אאא

סכומי העתק נחשפים: חמישה מיליון ושמונה מאות אלף שקל, זהו סכום הכסף, שנחשף כעת במסמכים שהגיעו לידי 'כיכר השבת', שהלוו מחברת 'נחלי איתנים' למוסדות 'שובו בנים' - מהכסף שנאסף ל'מבצע אומן'.

סערת 'מבצע אומן' שקרס בעקבות היעלמותם של מאות אלפי דולרים ששולמו על-ידי אלפים שביקשו לרכוש כרטיס נסיעה לאומן לשהות בראש השנה במחיצת ציונו של רבי נחמן מברסלב - ממשיכה להסעיר את הרוחות.

אתמול נחשף ב'כיכר השבת' כי בעקבות "משבר הכרטיסים לאומן", דודו אלקיים, שלומי ברלנד ויעקב אילוז, בכירים לשעבר בחברת 'נחלי איתנים' שיגרו מכתב התראה (על-ידי עו"ד קלריס דביר) בדרישה להשבת כל הכספים שלוו, אל נחמן ברלנד, ישיבת 'שובו בנים' נחמת ציון, יוסף אסולין מנהל 'נחלי איתנים', חברת 'נחלי איתני טורס' בע"מ, אושי מנדל חבר הנהלה ומתרים ואהרון ספלינסקי חבר הנהלה וחשב בישיבת 'שובו בנים'.

היום הגיע לידי 'כיכר השבת' המסמך, בו נכתב במפורש סכום ההלוואה - חמישה מיליון ושמונה מאות אלף שקל, שהלוו מחברת 'נחלי איתנים' למוסדות 'שובו בנים', כסף שלמעשה עד היום לא חזר, ומה שגרם בפועל לקריסת החברה ולהשארת למעלה משמונה אלף חסידי ברסלב ללא כרטיסי טיסה לאומן.

מי שהיה מנכ"ל המוסדות דודו אלקיים, ואף חתום על המסמך, אומר בשיחה עם 'כיכר השבת': "אני הייתי נוכח בישיבת ההנהלה שבה אושרה ההלוואה של חמש מיליון ושמונה מאות אלף שקל מחברת הנסיעות 'נחלי איתנים' למוסדות 'שובו בנים'".

לדברי אלקיים, "מיליון שקל הראשונים עברו במזומן לגורם בכיר בהנהלת המוסדות ולנחמן ברלנד, אני שלומי ברלנד ויעקב אילוז היינו נוכחים בזמן שהכסף עבר לידיים שלהם. אחרי זה נדרשנו להעביר עוד מיליון שקל, שלחתי את הכסף עם שליחים שהעבירו אותו לשלומי ברלנד והוא העביר את הכסף לאותו גורם בכיר במוסדות, כאשר נחמן ברלנד היה נוכח בזמן העברה".

"מאחורי כל העברת הכספים עמד נחמן ברלנד", מדגיש אלקיים ומוסיף כי "אחרי יומיים ביקשו מאיתנו עוד מיליון שקל, בסך הכל העברנו שלושה מיליון שקל".

"אני העברתי את הכספים  אחרי שקבלתי הנחייה, מקור הלחץ להעביר את הכסף היה נחמן ברלנד, הוא דאג להלחיץ גורמים בכירים במוסדות ובקהילה, ואז אמרו לי תעביר את הכספים, ואני העברתי. שמשתי כפקיד", מספר דודו אלקיים.

אלקיים ממשיך ומספר כי "מאחר ואני לא אוהב לעבוד בצורה הזאת, אף על פי שיש אמון, לא הייתי רגוע מהעברות הכספים הללו, לכן ביקשתי לכנס ישיבת הנהלה, בה הוצאתי פרוטוקול של העברת הכספים וכל הנוכחים שהיו מודעים להעברת הכספים חתמו על המסמך הזה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"בהמשך המסמך יש הלוואה של שני מיליון שקל נוספים", חושף אלקיים, "אלו עברו לחשבון בנק בשם 'קוד מוסד', מאחר והיה חוב גדול בחשבון, החשבון היה על שמו של נתן ברלנד, כשאני נכנסתי לתפקיד מנכ"ל המוסדות, החשבון הנ"ל היה בגירעון ועמד לקרוס בגלל מחדלים של החשב הראשי של העמותה".

באשר לטענות כי מדובר במסמך מזוייף, אומר אלקיים בנחרצות: "מי שטוען שהמסמך הזה או כל דבר שאמרתי שקר או מזוייף שילך להתלונן במשטרה על זיוף מסמך או הוצאת לשון הרע, אני עומד מאחורי כל מילה שלי, ומעניין למה הם לא עשו את זה עד עכשיו".

לסיום, אומר אלקיים כי "ראוי לציין שלפי הנתונים שיש בידי, כל הכספים ששולמו עבור כרטיסי ילדים הוחזרו לאנשים. כמו-כן הכספים ששולמו עבור הכרטיסים למבצע של 550 דולר, הוחזרו גם הם. להערכתי, עד יום שלישי הקרוב, כולם יקבלו חזרה את כספם".

בני מחלב ממקורבי הרב הגיב: "הנושא בבירור פנימי, וכעת אנחנו פועלים להחזיר את הכסף"