אאא

בעיר פתח תקווה מתקשים לשוב לשגרה, לאחר שבמהלך השבת, נכנס אלמוני לבית הכנסת הגדול במרכז העיר, שפך חומר דליק על כמה מספרי הקודש באחד מחדרי התפילה, הצית אותם ונמלט מהמקום.

הבוקר (ראשון) ראש העיר, עו"ד יצחק ברוורמן, וממלא מקומו, אוריאל בוסו, הגיעו למקום והצהירו כי הם יעשו כל שביכולתם שמקרים מסוג זה לא ישנו.

אוריאל בוסו, מ"מ ראש העיר, אמר הבוקר בשיחה עם "כיכר השבת": "זו ההרגשה נוראה שבמרכז העיר בעיצומו של יום השבת כאן בארץ הקדש קורא מעשה נבזי כזה תוך חילול ספרי הקודש במקום".

"חשבנו שתופעות השנאה והזלזול חלפו, לפי כל התמונות מדובר במעשה מכוון שנועד לפגוע בציבור שלם, לא נשקוט עד שימצאו הפורעים", הוא מבטיח.

בוסו המחזיק בתפקיד מחזיק תיק הביטחון בעירייה אומר כי מבחינת המשטרה אירוע ההצתה נמצא בראש סדר העדיפויות: "כבר אתמול קיימנו הערכות יחד עם מפקד התחנה ושאר גורמי הביטחון שהונחו להפעיל את כל האמצעים, והנושא הזה קיבל עדיפות גבוהה גם ברמה המודיעינית".

גבאי בית-הכנסת קובלים על כך שהמקום נמצא בסמיכות לשכונה שבה ישנם לא מעט שוהים בלתי חוקיים ולאור זאת חששם כי המציתים נמנים על תושבי השכונה המדוברת, בוסו לא שולל זאת: "אכן המקום בקרבה לשוהים בלתי חוקיים שמסתובבים בהגדרה של 'מכת מדינה', ואי אפשר לשלול קשר לנושא".

יו"ר ש"ס העירוני קובל על כך שכלי התקשורת לא הגיעו אל בית-הכנסת בכדי לתעד את המתרחש: "המטריד יותר שכל ערוצי התקשורת הממלכתית לא כאן, כנראה כי לא כתוב כאן 'תג מחיר' וזה גרוע יותר".

באירוע ההצתה, צוותי כיבוי האש הגיעו למקום לפני שספרי התורה נפגעו, אך נזק נגרם לארון הקודש. מחקירת ניסיון ההצתה של בית הכנסת ברחוב חובבי ציון, עולה כי האלמוני נכנס לבית הכנסת בשעה שהיה ריק ממתפללים, שפך חומר דליק על ספרי הקודש, הצית מבחוץ את ארון הקודש ונמלט. פרוכת הארון נשרפה, אולם המתכת העוטפת את הארון הגנה על ספרי התורה מפני הלהבות.

במשטרה לא שוללים חשד לפשע שנאה על רקע לאומני או פלילי ורואים את האירועים בחומרה רבה.