם כתבים צבאיים, העריך הקצין כי חיזבאללה צבר ביטחון לפעולה התקפית ובעיקר בניסיון לבצע פשיטות על יישובים בישראל - בדיוק באותה מתכונת שעשה בסוריה. הפעולה עשויה להתבצע על ידי מספר יחידות העילית ובהם כוח קומנדו ימי שיגיעו דרך הים והיא תכלול אש מקלעים וירי נ"ט וירי מאסיבי של רקטות.

לדברי הקצין, "בשבועות אלה אנחנו בשינוי דרמטי של תכנית ההגנה על הגבול לזמן חירום. בין היתר אנו מגבשים גם תכנית מגירה כאפשרות של פינוי יישובים הסמוכים לגבול אם וכאשר יחליט על כך הדרג המדיני. לחיזבאללה יש 30,000 לוחמים, מחציתם בשירות מילואים שהתאמנו רק חמישה ימים. צריך לקחת נושא זה בפרופורציה".

הקצין הוסיף כי "אחת האפשרויות שלנו למנוע התקפה קרקעית של חיזבאללה בשטח ישראל היא להקדים ולכבוש שטח סמוך לגבול. בניגוד לרצועת עזה חלק מהיישובים בגבול לבנון צמודים מאוד לכפרים הלבנוניים, כך שאין שם כמעט מרחב אבטחה".

לדבריו, "חיזבאללה למד לחפור עוד לפני שחמאס חשב על זה, אבל הוא עושה זאת בעיקר בתוך הכפרים, ולהערכתנו לא תהיה פה 'עיר תחתית' כי לא יהיה לו קשה לבצע התקפה עילית. המערכה בלבנון תהיה אחרת, וככל שנתמרן מהר יותר, בצורה אגרסיבית יותר לעומק, כך תהיה השפעה דרמטית יותר על תוצאות המערכה ומה שיהיה אחריה. לא יהיה את אותו עידון שראינו ברצועת עזה שראינו מבחינת יחס של 50% מחבלים הרוגים לעומת 50% של הרוגים בלתי מעורבים. בלבנון זה לא יהיה כך, והמסות וההיקפים לא יאפשרו לוקסוס שכזה".