אאא

ראש הממשלה בנימין נתניהו, נושא בשעה זו (שלישי) דברים בעצרת הכללית של האו"ם. מתייחס לפתיחות לכאורה שמשדר נשיא איראן חסן רוחאני כלפי העולם המערבי, כמו גם למו"מ בין ארה"ב ואיראן בנושא הגרעין.

נתניהו תקף בנאומו את נשיא איראן, וכינה אותו "זאב בעור של כבש", באומרו כי הוא משרת את המשטר האיראני הקיצוני ששלט במדינה בשנים האחרונות. אתר ynet העביר את הנאום בשידור חי.  

נתניהו פתח את נאומו ואמר: "אני חש בכבוד לעמוד בפניכם כאן היום ולייצג את האזרחים של מדינת ישראל, ההיסטוריה שלנו מתחילה לפני כמעט 4,000 שנה, כשאברהם, יצחק ויעקב התחילו את הסיפור שלנו. עברנו זמן ארוך מאוד, היסטוריה ארוכה, קשיים מורכבים, והקמנו מחדש את מדינת הלאום שלנו בארץ אבותנו, מדינת ישראל".

בהמשך דבריו אמר ראש הממשלה כי ההיסטוריה לימדה את העם היהודי שלא לאבד תקווה, תקווה שמאותגרת כיום על ידי איראן במעוניינת להשמיד את ישראל. נתניהו התייחס למשטר האייתוללות ואמר: "המשטר הזה ריסק את התקווה של העם האיראני לדמוקרטיה והחל בקריאות של מוות ליהודים".

"הנשיא רוחאני, כמו הנשיאים שבאו לפניו, הוא משרת של המשטר הזה. הוא ניצח מבין שישה מתמודדים שהמשטר אישר להם להתמודד בבחירות. 700 מועמדים אחרים נפסלו. אז מה הפך אותו לאדם שיכול להתמודד על הנשיאות? רוחאני הנהיג את המועצה לביטחון לאומי של איראן מ-1989 עד 2003, ומהרגע הזה השליחים האכזריים של איראן התאכזרו לכל מי שניסה להתקומם נגדם".

"הם רצחו במרכז היהודי בבואנוס איירס, הרגו חיילים אמריקנים בסעודיה, ואנחנו אמורים להאמין שרוחאני, יו"ר המועצה לביטחון לאומי של איראן בכל אותו הזמן, לא ידע על המתקפות האלה?".

"רוחאני היה גם ראש צוות המשא ומתן של איראן על תוכנית הגרעין של איראן. רוחאני לא נשמע כמו אחמדינג'אד, אבל בכל הנוגע לתוכנית הגרעין של איראן ההבדל היחידי הוא זה, אחמדינג'אד התגלה בבגדי זאב, ורוחאני הוא זאב בלבוש של כבש".

"הלוואי והייתי יכול להאמין לרוחאני"

"רוחאני עמד על הבמה הזו לפני שבוע ושיבח את הדמוקרטיה האיראנית, אבל המשטר שהוא מייצג מוציא להורג כל אדם שמנסה להתנגד לו פוליטית. רוחאני דיבר על הטרגדיה האנושית בסוריה, אבל איראן באופן ישיר משתתפת בטבח שאסד מבצע בבני עמו. המשטר הזה מקדם משטר שהשתמש בנשק כימי נגד העם שלו. רוחאני באותו נאום לפני שבוע גינה את רוח הטרור אבל רק בשלוש השנים האחרונות איראן תכננה, יזמה והוציאה לפעול פיגועי טרור ב-25 ערים".

"רוחאני הבטיח משא ומתן בונה עם מדינות אחרות, אבל נציגים איראנים ניסו להתנקש בחייו של השגריר הסעודי בוושינגטון, רק לפני שלושה שבועות נעצר סוכן איראני כשאסף מידע על שגרירות ארה"ב בישראל", אמר ראש הממשלה נתניהו, "זו באמת הידברות קונסטרוקטיבית. הייתי באמת רוצה להשתתף בדברים האלה שאומר רוחאני, אבל הגלים היחידים שאיראן יצרה בשנים האחרונות הם גלים של אלימות ושל טרור".

ראש הממשלה פנה לנוכחים בעצרת ואמר: "גבירותי ורבותיי, הלוואי שהייתי יכול להאמין לרוחאני אבל אני לא, אלה העובדות. בשבוע שעבר רוחאני אמר שאיראן מעולם לא בחרה בהשתקה ובסוד בכל הנוגע לתוכנית הגרעין שלה. ב-2002 איראן נתפסה על חם כשהיא בונה באופן חשאי צנטריפוגות מתחת לאדמה בנתנז וב-2009 היא שוב נתפסה בונה מתקן גרעיני בכור".

 "למה מדינה שצריכה אנרגיה גרעינית רק לצורכי שלום בונה מתקני גרעין מתחת לאדמה באופן חשאי? מדוע מדינה עם משאבי טבע רבים כל כך כמו נפט צריכה להשקיע ביכולת גרעינית? מדוע המדינה הזו שטוענת שהיא זקוקה לגרעין לצרכים אזרחיים לא מפסיקה להפר הצהרות של מועצת הביטחון וסובלת סנקציות כל כך קשות על הכלכלה שלה? מדוע מדינה עם כביכול תוכנית לצורכי שלום מפתחת טילים בליסטיים שיכולים לחצות יבשות ושכל מה שהם יכולים לעשות זה להחזיק ראשי נפץ גרעיניים?".

