אאא

שלום בת שבע.

יש לך עצה בשביל בחילות בהריון? אני כבר מותשת....

בברכה, ג.

תחושה של בחילות במהלך ההריון היא בעיה נפוצה. רוב הנשים ההרות מתנסות בתחושות של בחילות במהלך 3 החודשים הראשונים להריון, אך יש גם מעט נשים שהבחילות ממשיכות ללוות אותן לאורך כל ההריון כולו. הנה מספר עצות להתמודדות עם בחילות בהריון.

אוכל

כדאי לנסות להשאיר את הבטן מלאה לאורך כל היום. מיד כאשר את מתעוררת, כדאי לאכול כמה קרקרים ולאחר מכן לנוח 15 דקות לפני היציאה מהמיטה. אכלי ארוחות קטנות, בערך כל שעתיים. נסי לא לדלג על ארוחות. עדיף בהרבה לנשנש לאורך כל היום מאשר לאכול 3 ארוחות גדולות.

אל תהססי לאכול כאשר את מרגישה את הצורך לאכול, ואכלי את המאכלים בהם את חושקת. עם זאת, עדיף להימנע מבישול או אכילת אוכל מטוגן, שמן או חריף.

אם ריחות הבישול מפריעים לך, נסי לפתוח את החלון. אם זה אפשרי בקשי ממישהו לבשל במקומך. נסי לאכול אוכל קר, לאוכל קר יש ריח פחות חזק מאוכל חם ומבושל.

הרחת לימון או ג'ינג'ר יכולה לעיתים לעזור בהפגת בחילה, וגם אכילת צ'יפס מלוח יכול להרגיע את הבטן ולעורר את התיאבון.

רעיונות לאוכל שלא מעורר בחילות:

מלוח: צ'יפס, בייגלה.

חמוץ מתוק: מלפפונים חמוצים, לימונדה.

אוכל מזין: אורז חום, מרק פטריות, חמאת בוטנים.

פריך: אגוזים, פרוסות תפוח, מקלות סלרי.

תפל: פירה, ירקות ממרק.

רך: לחם, אטריות.

מתוק: עוגה, דגני בוקר מתוקים.

יבש: קרקרים.

נוזלים: מים, מי סודה.

שתייה

שתיית נוזלים במהלך ההריון חשובה מאד, ויכולה גם לעזור למנוע בחילות. התייבשות יכולה להגביר בחילות. כדאי להימנע משתיית קפה או מיצי פירות. במקום אלו כדאי לשתות הרבה מאד מים. גם את השתייה כדאי לפרוס לאורך כל היום, עם זאת רצוי להימנע משתייה במהלך הארוחות ומיד אחרי או לפני ארוחה.

מנוחה

לעיתים רבות יש לנשים בהריון הרבה לחצים וחרדות שמתעוררים בעקבות ההריון. באופן מפתיע גם לחץ מגביר את תחושת הבחילה. נסי למצוא דרכים שונות להירגע. נצלי הזדמנויות ללמוד אודות מצבך ואודות מה שמצפה לך, תפרגני לעצמך והורידי מעלייך לחץ מיותר.

נסי לנוח כמה שאפשר כיוון שבחילות נוטות להחמיר כאשר האישה עייפה. נסי לישון שנת צהריים. בדרך כלל אישה בהיריון צריכה יותר שינה במהלך שלושת החודשים הראשונים להיריון.

כדאי לקום לאט מהמיטה, ולא לשכב במיטה מיד אחרי ארוחה.

עצות נוספות

נסי לשמור על אוויר צח בסביבתך, ולהימנע ממקומות חמים במיוחד. תחושת חמימות מוסיפה לבחילות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

נסי ג'ינג'ר. זוהי שיטה אלטרנטיבית להרגעת הבטן. כמויות של עד 250 מ"ג, 4 פעמים ביום נחשבים בטוחים.

אם הוויטמינים שאת לוקחת לפני הלידה גורמים לך לבחילות, אל תוותרי עליהם, נסי להפחית במינון הברזל, לעיתים הוא האחראי על הבחילות. קחי את הוויטמינים יחד עם הארוחה, או לפני שאת הולכת לישון. אם אינך יכולה לסבול את הוויטמינים קחי חומצה פולית בלבד באופן יומיומי.

שימי לב - תוספות מזון צמחיות נחשבות לבטוחות, אך לא תמיד המצב הוא כזה. לפני שאת מחליטה לקחת תרופה צמחית כשלהי התייעצי עם רופא.

(העצות הן מאת קן אוסטין ואגודת SOGC)

ממשיכים לשאול

בת שבע קשובה לכם. יש לכם שאלות בכל נושא? שילחו לכתובת bat7@kikar.net