אאא

יו"ר האיחוד הלאומי, חבר הכנסת יעקב כץ, כצל'ה, נשא נאום בכנסת בו שיבח את דבריו של שר המשפטים יעקב נאמן בדבר "משפט התורה" שיש לנהיג במדינת ישראל ותוך כדי הדברים תקף את מדיניות ממשלת ישראל בנושא הקפאת הבניה.

"צר לי שהשר יעקב נאמן נשלח על ידי ראש הממשלה להשיב על ההצעה שלנו, שהיא כל כך ברורה, טבעית ונכונה, כי חבר כנסת יהיה נאמן לעקרונות שקובע המוסד המרכזי של מפלגתו. חבר כנסת או ראש ממשלה, שסטה מעקרונות – הוספתי את המילה ראש ממשלה או שרים – המפלגה סטיה מהותית, דינו יהיה כדין פורש מסיעה ולא יוכל להתמודד בבחירות מטעם רשימת מועמדים של מפלגה שהיתה מיוצגת", אמר כץ.

"אני רוצה לומר שהתחייבות לציבור הרבה יותר חשובה, יקרה ומהותית מהתחייבות אישית. אנחנו מכירים בהתחייבויות האישיות של אדם שעושה עסקים, של אדם שמתחתן עם אישה, של אדם שמתחייב לילדיו. בתי המשפט מלאים בסכסוכים, בראיות ובדינים במקרים של גירושין. התורה צירפה שתי אותיות, שלא מוצאים אותן בעברית, גימ"ל וטי"ת, שהצטרפו לצורך הפירוט – גט. יש מושג של גט, כשאדם לא נאמן לאשתו או כשאישה לא נאמנה לבעלה או כשמאיזושהי סיבה זוג מתגרש,

קבעו חכמינו, זכרונם לברכה, שלא כמו בדת הקתולית, שיש אפשרות להתגרש וצירפו שתי אותיות שלא מצאנו אותן בכל השפה העברית ביחד וזה נקרא גט. אלה שתי אותיות נפרדות, שהצטרפו לצורך הפירוט. מצאנו את זה במובנים הפרטיים, אבל בציבור? כשאדם אומר לפני הבחירות: או ציפי או ביבי, או ציפי – שתי מדינות לשני עמים, או ביבי – מדינה אחת לעם היהודי, כמו שהוא כתב בספרים שלו, או שאדם אמר: אצל ציפי תהיה הקפאה, אבל אצל ביבי תהיה בנייה ובסוף קיבלנו ביבי או טיבי. קיבלנו טיבי, אז איפה הנאמנות? איפה היושרה?

על זה אומרת הגמרא במסכת בבא מציעא, וכדאי הממשלה ישמע את זה. המשנה אומרת: נתן לו מעות ולא משך הימנו פירות – יכול לחזור בו. מי שבקיא בעולם התלמודי יודע שכאשר קונים, יש קניה במשיכה, יש קניין חליפין, יש קניין חזקה, כסף לא קונה. תתפלאו, כסף לא קונה. אם לא בוצע מעשה החליפין, לא קנה הכסף, אבל מה קרה אם אדם קיבל כסף ולא נתן את מה שהוא הבטיח, את החליפין בתמורה לכסף?אומרת המשנה שהוא חזר בו. מבחינת ההלכה אתה לא יכול לפגוע בו, אבל אומרת המשנה כלל וכדאי שבבית הזה יידעו אותו: מי שפרע מאנשי דור המבול ומדור ההפלגה, עתיד להיפרע ממי שאינו עומד בדיבורו. אני חוזר: מי שפרע מאנשי דור ההפלגה ומדור המבול, עתיד להיפרע ממי שאינו עומד בדיבורו. ומי זה שכתוב עליו: מי שפרע מאנשי דור ההפלגה ומאנשי דור ההפלגה? הקדוש ברוך הוא, השם.

ואם עומד ראש ממשלה ומבטיח לעם ישראל: או ציפי או ביבי, ויום אחרי זה מעיף את הנייר לאוויר ואומר: תקפצו לי, מה זה משנה מה הבטחתי לציבור? שתי מדינות לשני עמים, ויום אחרי זה גוזר גזירות שאילו ברוסיה היתה מתקבלת היום החלטה, שבבתי היהודים במוסקבה יודבקו צווים שליהודים אסור לבנות, היה מכנס בנימין נתניהו את ממשלת ישראל ואומר: הממשלה הרוסית היא ממשלה אנטישמית, שהיא גזרה גזירות כאלה על היהודים. הוא בעצמו הוציא צו ל-350 אלף יהודים, שבגלל יהדותם אסור להם לבנות. זה ייזכר בתולדות ישראל כהחלטה גזענית ואני לא רוצה להגיד יותר מזה. מי שפרע מדור המבול, הוא ייפרע מהאיש הזה".