אאא

אפליית החרדים: בזמן ששר האוצר יאיר לפיד קבע כי החרדים יזכו ל-0% מע"מ רק ברכישת דירות מתחת לסכום של 600,000 שקל בלבד, אומרת היום (רביעי) שרת המשפטים ציפי לבני (התנועה) כי "במהלך 2013 בוצעו רק 200 עסקאות מתחת לרף של 600 אלף. השמאי הממשלתי אמר לי שלא פנו אליו לבקשת הנתונים".

את הדברים אמרה לבני במליאת הכנסת על שאילתה של יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי (ש"ס), ששאל "האם נכונים הפרסומים כי השרה פנתה לשמאי הממשלתי לבדוק אם ליועץ-המשפטי לממשלה הוצגו נתונים שגויים באשר לדירות שעלותן שש-מאות אלף שקל".

השרה לבני אמרה לדרעי כי "לאחר שנשמעה ביקורת שאין דירות שעומדות בקריטריון האמור, פניתי לשמאי הראשי על מנת לקבל נתונים ומהנתונים שהובאו בפני עולה שאכן מדובר במספר דירות נמוך מאוד כמעט קבוצה ריקה. בהתאם לרשימת העסקאות שבוצעו בדירות חדשות ב-2013 עלה שמתחת לרף של 600 אלף שקל בוצעו רק 400 עסקאות במהלך השנה, ומתוכן משקפות ערך אמיתי - כלומר לא מחסנים ולא דירות במחירים מיוחדים שהממשלה עודדה - רק כמחצית.

"אני מאמינה שעידוד צעירים שתרמו למדינה זה עידוד ראוי ושצריך להיות הבדל בין משרתים ללא משרתים. העיקרון לפי היועמ"ש הוא שמותר לעשות הבחנה אבל אסור לייצר אפליה, או מצב שבפועל אין שום יכולת לאלה שלא משרתים ליהנות ממנה. בשלב הזה מדובר רק בתזכיר ואני מניחה שיתקיים דיון בעניין".

דרעי המשיך ושאל: "האם את יכולה להודיע לנו שהיועמ"ש ואת כשרת משפטים תדאגי לכך שהממשלה לא תאשר את התזכיר בסכום של 600 אלף, אלא אם כן יהיה מלאי דירות אמיתי".

"כמו כן את גם משפטנית", הוסיף דרעי כשהוא תוקף במרומז את לפיד: "האם זה לא דיווח כוזב לממשלה? הרי אם חברה ציבורית היתה מגיש לבורסה נתונים לא נכונים מיד היו מגישים נגדה תלונה. זה מבייש את ממשלת ישראל להוציא נתונים כוזבים ליועמ"ש. האם את מתכוונת לעבור על זה לסדר היום?".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) הוסיף ושאל: "האם כשהוגשו הנתונים וישב על זה היועמ"ש היה מישהו ממשרד השיכון שאמור לדעת את ערך הדירות, או שזה היה רק בין האוצר ליועמ"ש. יש הרגשה של ניצול היועמ"ש עבור אג'נדות של אנשים שמנסים לכפות עליו את עמדותיהם".

לבני השיבה לדרעי ואשר: "מדובר בעניין חוקתי והפוסק האחרון בממשלת ישראל הוא היועמ"ש. אני לא השתתפתי בדיון בנושא אלא הוא נערך בין גורמים מקצועיים. שאלתי את השמאי הממשלתי הראשי האם פנו אליו לקבלת נתונים והוא אמר שלא, והעבודה נעשתה רק לאחר פנייתי אליו".

לאחר מכן עלה שר השיכון אורי אריאל, איש הבית היהודי, ואמר: "למיטב ידיעתי נמסר בדיון על ידי הנציגים המקצועיים של משרד האוצר, שאין יחידות דיוק בעלות הזאת אלא מאות בודדות. הדבר היה מונח לרגלי המשתתפים.

"לצערי הרב נציגי משרד השיכון לא הוזמנו לדיון ואני חושב שזו תקלה. אנחנו מתנגדים להצעה הזו, למיטב הערכתי ברמה גבוהה זה לא יהיה לא 600 ולא 700. מי שיחליט בסוף זו ועדת כספים ומליאת הכנסת".