אאא

כהשתדלות לפרנסתנו, דואגים אנו מיום הולדת הילד הראשון – לחסוך כסף לחתונתו.

צעירים הרואים את הוריהם כמעט וקורסים תחת נטל החובות, עושים ככל שלאל ידם להגיע לשלב הזה בכבוד ומתוך הרחבת הדעת.

בשנים האחרונות, הורים רבים אשר חשבו על עתיד ילדיהם, החליטו לקחת את המשכנתא שבכל מקרה ייאלצו לקחת, כבר מעתה, ולרכוש דירה. את המשכנתא ישלם השוכר – וכאשר יינשא הילד כבר תהיה לו מוכנה דירה ללא חובות נוספים.

עם עליית מחירי הדירות נדדו אותם משקיעים לעבר ערי הפריפריה, אם הילדים לא ידורו שם, אז לכל הפחות תהיה להם איזו שהיא דירה שמניבה סכום מסוים מהשכירות, כך שהזוג יוכל להשכיר את הדירה, ולשכור דירה אחרת במקום מגורים חרדי.

בפועל מה שקרה, שלאחר שאנשים חרדים רבים רכשו דירות באותם המקומות, אמרו לעצמם המשקיעים: 'אם אנחנו קבוצה כה גדולה- מדוע שלא נבוא להתגורר שם'.

זה קרה בחיפה עיר הולדתי. מי האמין שברחוב זבולון יבואו לגור משפחות חרדיות?!

רחוב בילו? בכלל הס מלהזכיר... והנה, בניגוד לכל הציפיות, זוגות חרדים רבים גרים היום ברחובות אלו בחיפה בדירות שרכשו במחירים מצחיקים. כיום, אם מעניין אתכם- שווי הדירות אלו הכפיל את עצמו!!

כך גם חסידי ויז'ניץ, אשר רכשו בעפולה עשרות דירות להשקעה. שיהיה עבור הילדים איזה נכס.

ומשהתברר שקבוצה גדולה רכשה שם דירות, החליטו שאין שום סיבה לא ללכת ולגור שם במקום לרכוש דירות במחירים מופקעים. אז נכון, לא הכל כ"כ ורוד: מודבר בדירות ישנות, ולא לפי תקן שבונים היום אין בהם ממ"ד... אך בכל זאת - אלו דירות שניתן להתגורר בהם ללא עול וללא חובות עצומים, לעומת הדירות היקרות שרכישתן מכריעה לעיתם את בעליהן...

כיום, יוזמה זו כבר לא ממש רלוונטית, וזאת משום שאפילו במקומות רחוקים אלו – עלו מחירי הדרות, וכבר קשה למצוא דירות במחירים טובים. גם הריבית על המשכנתא – עלתה, כך שעניין זה נהפך ללא מספיק כלכלי.

בעבר הרחוק יותר, לפני כעשר שנים, ואולי קצת פחות, היו אנשים רבים אשר רכשו דירות להשקעה בערים שונות בחו"ל, כגון בלונדון ובמדינות שונות בארה"ב. שם התשואה לנכס הייתה גבוהה יחסית מהתשואה אותה היה ניתן להשיג עבור אותה דירה כאן בארץ. רבים חיתנו את ילדיהם מהשקעות אלו, וכן נהנו מעליית שווי הנכס. זאת, עד לירידת מחירי הדיור שם.

נכון, היו שרלטנים שניסו על הדרך לנצל את תמימותו של הציבור, ואת הלחץ לחתן ילדים, וניסו למכור השקעות ברומניה או בקפריסין, שבמקרים רבים היו אלו קרקעות שלא היו ולא נבראו.

או - שהקרקע אכן הייתה קיימת - אך היזם רכש אותה במחיר נמוך ומכר ללקוחות רבים קרקע במחיר מופקע, כאשר הוא מגלגל לכיסו רווח עצום ללא כל מאמץ. ולאחר מכן לא דאג להיתרי בניה על הקרקע, אם משום שלא ניתן היה עפ"י תוכנית המתאר המקומית, או שהכסף כבר הלך להשקעות אחרות שלו. וכבר אמר אדם חכם, שעסקאות אלו אין בהן צורך בהיתר עסקה כיון שאין כאן עסקה, והרי זהו "היתר ללא עסקה"....

כך תשקיעו נכון

רבים שואלים עצמם היום: מהו הטרנד הבא? כיצד ניתן היום, כששוק הדיור אינו בטוח, לחסוך לחתונת הילדים ולא לאבד את הכסף חלילה?

ישנם גמחי"ם אשר נותנים הלוואות למי שפותח אצלם תוכנית חסכון. דבר זה לכשעצמו הוא חיובי. אך יש ליתן את הדעת על מספר דברים: א. הסכום שניתן מעבר לפיקדון הוא הלוואה ויש להחזיר אותו. ב. מה בעניין ערך הכסף, בדר"כ, אם הכסף לא צמוד לכלום, אזי הוא מאבד מערכו. ואם הוא צמוד למט"ח – הסיכון לירידת ערכו גבוה עוד יותר.

כל כמה שנים השוק משתנה ויש למצוא את הדברים המתאימים לשנה זו , אי אפשר ללכת אחרי מה שהיה רלוונטי לפני כמה שנים, היום צריך למצוא דרך חדשה.

כיום ישנם אפיקי השקעה סולידיים אשר באמת יכולים להוות אפיק מסוים.

ישנן חברות אשר משקיעות את הכספים באגרות חוב או במניות, כאשר מסלולים אלו נמצאים תחת פיקוח של וועדת כשרות. מסלולים כאלו נושאים תשואה של בין 5-10% בממוצע ויכולים להוות אלטרנטיבה מעולה. זו גם תוכנית חסכון וגם נושאת תשואה.

היום קיימות וועדות דיור; קמה ויצאה לדרך תוכנית "ערבים"; בהחלט יש מקום לוועדה אשר תאגד ותמליץ על השקעות לציבור החרדי, למען אשר יבוא היום בו נוכל לחתן את ילדיו בכבוד.

ע"פ בדיקות שעשו מומחים, עלות חתונה גם בלא לרכוש דירה לזוג הינה כ-100,000 ₪ לכל צד, לילד אחד. אם יקום גוף אשר ידאג להשקעות מפוקחות עם תוכניות נכונות -ודאי ניתן יהיה לעשות זאת.

לפני שבועות מספר בשיאה של המחאה החברתית בשידור חי בערוץ 2, אמר הפרשן הכלכלי נחמיה שטרסלר: כי החרדים קונים דירות ברבע מחיר, אז נכון שאלו שטויות. אבל מדוע הוא אמר את הדברים האלו? כי הציבור החרדי הוא ציבור שיודע להתארגן, לא רק לצעוק אלא גם לפעול בתכל'ס. כך הוא מצליח להשיג דירות בזול בפרויקטים שונים, בקבוצות רכישה , וכן בתחום המזון וכו'.

כאשר אחד כמו שטרסלר, החי לבדו בתוך קבוצה שבה כל אחד חי לבדו, ורואה רק את עצמו, מסקר את הפעילות הכלכלית במגזר - עיניו יוצאות מקנאה.

יש לקחת את הכוח הזה של הציבור החרדי ולמנף אותו לצורך השקעות.

ניקח דוגמא קטנה להפעם:

אדם אשר ישים בחיסכון סך 5000 ₪ לכל ילד שנולד, ועוד 250 ש"ח בחודש ממה שמקבל מביטוח לאומי יכול להגיע כעבור 18 שנה לסכום של 100,000 ₪ עבור כל ילד.