אאא

מאות מבני 'העדה החרדית' וחסידות 'תולדות אהרון' הגיעו בשעות הצהריים (שני) לשערי כלא 6 בכדי להפגין על כליאתם של שני תלמידי הישיבה, מפתח תקווה ומרכסים, לאחר שסירבו להתייצב בלשכת הגיוס.

המפגינים החלו בקריאת תהילים, לצד נאומים הנשמעים במקום נגד כליאת הבחורים. בהפגנה משתתפים הגאב"ד הגרי"ט וייס, הראב"ד הגר"מ שטרנבוך, האדמו"ר מתולדות אהרון, האדמו"ר מדושינסקיא וחברי בד"צ העדה החרדית.

הגאב"ד והאדמו"ר לא צפויים לנאום בהפגנה אך אמורים להיכנס ולבקר את הבחורים הכלואים במקום, כדי לחזקו ולעודדו. הבחורים יקבלו שי, בקבוק יין, שוקולד לבן וספר על מרן הגר"ע יוסף זצ"ל, ובו הקדשה אישית בה נכתב: "להני תרי צנתרי דדהבא מקדשי ה' ברבים, אשריכם שנתפסתם על דברי תורה וזכות קיום עולם התורה שלכם הוא. חזקו ואמצו גבורי החיל. מברכים מקרב לב בהוקרה ובהערכה, אחיכם עולם הישיבות".

יצוין כי ההפגנה אמנם שייכת לעדה החרדית אך מי שקיבל את ניהול ההפגנה הם אנשי חסידות תולדות אהרון שאחראים על כל מהלך ההפגנה.

על פי ההיערכות בשטח נראה כי שני הצדדים נערכים להפגנה סוערת במיוחד שתלווה במעצרים. חלק מהמפגינים הגיעו כשברשותם טלית ותפילין, כדי שבמידה וייעצרו יהיו ברשותם טלית ותפילין.

בנוסף, אנשי 'העדה החרדית' הקפיצו למקום את העסקנים המטפלים כבדרך קבע בעצורים, כמו ר' שמעון שישא, כדי שיתווך במידת הצורך בין המפגינים למשטרה.

מנגד, נערכה המשטרה בכוחות גדולים של יס"מ בליווי פרשים ואנשי מודיעין, כאשר המשטרה הקפיצה למקום קציני מודיעין מירושלים כדי שיסייעו בזיהוי המתפרעים.

כלי תקשורת רבים הגיעו למקום כדי לסקר את ההפגנה, בשלב זה השקט והסדר נשמרים במקום.

עסקן 'העדה', שמעון שישא, נאם בהפגנה ואמר: "אנחנו לא נתפשר על אף יהודי, אנחנו נמצאים בשעת שמד, עכשיו יש לכם שני עצורים ורוצים לעצור עוד אחד. תדעו שיהיו לכם עשרות אלפים שייעצרו".

בדבריו, חשף שישא כי הבד"צ מוציא בשעה זו מכתב בו הוא מבהיר כי אף אחד לא יתגייס ושכל המפגינים מוכנים למעצר ולמכות. "לא נפחד, זוהי שעת שמד, זוהי שעת עקירת הדת", קרא שישא.

הרב יוחנן שמאייה, חבר הנהלת העדה החרדית: "לא עצרו את הבחורים האלו בגלל עבודה זרה,  שפיכות דמים וגילוי עריות, עצרו אותם רק בגלל שלא התייצבו בלשכות הגיוס. אבל התורה היא אמת וסוף האמת להתגלות".

אחד הגימיקים בהפגנה הוא ילד שסביב צווארו נכרך חבל המדמה את תליית הבחור. המפגינים מסבירים כי יש בכך שני מסרים, הראשון שהם מוכנים למות עבור גזירת הגיוס והשניה שגזירת גיוס היא גזירת מוות עלינו ועל עולם התורה.

המשטרה הבהירה במקום כי מדובר בהתקהלות בלתי חוקית מאחר ולא הוגשה כל בקשה לערוך הפגנה במקום ברישיון.

במהלך ההפגנה, צלמת של אתר ynet ששהתה בקרבת המפגינים, הותקפה על-ידם באבנים. חייל חרדי שעבר במקום הותקף בצעקות "חרדק, תוריד את הכיפה".

העדה החרדית הודיעה שהמשטרה לא נותנת אישור לחברי הבד"צ להיכנס לבקר את הבחורים ולכן כרגע הם נשארים במקום.

הגאב"ד הגרי"ט וייס אמר במקום כי "אני רוצה לומר לבחורים הכלואים, שידעו שלא נותנים לנו להיכנס, ושידעו שאנחנו מחזקים אותם, אם לא בגוף אז בנפש וברוח".

הראב"ד הגר"מ שטרנבוך אמר במקום כי "אנחנו מחזקים אתכם בחורים יקרים, אתם השליחים שלנו, בזכות המסירות נפש שלכם אנחנו נינצל מגזירות השמד".

עם סיום דבריהם, קיבלו המפגינים עול מלכות שמים, ולאחר מכן פרצו מהומות בעקבותיהם המשטרה נכנעה ןוהחליטה לאפשר לגאב"ד ולראב"ד להיכנס בדקות הקרובות לבקר את הבחורים.

לאחר שהרבנים עברו את שערי הכניסה לכלא 6 באישור המשטרה, התברר כי הצבא מסרב לאפשר את כניסת הרבנים לכלא. כעת, הרבנים התיישבו במקום בהמתנה לשינוי ההחלטה של הצבא.

לאחר התייעצות בין הגאב"ד לאדמו"ר מתולדות אהרן, הוחלט כי בשל העיכובים של הצבא, הם יעזבו את המקום. השניים נכנסו לרכבם וכעת העסקנים בניסיונות אחרונים לאפשר את כניסתם.

הראב"ד עדיין ממתין לאישור הצבא והוא יושב בסמוך לשער הכניסה לכלא, אך לפי המסתמן גם הוא צפוי לעזוב.

המשטרה חוששת מאוד מעימותים שיפרצו בעקבות אי כניסתם של הרבנים. קצין משטרה אמר לאחד העסקנים: "אנחנו אישרנו, זו בעיה של הצבא".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

קצין צבאי בכלא 6 אומר ל"כיכר השבת": "כפי הנראה כרגע הרבנים לא יוכלו להיכנס. מדובר בביקור פוליטי ולא מתואם".

בדקות אלו פנו גורמים בעדה החרדית וכן מקורביו של הגר"ש אוירבך אל שר הביטחון בוגי יעלון בבקשה שיתערב ויפעל כדי לאפשר את כניסת הרבנים.

העסקנים לקצין המשטרה במקום: "אנחנו לא רוצים לאבד שליטה על המפגינים, הציבור חם. תכניסו את הרבנים". הקצין בתגובה: "יש בעיה, אין אישור. אני לא רוצה להחזיר לכם תשובה שלילית סופית אבל נראה שלא תתאפשר כניסת הרבנים. בעוד כמה דקות נדע".

עשרות מפגינים צבאו על שערי הכלא במעקב האם הרבנים נכנסים לבקר את הבחורים, עד שהגיעה הודעה הסופית מהצבא כי כניסת הרבנים לא תתאפשר. הגאב"ד והראב"ד עזבו את המקום והמשטרה החלה לפזר את המפגינים בסיוע הפרשים. במקום עצור אחד ופצוע נוסף.

השי לבחורים
השי לבחורים
ההקדשה
ההקדשה