אאא

לאחר נתק ממושך שכלל איומים בפרישה, פיטורים והשמצות, ראש הממשלה בנימין נתניהו ייפגש מחר (שני) עם שר האוצר יאיר לפיד בניסיון, אולי אחרון, להביא לסיום המשבר הקואליציוני.

ההודעה על דבר הפגישה מגיעה כאמור לאחר נתק ארוך בו השניים לא דיברו אחד עם השני, למעט עקיצות ששיגרו אחד כלפי השני בישיבות הממשלה בחודש האחרון.

שיא המשבר כזכור מגיע על רקע חוק הלאום אותו מנסה ראש הממשלה להעביר. החוק עבר אמנם בממשלה לאחר הכפשות והתנגדותם של לפיד ושרת המשפטים ציפי לבני. השניים הודיעו כי לא יתמכו בחוק בכנסת ובכך הביאו את המשבר בקואליציה לשיא.

על רקע התפוררות הממשלה והקואליציה, מנסה בימים האחרונים נתניהו לקבל התחייבות מהסיעות החרדיות שלא יתמכו במהלך להחלפת שלטונו ללא בחירות, דבר ממנו חושש נתניהו יותר מהכל. הסיעות החרדיות הסכימו באופן עקרוני למהלך. 

כאמור, מחר ייפגשו נתניהו ולפיד בניסיון להביא לסיום המשבר הקואליציוני. להערכת גורמים פוליטיים מדובר ככל הנראה בפגישה מכרעת שייתכן ותקבע האם מדינת ישראל תלך לבחירות כבר בזמן הקרוב.

היום נפגש נתניהו עם שר החוץ אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו). בנוסף, נתניהו צפוי להיפגש מחר גם השר נפתלי בנט (הבית היהודי) ועם שרת המשפטים ציפי לבני (התנועה).

לדברי גורמים המקורבים לנתניהו, "ראש הממשלה אינו מוכן לקבל את המשך ההתנהלות שבה שרים תוקפים את הממשלה, שבה הם חברים, כאילו הם חברי אופוזיציה, כפי שעשה לפיד גם בשבוע האחרון, לרבות ניסיונותיו להדיח ראש ממשלה מכהן ללא בחירות כפי שהעידו ליצמן ודרעי".

לדברי הגורמים, "בנוסף, לפיד מפר גם את ההתחייבות להעביר תוספת של מיליארדי שקלים לתקציב הביטחון, להצטיידות במערכות נשק מתקדמות ולאימונים, ובמקום זה נלקח הכסף לפרויקטים לאומיים שאמורים להיות ממומנים על ידי משרד האוצר כמו העברת בסיסי צה"ל לנגב".

ראש הממשלה צפוי לומר ללפיד שהוא אינו מוכן לקבל עוד את המשך ההתנהלות שלו ושל מפלגתו, ושכך אי אפשר לנהל מדינה" אמרו הגורמים.