אאא

לאחר שנים של גאווה והתנשאות, מכסות ואפליות מצד מנהלי הסמינרים הורה לפני כשלוש שנים הגאון הגדול מרן הרב יעקב יוסף שליט"א לתלמידו עו"ד ר' יואב ללום לפנות לבג"ץ כנגד מקימי החומה מבית הספר בעמנואל כצעד אחרון ולאחר שכלו כל הקיצין והנהלת המוסד הקשו ערפם והפרידו בנות רק משום מוצאן הספרדי.

בעיית אפליית הספרדים לא החלה בעמנואל, כידוע לכולם, ומנהלים ומנהלות רבים בכל הארץ סרבו לקבל בנות ספרדיות גם כאשר נתבקשו ע"י גדולי הדור האשכנזים לקבלן!

גם פניות לבתי דין ובראשם פניה לבד"ץ 'העדה החרדית' נענו בבוז ובסרוב לציית לדין תורה. אמירות נפוצות בפי מנהלי הסמינרים היו "שהרב אלישיב יקבל אותה לסמינר שלו" ו"בת שבע יכולה לבקש אני לא חייב לשמוע לרבנית", וכמובן מעל הכל טיעון המחץ "המכסה כבר מלאה".. המכסה הארורה, כאשר רק השוחד במקרים כאלה טיהר את הספרדיות לבוא בקהל פח השמן הטהור הזך והלבן וד"ל.  

התקשורת החרדית התנהגה בצורה מבישה ושימשה בפרשה בתפקיד כלב השמירה של מנהלי הסמינרים הגזענים קובעי המכסות ובוני חומות האפרטהייד, ופצחה במסע צלב למען הגזענות והנצחתה והסוף ידוע: גם אנשי ש"ס עמדו לצידם של מקימי הגדר הגזענים כפי שעשו במשך כל השנים מיום הקמתה של ש"ס, כאשר השיטה ידועה: מכירת כלל הציבור תמורת קבלת בנות הבכירים ומלחכי הפינכה הקרובים לצלחת כאשר במקרה מסויים נשלח אחד מראשי התנועה המעטירה בכבודו ובעצמו להתחנן בבני ברק שיקבלו את בתו של בכיר ש"ס לסמינר.  

אקרוד הסיום המביש לפרשה היה בקבלת הפנים שנערכה בבית מרן הראש"ל שליט"א להורי המגמה החסידית שנאסרו מרצונם החופשי ונעילת הדלת בפני הורי הבנות הספרדיות שדמם נשפך כמים והוכתרו בידי תקשורתני הציבור החרדי כמחללי שבת ופורקי עול, עם טלוויזיות ואינטרנט בבתים.

במהלך הפרשה ביקרתי בעמנואל ונתקלתי באנשים קשיי יום עניים ופשוטים עם אמונה ספרדית שורשית ששבו לאביהם שבשמים ועזבו מאחור קריירה ותענוגות, כסף וכבוד, רק כדי לשמוע בסוף שהם מחללי שבת, גולשי אינטרנט וצופי טלויזיה.

עד אני לכך שבבוקר הצעדה המפורסמת יואב ללום בהוראת הגר"י יוסף הגיש לבג"ץ בקשה לצו עיכוב ביצוע לצורך הגעה לפשרה, ואלו הודיעו לבג"ץ באמצעות עורך דינם מרדכי גרין כי "אין פשרה, ולא תהיה פשרה, אנחנו הולכים לכלא"! וזאת מלבד הצעת הפשרה שהציע מרן הגר"י יוסף בתחילת הפרשה (הצעה שתועדה בוידאו ופורסמה בלעדית כאן בכיכר השבת) לרב טוביה בלוי ולרב צבי כץ שתמורת חתימת האדמו"ר מסלונים וראשי החינוך העצמאי על מכתב המתנגד לאפלייה תושג פשרה והעתירה תוסר, כל הנסיונות נדחו בבוז ע"י עסקני החצרות ואותו ח"כ וסגן שר החינוך שהחליט בכל מחיר לקיים מצעד וטרפד כל פשרה.

מכפישים, כמיטב המסורת

הגר"י יוסף הוכפש אז מעל כל במה כמסורת האשכנזית הטובה שאינה יודעת לכבד את רבני עדות המזרח באשר הם. רבנים רבים חתמו על כל מיני אגרות מבלי שאף אחד מהם ישמע את הצד השני שהוא אדם שדעתו דעת תורה וכל כולו תורה ויראת ה' טהורה המרביץ במשך 50 שנה תורה והלכה לאלפים ורבבות בכיתות רגליים ובמסירות נפש.

