אאא

"את המחויבות של ארה"ב לביטחון ישראל לא ניתן לשבור" – כך אמר הערב (ד') נשיא ארה"ב ברק אובמה בהצהרה משותפת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, לאחר נאומו הפרו-ישראלי בעצרת האומות המאוחדות.

"הקשר בין המדינות הוא טוב ואני מחכה לשיחות עם נתניהו. בין השאר יידונו גם ההתפתחויות במזרח התיכון. שלום לא יכול להיות מוכתב לצדדים, אלא תוצאה של משא ומתן. על הישראלים והפלסטינים לשבת יחד ולדון ולעשות מאמץ גדול כדי להשיג ביניהם את ההסדר, אלה לצד אלה". אובמה סיכם: "גם כשיושג הסדר ביטחון – נשאר מחויבים לביטחונה של ישראל."

אחריו דיבר נתניהו, שהודה לאובמה: "אני רוצה להודות לך, נשיא ארה"ב, על עמידתך לצד מדינת ישראל. אני חושב שהדרך היחידה להגיע לשלום יציב היא הבנה ומשא ומתן. הכוונות הפלסטיניות להשיג מדינה בוודאי יימשכו, אבל הם לא מוכנים לשלום עם ישראל. להימנע מהמשא ומתן זה רע לישראל ורע לכולם. גם בפלסטינים ובשלום. אי אפשר עם קיצורי דרך – הם בלתי אפשריים", דברי ראש הממשלה.

אובמה בנאום פרו-ישראלי

"אלה עובדות שאי אפשר להכחיש: העם היהודי הקים מדינה מצליחה בארץ מולדתו ההיסטורית. ישראל ראויה להכרה. היא ראויה ליחסים נורמליים עם שכנותיה. ידידי הפלסטינים אינם עושים להם טובה כאשר הם מתעלמים האמיתות האלה, בדיוק כפי שידידי ישראל חייבים להכיר בצורך לדבוק בפיתרון של שתי מדינות, ישראל שחיה בביטחון בצד מדינה פלסטינית". כך אמר הערב נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בנאום בעצרת הכללית של או"ם.

כשעה לפני פגישתו עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הקדיש אובמה חלק משמעותי מהנאום לסכסוך הישראלי - פלסטיני. הוא לא ירד לפרטים, לא שרטט קווים לפיתרון, אלא הדגיש שלשני הצדדים יש זכויות לגיטימיות, שצריכות לשמש בסיס להסכם שלום עתידי. כצפוי, הוא מתח ביקורת על יזמת הפלסטינים לפנות למוסדות או"ם כדי להשיג הכרה במדינתם העתידית.

"נשיא ארה"ב הודה, שתקוותיו לפתרון מהיר של הסכסוך – נכזבו. "לפני שנה עמדתי על הבימה הזו וקראתי להקמת פלסטין עצמאית. האמנתי אז, ואני מאמין עתה, שהעם הפלסטיני ראוי למדינה משלו. אבל אמרתי גם ששלום אמת יושג רק בין הישראלים והפלסטינים עצמם. שנה עברה, ולמרות מאמצי ארה"ב וצדדים אחרים, הצדדים לא הצליחו לגשר על הפערים שביניהם. לנוכח המבוי הסתום הזה, פרסמתי במאי (מסמך שמפרט) בסיס חדש למו"מ. הבסיס הזה ברור וידוע היטב לכולנו. הישראלים חייבים לדעת שכל הסכם יספק ערובות לביטחונם. הפלסטינים צריכים להיו מודעים לבסיס הטריטוריאלי של מדינתם".

