אאא

לאן הלך הכסף? קופת חולים כללית תתחיל להשיב לניצולי שואה כספים שגבתה שלא כדין במשך עשרות שנים, כך הוחלט במסגרת הסדר פשרה שנחתם בין קופת החולים לבין תובעים בתביעה יצוגית. התביעה, דווח בערוץ 2, הוגשה בשנת 2010 באמצעות עו"ד עמנואל סולומונוב לבית המשפט המחוזי בחיפה על סך של יותר מ-81 מיליון שקלים.

את התביעה הייצוגית הגישה ניצולת שואה, שבינתיים כבר הלכה לעולמה. בתביעה, טענת הניצולת, כי כללית גבתה ממנה ומניצולים אחרים תשלומים עבור תרופות וטיפולים למחלות הקשורות בייסורי השואה. זאת, למרות שקיבלה כסף מגרמניה עבור מימון הטיפול בנזקים שגרמו הנאצים - כסף שאותו התחייבה שלא לגבות מהניצולים המבוטחים אצלה. כך למעשה קיבלה הקופה תשלום כפול - הן מהגרמנים והן מניצולי השואה.

כאמור, בהסדר הפשרה שקיבל בשבוע שעבר תוקף של פסק דין נקבע כי כללית תחל להשיב לניצולי השואה את הכספים שגבתה שלא כדין. בהסכם הוחלט כי קבוצה קטנה יחסית של ניצולי שואה תקבל את כספה בחזרה - מבוטחי הקופה שהוכרו כניצולי שואה יזכו להשבת הכספים ששילמו מהתאריך 22.7.94 ועד 31.12.94 בלבד. הזמן הקצר נובע מכך שבחודש יולי 94' נכנס לתוקפו החוק המאפשר להגיש תביעות ייצוגיות, אך בשנת 95' נקבע כי כל מחלוקת בין קופת חולים למבוטחיה תידון בבית הדין לעבודה.

בכתב התביעה, שפרטיו נחשפו במלואם בערוץ 2, נטען כי משנת 1967 מקבלת קופת חולים כללית את הפיצויים מהגרמנים. "בשנת 2007 קיבלה הקופה מגרמניה על 9,000 ניצולי שואה מבוטחים סכום של 18 מיליון שקלים", מפרטת התביעה. התובעים טוענים כי אפילו אם מפחיתים את ההוצאות של הקופה מהסכום לו זכאי כל ניצול ומכפילים את הסכומים מ-1967 ועד מועד הגשת התביעה מגיעים לסכומים אסטרונומיים של מאות מיליוני שקלים שנגבו מניצולי שואה שלא כדין.

מקופת חולים כללית נמסר בתגובה: "בית המשפט קבע כי התביעה הייצוגית שהוגשה מעוררת קשיים משפטיים ועובדתיים רבים וסיכויה להתקבל נמוכים, על כן הציע לצדדים לפנות להליך גישור לו הסכימה הכללית. במהלך הליך הגישור הוגשה על ידי המגשר הצעת הסדר שהתקבלה על ידי התובעת ועיקרה מתן החזר כספי לדמי השתתפות עצמית ששולמו בגין תרופות וטיפולים למחלות מוכרות של קבוצה מוגדרת של ניצולי שואה באם ימצאו כזכאים. כמו כן, ההסכם מגדיר את המנגנון לאופן היידוע של הקבוצה בנוגע להסדר. ההסדר הובא לאישור בית המשפט, נבחן על ידי המועצה הישראלית לצרכנות והיועץ המשפטי לממשלה, אלה לא התנגדו לו, ולאחר שבית המשפט שמע את עמדות כל הצדדים מצא כי מדובר בהסדר ראוי שיש לאשרו. מאז ומתמיד פעלה כללית למען ניצולי שואה לרבות בעניין החזר דמי השתתפות עצמית לזכאים והסכם זה בא לעגן את האופן בו נהגה הכללית".