אאא

היסטוריה בירושלים: לאחר 30 שנה בהם לא התקיימו בחירות להנהלת 'כולל וואהלין',  נערכו היום (שני) הבחירות, בעקבות פסיקה של בית הדין הרבני בירושלים.

כ-1,800 בעלי זכות בחירה ממגוון חסידויות המרכיבות את ה'כולל' צעדו היום, בשעות אחר-הצהריים, אל הקלפיות בשלוש ערים חרדיות - ירושלים, בני ברק וביתר עילית, ובחרו שלושה מועמדים מתוך 21 מתמודדים.

'כולל וואהלין' הוקם לפני שנים רבות, ומורכב ממגוון חסידויות, בהם באיאן, קרלין סטולין, ברסלב, פינסק קרלין, רחמסטריווקא, זוועהיל, חב"ד, גור, הציבור הירושלמי ועוד.

פעמיים בשנה, בערבי החגים, מחלק 'כולל וואהלין' תמיכה כספית למשפחות הנמנות על ה'כולל', בסכומים זעומים של כמאתיים עד 400 שקלים בלבד לכל משפחה. בין הנכסים בהם מחזיק 'כולל וואהלין', ניתן למנות  את 'בתי הורנשטיין' ברחוב ישעיהו בירושלים, נכסי וכספי ה'כולל' מוגדרים כהקדשות.

לפני מספר שנים, פיטר בית הדין הרבני את כל חברי ההנהלה של הכולל, בשל חשד לשחיתויות שבוצעו בכספים, ומינה חברים חדשים להנהלה, ללא הליך בחירות מסודר.

עתירה שהוגשה לבית הדין, דרשה לקיים בחירות להנהלת הכולל. בית הדין קיבל את העתירה ופסק, כי ביום שני י"ג באלול (12/09/11) יתקיימו בחירות ל'וועד ההקדש' של הכולל. יצויין כי בעקבות קיום הבחירות ב'כולל וואהלין', תוגש השבוע עתירה לקיום בחירות גם ב'כולל פולין'.