בראיון למרדכי לביא זעק הגר"י יוסף ממעמקי ליבו: היכן נעלם הציווי "שמוע בין אחיכם ושפטתם צדק"(דברים א-ט"ו)? אף אחד לא שאל את עצמו מדוע גדול תורה שכל כולו תורה ותפילה וגמילות חסדים הגיע למצב שהוא צריך להורות על פניה לבג"ץ והאם יש צידוק למעשה, אף אחד לא שאל מדוע שופכים לו את הדם, קטן עליהם, הלא על מזבח קידוש האפלייה הוקרב זמן קצר לפני כן אב שמת מהתקף לב אחרי שהתבשר על אי קבלת בתו לסמינר.

הכל מותר לאותם מנהלים מושחתים : מותר להשמיץ הורים ולשפוך דם נקיים, מותר לגרום להורים ובנות לדמוע, מותר לרמוס עדה קדושה ולהציב לה "מכסה".  

אל תאמרו לי שאין אפליה וחינוך קלוקל לשנאת ספרדים. לעיתים מדובר באפליה גלויה ובוטה, ולפעמים סמויה ומתוחכמת. לעיתים החומות הן ממשיות ולעיתים הן וירטואליות ואינן נראות, זו עובדה ולא ניתן להכחישה.

בשבוע שעבר התבשרנו כי ש"ס מאיימת להגיש בג"ץ נגד מנהלי הסמינרים ולזרז את הגשת החוק נגד האפלייה בסמינרים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לפתע גילו בבטאון ש"ס כי "המצב כיום הוא נכון לעכשיו: 47 בנות בירושלים, 48 בבני ברק, 8 בנות בבית שמש, 7 בביתר ו-5 במודיעין עילית. הבנות יושבות יחד עם אימותיהן בבתיהן, בוכות בכי חרישי מדי יום ומשוועות נואשות לפתרון. חלק מההורים הולכים הלוך ושוב בין מסדרונות העירייה, עוברים ממחלקה למחלקה, ומשם לסמינר שבו הם נרשמו. שופכים את לבם, מעלים את מצוקתם וכאבם, אבל אין מי שיקשיב לרחשי לבם"... 63 שנה בוכים הורים ובנות, 26 שנה שש"ס קיימת בכדי לפתור את הבעיה, ושנה וחצי לאחר פרשת עמנואל  לפתע "נזכרו" בביטאון ש"ס כי כלו כל הקיצין ומנהלי הסמינרים אינם שומעים אף לרבותיהם... 

בצעד זה הגיעה תנועת ש"ס למסקנה אליה הגיע הגאון הגדול הרב יעקב יוסף כבר לפני כשלוש שנים כי אותם מנהלים אינם צייתי דינא ולכן כפסק השו"ע פונים לערכאות ומחוקקים נגדם חוקים בכנסת המינים. יתכבדו ראשי ש"ס ויטריחו עצמם לביתו של החכם העדיף מנביא המתגורר ברחוב שמואל הנביא 34 בירושלים ויבקשו את סליחתו על העוול שעשו לו ולציבור הספרדי כשצידדו בפרשת עמנואל בצד האשכנזי - אותו צד שזמן קצר לאחר מכן בכפיות טובה אופיינית ארגן מעמד "קריעה" על פסק מרן הראש"ל הגאון רבינו עובדיה יוסף אודות גיורי הרבנות הצבאית.

הציבור הספרדי כולו  אסיר תודה להגאון הרב יעקב יוסף ולשליחו יואב ללום על מציאת הפתרון לבעיית האפלייה בסמינרים (שאינם אלא שירות עירוני - ממשלתי הממומן מכספי משלם המיסים), ואני תקווה כי בג"ץ יקבל את העתירה שתוגש ע"פ דעת תורה אמיצה וישרה של הגאון הרב יעקב יוסף שליט"א ואותם מנהלים פושעים וסוררים יטופלו בדרך היחידה שהם מבינים : שלילת תקציבים.

לסיום, אני רוצה לשאול את ראשי ש"ס, האם להגיש בג"צ נגד מנהלי הסמינרים זה לא נקרא "להרים יד בתורת משה"?!