"התשובה היא פשוטה, איראן אינה מפתחת תוכנית גרעינית לצורכי שלום. היא מפתחת נשק גרעיני" אמר ראש הממשלה. 

"איראן גרעינית תחזיק את העולם כבן ערובה"

"מאז בחירת רוחאני, המאמץ הקדחתני בתוכנית הגרעין המשיך בלי שום הפרעה. מתקנים גרעיניים מתחת לאדמה, צנטריפוגות מתקדמות, מים כבדים וטילים בליסטיים, זה לא שקשה למצוא ראיות לכך שיש לאיראן תוכנית גרעינית צבאית, קשה למצוא ראיות לכך שלאיראן אין תוכנית גרעינית צבאית".

"איראן רוצה להיות במצב שבו היא תוכל לשעוט קדימה ולפתח פצצה גרעינית לפני שהקהילה הבינלאומית תוכל לזהות זאת ולמנוע זאת". אמר נתניהו וציין כי איראן נמנעה בשנה האחרונה מלעבור את הקו האדום אותו הציב לפני כשנה. 

"האסטרטגיה שלו (רוחאני) כדי להשיג זאת, היא לחייך, לשלם מס שפתיים, לשלם על שלום ועל דומקרטיה. עוד טקטיקה של רוחאני היא להציע דברים חסרי משמעות בתמורה להסרת הסנקציות, ולהבטיח שלאיראן יישאר חומר גרעיני מספק ותשתית גרעינית מספקת כדי להמשיך לרוץ לפצצה בזמן שאיראן תבחר לעשות זאת".

"איראן גרעינית תחזיק את העולם כבן ערובה, והיא תוכל להפוך את המזרח התיכון לאזור הכי לא יציב", אמר נתניהו, "וזה יהפוך את האפשרות של טרור גרעיני לסכנה אמתית. אני יודע שיש בקהילה הבינלאומית מי שחושבים שאני מגזים. אנחנו שומעים את הקריאות באיראן 'מוות לארה"ב', 'מוות לישראל', הקריאות למחוק את ישראל. אנשים שחושבים שאלה רק מילים לא למדו מההיסטוריה?".

"אני יודע שהעולם מאס במלחמות, גם אנחנו בישראל מכירים היטב את המלחמה, אבל כדי למנוע את המלחמה מחר אנחנו צריכים להיות נחושים היום".

"הפתרון הדיפלומטי היחידי שיעבוד הוא זה שיגרום לפירוק מוחלט של איראן מתוכנית הגרעין. הנשיא אובמה אמר בצדק שהמילים הפייסניות של איראן חייבות להתאים את עצמן לצעדים משמעותיים. פתרון דיפלומטי יחייב את איראן לארבעה דברים" אמר נתניהו ופרט "האחד: להפסיק להעשיר אורניום; השני: להוציא מתחומי איראן את האורניום שכבר הועשר; השלישי: לפרק את התשתית להתקדמות בתוכנית הגרעין, כולל המתקן בקום והמתקן בנתנז; והרביעי: להפסיק את כל העבודה בכור המים הכבדים שאמור לייצר פלוטוניום באיראן. כל זה ימנע מאיראן להתקדם אל פצצה של ממש".

"אם ישראל תיאלץ לעמוד לבדה - היא תעשה זאת"

"יש כאלה שיסכימו להשאיר לאיראן איזושהי יכולת בסיסית להעשרת אורניום, הייתי מציע להם להקשיב לדברי רוחאני: 'מדינה שיכולה להעשיר אורניום ל-3% תוכל להעשיר אורניום גם לדרגה גבוהה בהרבה'. זו הסיבה לכך שחייבים לפרק לגמרי את תוכנית הגרעין האיראנית". 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"אל תסכימו לעסקה חלקית",קרא נתניהו לעולם, "הסירו את הסנקציות רק כשאיראן תחליט להתפרק לגמרי מתוכנית הגרעין". נתניהו חזר ואמר: "חבריי בקהילה הבינלאומית, אם אתם רוצים לעצור את תוכנית הגרעין של איראן בדרכי שלום, אל תסירו את הלחץ. ככל שהלחץ יהיה גדול יותר, כך הסיכוי יהיה גדול יותר".

"ישראל לעולם לא תסכים לנשק גרעיני בידי משטר שכל העת רוצה למחוק אותנו מהמפה, לישראל לא תהיה ברירה אלא להגן על עצמה. ושלא יהיה בלבול, ישראל לא תרשה שלאיראן יהיה נשק גרעיני. אם ישראל תיאלץ לעמוד לבדה, היא תעמוד לבדה, אבל בכך שנעמוד לבד נדע שאנחנו מצילים את חייהם של רבים אחרים". 

אובמה: "המילים של רוחאני אינן מספיקות" 

 אתמול, נועד ראש הממשלה עם נשיא ארה"ב ברק אובמה בבית הלבן, ודן עמו בהפשרת היחסים בין ארה"ב ואיראן. "מבחינת ישראל, המבחן האמיתי של הסכם עתידי עם איראן יהיה האם איראן תפרק את תכניתה הגרעינית הצבאית" אמר נתניהו לאובמה. 

במהלך הפגישה, ציין נתניהו כי איראן מחוייבת להשמדת ישראל, וכי על העולם חובה לאלץ אותה לעצור את תוכניתה הגרעינית. כמו כן, נתניהו הודה לנשיא אובמה על מחוייבותו למנוע גרעין איראני.

הנשיא אובמה אמר לאחר הפגישה כי "המילים של האיראנים אינן מספיקות. איראן צריכה לתת לקהילה הבינלאומית ביטחון באמצעות מעשים".