אאא

בנאום שנשא נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר בפורום המנהלים של המודיע, בחר הנגיד לקרוא לחרדים לצאת לשוק העבודה ולשפר בכך את מצבם הכלכלי.

יום לאחר מכן, מחזיר לו יו"ר ועדת הכספים, חה"כ משה גפני, בנאום שגם הוא נישא באותו הפורום: "החרדים רוצים לעבוד, כנראה שלא רוצים אותם".

על מנת להמחיש עד כמה הציבור החרדי לא רצוי במקומות העבודה, הביא גפני את עיריית ירושלים כמשל. "הציבור החרדי בירושלים מהווה עשרות אחוזים מתושבי העיר, לעומת זאת מספר העובדים החרדיים בעיריית ירושלים עומד אולי על אחוז וחצי'.

עוד אמר גפני על הניסיון להטיף ולחנך את החרדים: "שיפסיקו להטיף לנו מוסר, אנחנו החברה התורמת ביותר בישראל, מדברים על העובדה כי לא לומדים במוסדות החרדיים תכניות ליבה, שיביטו כל הנואמים בסקרים הבינלאומיים כיצד הציבור החרדי עולה מעל כולם ברמתם הגבוהה של תלמידות הסמינרים ובתי הספר, לא רק בלימודי קודש, במתמטיקה, בחשבון, באנגלית. כל טענה בנושא כנגד הציבור החרדי, אינה אלא גזענות".

גפני טען בנאומו כי הא ניסה לא אחת ליזום הטבות בחוק שיסייעו לחרדים לצאת לשוק העבודה אך נבלם על ידי משרד המשפטים שאמר כי בעוד את הערבים ניתן להגדיר בדיוק, לא ניתן להגדיר את החרדים בצורה ברורה.

לנגיד הוא הוסיף ואמר: אני מוכן להביא רשימות ארוכות של חרדים שרוצים לעבוד. מה פשר האמירה הזו של הנגיד?