אאא

אמש (שני), נערכה ישיבת וועדת רבנים מיוחדת בישיבת פוניבז', להתייעצות והכרעה בנוגע לקבלת הבחורים לשיעור א׳ בשנת הלימוד הבאה.

בוועדה שהתכנסה ישבו ראשי הישיבה הגרי"ג אדלשטין, הגרב"ד פוברסקי והגרח"ש ליבוביץ, נשיא הישיבה הגר"א כהנמן והרמי"ם הגרח"פ ברמן, הגר"ד לוי, הגר"ד מילר והגרי"ש מלר וכן המשגיחים הגר"א גינזבורג והגר"א קלרמן.

לדברי גורמים בפוניבז', נבחנו בפני ראשי הישיבה למעלה מ-700 בחורים, אולם בסופה של הישיבה התקבלה ההכרעה על קבלתם של 170 בחורים מתוכם. בלבד.

היום, במהלך שיעורו, התייחס ראש הישיבה הגר״ג אדלשטיין לבחורים שלא זכו להתקבל לספסלי הישיבה הידועה ואמר: "אנחנו נמצאים בימי בין המצרים שמתאבלים על חורבן בית המקדש, ובדרך כלל בארץ ישראל זו היא התקופה שיש גם הרבה שמצטערים על מה שלא התקבלו לישיבות, ויש הרבה משפחות שסובלים ומצטערים, ההורים והתלמידים, שלא התקבלו לישיבה שרצו להתקבל". 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

 (צילום ארכיון: פלאש 90)
הגרי"ג אדלשטיין (צילום ארכיון: כיכר השבת)
הגדלה

"באמת עצם הדבר חשוב מאד שמצטערים מחמת שמחשיבים תורה ורוצים את ההצלחה בתורה, ואמנם יש כאלה שמצטערים לא רק מפני שרוצים את ההצלחה בתורה, אלא גם מעוניינים בכבוד העצמי להתקבל לישיבה גדולה ומפורסמת שיש בה הרבה תלמידים, אבל גם זה נובע מחמת שמחשיבים תורה, ויש על זה זכויות גדולות מאד". 

"אבל גם צריכים לדעת את האמונה שכל דעביד רחמנא לטב עביד, וכל מה שעושים מן השמים הוא לטובה, ויתכן שיצליח דווקא במקום אחר ולא בישיבה הזאת, וכבר היו מקרים של תלמידים שביקשו להתקבל לישיבה, והבטיחו להם שיוכול להתקבל בעוד שנה, אבל אז כבר היו מרוצים במקום האחר שהלכו אליו וכבר לא ביקשו להתקבל לישיבה הראשונה". 

לכיכר השבת נודע, כי הגאב״ד הגרי״ט ווייס התקשר לפני ישיבת וועדת הרבנים לנשיא הישיבה הרב אליעזר כהנמן, וביקש להמליץ על אחד הבחורים, ואכן, הרב כהנמן אמר כי חובה להתחשב בדעתו של מרא דאתרא בירושלים.