אאא

הקרב בין משרד הביטחון למשרד האוצר על תקציב הביטחון ממשיך לספק כותרות. לאחר שגם הרמטכ"ל התערב במאבק והודיע על הפסקת האימונים לחיילי המילואים, גורמים במשרד האוצר החליטו הערב (שלישי) להשיב אש.

מקור באוצר אמר ל-ynet שעמדת המשרד היא לא להכנע לדרישות משרד הביטחון להוספה בתקציב, אלא להפך, לקצץ בתקציב המשרד לשנת 2015.

לדבריו, לאחר הערכת בנק ישראל, לפיה, הממשלה תידרש לקיצוצים ולהעלאת מסים בהיקף כולל של 18 מיליארד שקלים בשנה הבאה, "בהכרח אומר שתוספת לביטחון אינה אפשרית. במצב שבו צריך לעשות התאמות כלפי מטה, כל תוספת לביטחון תבוא על חשבון משרדים אחרים שגם ככה יצטרכו להוריד הוצאות".

"מן הראוי ששרים ינקטו בעמדה שלפיה לא יכול להיות שרק משרד הביטחון לא יישא בנטל" אמר המקור, "לממשלה הזאת יש סדר יום אזרחי משמעותי ולכן אין זה ראוי שכל הנטל ייפול על תקציבי התחבורה והחינוך".

לדבריו, למרות הנתונים אותם הציג בנק ישראל, היקף הקיצוצים והעלאת המסים יהיה קטן יותר מ-18 מיליארד שקל, כפי שטען הבנק.

מן הסתם, גם דבריו של המקור הם חלק מהמערכה הקשה בין שני המשרדים החזקים במדינה, כאשר האיש שלפתחו מונחת ההכרעה, הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו, שעדיין לא הביע את עמדתו בסוגיה הבוערת.

מוקדם יותר היום, התייחס שר הביטחון משה (בוגי) יעלון להודעת הרמטכ"ל על הפסקת אימוני המילואים. לדבריו, "צה"ל נמצא במצוקה תקציבית שאינה חדשה והנתונים הוצגו בקבינט בתחילת השנה. תקציב הביטחון אינו הגדול ביותר אלא תקציב שהולך וקטן. לא נגייס מילואים גם לתעסוקה מבצעית".

גם הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, התייחס לדברים, כשאמר בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי "אין פה טריק ואין פה שטיק. אני מוטרד מאוד כי אני חושב שאנחנו צריכים להבטיח את רמת הכשירות לאורך זמן. צה"ל הוא צבאה של המדינה ולא הפוך. נעשה כל מאמץ להבטיח את ביטחונם של אזרחי ישראל תחת כל מצב שנמצא".