"אני יודע שרבים מכם מאוכזבים מהעדר התקדמות", אמר אובמה. "גם אני. אך השאלה אינה לאיזו מטרה אנו צריכים לשאוף. השאלה היא כיצד להגיע למטרה. ואני משוכנע שאין קיצורי דרך במאמץ לשים קץ לסכסוך שנמשך זה עשרות שנים. השלום לא יושג באמצעות הצהרות והחלטות של או"ם. אם זה היה קל כל כך, המטרה הזו היתה מושגת זה מכבר. בסופו של דבר, הישראלים והפלסטינים חייבים לחיות אלה בצד אלה. בסופו של דבר, הפלסטינים והישראלים – לא אנחנו – הם שחייבים להגיע להסכם על הנושאים שעליהם הם חלוקים: על גבולות וביטחון, על הפליטים וירושלים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"שלום תלוי בפשרה בין בין העמים שחייבים לחיות יחדיו זמן רב לאחר שהנאומים תמו והקולות בהצבעה (באו"ם) נספרו. זה הלקח שלמדנו בצפון אירלנד, שבה יריבים מקדמת דנא גישרו על הפערים שביניהם. זה הלקח שלמדנו בסודאן, שבה הסדר מבוסס מו"מ הוביל למדינה עצמאית. וזה הנתיב למדינה פלסטינית".

"אנו שואפים לעתיד שבו הפלסטינים יחיו במדינה ריבונית משלהם, בלי שום הגבלות על מה שיוכלו להשיג. אין שום ספק בכך שמבחינת הפלסטינים החזון הזה נדחה לאורך תקופה ארוכה מדי. ומשום שיש לנו אמונה עמוקה כל כך בשאיפות העם הפלסטיני, השקענו כל כך הרבה זמן ומאמצים בבניית מדינה פלסטינית".

"ארה"ב מחויבת לביטחון ישראל"

עוד בהמשך לנאומו של אובמה, "מחויבותה של ארה"ב לביטחון ישראל אינה ניתנת לערעור וידידותינו עם ישראל עמוקה ומתמשכת", אמר הנשיא. "לכן אנו מאמינים שכל שלום בר-קיימא חייב להביא בחשבון את החששות הביטחוניים האמיתיים מאוד שישראל נאלצת לחיות אתם מדי יום. בואו נהיה כנים. ישראל מוקפת בשכנים שניהלו נגדה מלחמות חוזרות ונשנות. אזרחים ישראליים נהרגו מפגיעות של רקטות שנורו לעבר בתיהם וממטעני חבלה שהונחו באוטובוסים שלהם. ילדים בישראל גדלים מתוך ידיעה שברחבי האזור שבו הם חיים, לומדים ילדים אחרים לשנוא אותם. ישראל, מדינה קטנה עם פחות משמונה מיליון תושבים, משקיפה על עולם שבו מנהיגי מדינות גדולות בהרבה מישראל מאיימים למחוק אותה מהמפה. העם היהודי נושא על גבו מטען של מאות שנות גלות, רדיפות וזכרונות טריים של השואה, שבה שישיה מיליון יהודים נהרגו פשuט משום שהם היו יהודים".

"האמת - שלכל צד יש שאיפות לגיטימיות –היא שמקשה כל כך על השגת השלום", הוסיף אובמה. "המובי הסתום הזה ייפרץ רק כאשר כל צד ילמד איך זה לחיות בנעליו של הצד האחר. זה מה שאנו צרכים לעודד. ארגון האומות המאוחדות... חיב להכיר במציאות שבתוכה חיים הן הפלסטינים והן הישראלים. אמת המידה שבה אנו צריכים לבחון את הפעולות שלנו היא כיצד פעולות אלה מקדמות את זכותם של הילדים הישראלים והפלסטינים לחיות בשלום ובביטחון, עם כבוד ועם הזדמנויות (להצלחה). מאמצינו ייצלחו רק אם נוכל לעודד את הצדדים לשבת יחדיו, להקשיב זה לזה ולהבין אלה את החששות והתקוות של אלה? זה הפרוייקט ששנכונותה של ארה"ב נתונה לו. ובכך צריך או"ם להתמקד בשבועות ובחודשים הבאים". (גלובס)