אאא

בראיון מיוחד ל'כיכר השבת', אומר חבר הכנסת יעקב כץ (כצל'ה) מהאיחוד הלאומי, "אותה עמידה שנתניהו מפגין כעת על 20 דירות בשייח ג'ארח, הוא היה אמור להפגין כבר קודם על כל חלקי הארץ".

אבל אתה תומך בו בעקבות דבריו הנחושים?

"אני לא תומך בו אפילו בגרגר אחד. אם הוא היה עומד על דעתו ועל הדברים אותם הבטיח כשגנב את דעת הציבור בבחירות, הלחץ הזה לא היה מגיע.

"הוא מתפלא עכשיו שהאמריקאים מתערבים בירושלים, אבל הוא הזמין את הלחץ הזה. אז מה יש לו להתפלא".

לכצל'ה יש מה להגיד לכם, גולשי ה'כיכר': "גם לדעת האמריקאים לא הייתה בעיה בבנייה בשכונות הגדולות בירושלים, לא בהר חומה, לא במעלה אדומים, לא בביתר עילית ולא בגבעת זאב וגם לא בקרית ספר, ואלו הם המקומות שיכולים לתת מענה למצוקת הדיור של הציבור החרדי".

נו, אז מה אתה אומר למעשה?

"אני אומר שהציבור החרדי לא מבין, שכל הפתרונות האחרים שמציעים לחרדים, מחריש ועד בית שמש, הם פתרונות שייקח שנים עד שאפשר יהיה בכלל להתחיל לבנות בהם. הם צריכים לעבור עוד משוכות רבות. דווקא באזורים החרדיים שהזכרתי, אפשר להתחיל לבנות מיד".

למעשה, אתה רומז שראש הממשלה סידר את החרדים?

"אני לא רומז, אני אומר ברור, שהגזרות שנתניהו גזר על הבניה בשטחי ארץ ישראל, גזרות שמזיקות לציבור החרדי יותר מכל ציבור אחר, נחתמו בשתיקת הכבשים החרדיות. נציגי הציבור החרדי מסודרים, יש להם דירות. אבל לציבור אין, הציבור צריך לשכור חדרון קטן ב-2,000 שקל, הציבור גר ב'דירות סליחה' שעולות לו 3,500 שקל לחודש".

סליחה, דירות סליחה, מה זה?

"אלו דירות כה קטנות שאתה מוצא את עצמך נתקל כל רגע בקיר ומבקש סליחה. ומי שצריך לבקש סליחה מהציבור אלו הם הנציגים שלו, שלא עושים כלום על מנת שהבנייה תתחדש. הם יושבים בממשלה שמקפיאה את הבנייה, שומעים שאובמה לוחץ לא לבנות בירושלים ולא מתקוממים נגד זה".

רגע, ישי התבטא בחריפות, ומה בדיוק אתה מצפה מהם לעשות?

"שיקומו האנשים היקרים האלה, שאני מאוד מעריך, ויגידו לראש הממשלה, 'או הקפאה בביתר או אנחנו'. איפה השרים? חברי הכנסת? איפה פרוש? למה לא שומעים אותם פתאום? מה שעבד בתקופת אולמרט יכול לעבוד גם אצל נתניהו".

מה עבד בתקופת אולמרט?

"הלחץ, החרדים לחצו והבנייה לא נעצרה. קונדוליסה רייס לחצה על אולמרט להפסיק את הבנייה, אבל הנציגים החרדיים הבהירו לו מי באמת מנהל את המדינה, והוא העדיף להתקפל מולם ולעמוד איתן מול הלחץ של מחלקת המדינה, וביבי מתקפל. אתם יודעים שמדובר בראש ממשלה קמיט, לחיץ, נצלו את זה".

אז תגיד את זה לנציגים, למה אתה אומר את זה לנו?

"כי הציבור צריך לקום ולזעוק שנמאס לו לגור בדירות שכורות ולשלם שכר דירה מופקע. לא יעלה על הדעת שלזוג צעיר חרדי אין סיכוי קטן אפילו לקנות דירה נורמלית. אם הציבור יצעק מלמטה, הנציגים יתעשתו ויבינו שאין ברירה, חייבים להילחם למענו".

ומכל חברי הכנסת אתה זה שעושה לפתרון מצוקת הדיור של החרדים? קצת מוזר. לא?

"חורה לי שציבור כזה איכותי נאלץ לשלם את מחיר האדישות של נציגיו. אתה יודע מה, אני מוכן להילחם ולעשות הכל בשביל לפתור את הבעיה הזו, ואני לא רוצה אפילו לא קול חרדי אחד בבחירות הבאות, שייקחו הנציגים החרדיים את כל הקרדיט לעצמם. העיקר שהבעיה הזו תיפתר, היא רק הולכת ומחריפה מיום ליום, היא לא תיעלם".

למה שלא תתמקד בדאגה לציבור שלך, לציבור המתיישבים ביו"ש?

"אנחנו מסודרים. יש לנו פתרונות חוקיים לכל בעיה, ואנחנו בונים. תאמין לי ש'שלום עכשיו' צודקים כשהם אומרים שהבנייה נמשכת, אנחנו לא מפסיקים ולא נפסיק לבנות. אבל את הציבור החרדי אף אחד לא סופר, אפילו לא הנציגים שלו, אין לך מושג באיזה תנאים גרים אנשים, זה לא אנושי, זה מזעזע.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"אל תשכח שהריבוי הטבעי כה גדול, שכמה שלא יבנו, זה לא יצליח להדביק את הפיגור שנוצר".

למעשה אתה בעצמך אומר שאין פתרון.

"ממש לא. אני אומר שחייבים להפעיל לחץ על הממשלה ועל ראש הממשלה הלחיץ, שהבנייה בביתר, בקרית ספר, בגבעת זאב, במעלה אדומים ובתל-ציון תתחדש, כך לפחות ניתן יהיה לשחרר קצת את הלחץ הקשה על הציבור".

לסיכום. אתה תומך או לא תומך בנתניהו?

"אמרתי לך כבר, אני לא תומך בו ולא סומך עליו. אני חוזר ואומר, הוא הזמין את הלחץ הזה על עצמו, עלינו. אם היה עומד מול הממשל מהרגע הראשון ולא מוותר על הריבונות שלנו בכל חלקי הארץ, הוא לא היה מגיע למצב שהממשל מתערב בבנייה בתוך ירושלים".

מה קרה שבדיוק עכשיו העירייה החליטה לאשר את התוכנית בשייח ג'ארח?

"זו תוכנית ישנה שכבר שנים מחכה לאישור, נפגשנו לאחרונה עם ברקת, וייאמר לזכותו, שהוא אמר לנו כבר בתחילת הפגישה שזה עניין של זמן קצר עד שהתוכנית תאושר, אולי הפגישה שלנו איתו זירזה את זה קצת. אבל השכונה הזו מחכה כבר זמן רב לאישור ובשעה טובה ברוך ה' אישרו את זה".