אאא

לפני כמה חודשים נחנך בצפון מערב גבעת שמואל, ה'ספורטק' - מתחם ספורט המשתרע על עשרה דונם ובעלות של שמונה מיליון שקלים. אחרי פתיחתו, החלו להגיע אל המקום חרדים תושבי העיר הסמוכה, בני ברק. נוכחותם לא התקבלה בשמחה על ידי התושבים המקומיים.

עד מהרה הופעל לחץ ציבורי על העירייה, שעשה את שלו: העירייה הציבה שלט האוסר את כניסתם של אזרחים שאינם תושבי העיר, "הכניסה לתושבי גבעת שמואל בלבד". העירייה לא הסתפקה בשלט, ובימים אלו היא מחלקת כרטיס תושב. בקרוב, רק עם הצגתו תתאפשר הכניסה. מי שאינו תושב יוכל להיכנס לספורטק, אך ורק בתשלום.

התושבים עצמם גאים ולא מתביישים בהדרת החרדים. "בפסח ובשבועות אי אפשר היה לזוז. הגיעו ערמות של חרדים, השאירו אחריהם לכלוך וזוהמה וכל זה כאשר המקום בכלל לא נמצא בעיר שלהם. הם חוצים את הגשר בקלות ומגיעים לכאן תוך דקות ספורות ברגל. הם הפכו את המקום לאתר הבילוי האהוב עליהם", אמר בסוף השבוע ל"הארץ", עמיחי יוסף, תושב גבעת שמואל.

"אני משלם ארנונה לעיריית גבעת שמואל והמתחם הזה נבנה בין היתר מהכסף של התושבים. מדוע שמישהו שלא גר פה ימנע ממני ומתושבים אחרים ליהנות מהמקום הזה?" הוא מוסיף.

תושב בני ברק אומר ל"כיכר השבת" כי "אין ספק שמדובר בהחלטה ממנה נודף ריח של הדרה, ריח של גזענות. מה מפריע להם שאנחנו נגיע אל המקום בחופש? אנחנו הרי לומדים בישיבות ולא מגיעים כל יום, מגיעים רק בחופש ולזמן קצר".

"אנחנו לא נשקוט ולא ננוח עד אשר הם יסירו את השלט ושהעירייה תורה למאבטחים להכניס גם אזרחים חרדים ושאינם שלא מתגוררים בעיר", הוא מבהיר. "היו בעוד ערים איסורים כאלה ובסוף אחרי מאבק העיריות חזרו בהן וכך אני מאמין שיהיה כאן".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

תושב אחר מבני ברק התייחס בציניות לאיסור שהטילה העירייה על ביקור בפארק לתושבי בני ברק: "זה יחזיק מים, הרי צפויים לנו עוד "צוק איתנים", ושוב תושבי הדרום ינדדו למרכז. ומה אז? עיריית גבעת שמואל תמנע גם מהם כניסה? לא. ואז יתברר שהסיבה היחידה היא פחד מהחרדים".

לדבריו, "בני ברק מעולם לא אסרה על דתיים לאומיים מגבעת שמואל להיכנס למתחמים ציבוריים בעיר. מה שקורה כאן זה סדום".  

אפליה לכאורה מסוג זה, הייתה בערים נוספות כמו מודיעין, שם העירייה אסרה את כניסתם של אזרחים שאינם תושבי העיר לפארק 'ענבה' בעיר. לאחר מאבק אותו ניהלו תושביה החרדים של העיר הסמוכה מודיעין עילית ו'האגודה לזכויות האזרח', הוחלט בעירייה לבטל את ההוראה.

מעיריית גבעת שמואל, נמסר בתגובה ל"כיכר השבת": "מדובר במתקן אותו מנהל המתנ"ס העירוני. הכניסה פתוחה לכל בתשלום. לתושבי העיר הכניסה בהצגת תעודת תושב שמחולקת בימים אלה".