אאא

בשעות הצהריים, הגישה ציפי לבני, יו"ר קדימה לשעבר, את מכתב ההתפטרות הרשמי מכנסת ישראל אל יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, ובכך הגיעו לסיומן כמעט 13 שנות כהונה במשכן.

בטרם נכנסה לחדרו של יו"ר הכנסת, קיימה לבני מסיבת עיתונאים, בה בירכה את היו"ר הנבחר של 'קדימה', ח"כ שאול מופז, ולא שכחה גם לשוב ולבעוט בציבור החרדי.

בפתח דבריה הודתה לבני לפעילים שעבדו למענה בבחירות לראשות קדימה, בהם הובסה על-ידי מופז ברוב מוחץ. "אני רוצה לפתוח קודם בתודה עמוקה לפעילים שהביעו בי אמון", אמרה לבני בקול נרגש.

לבני המשיכה להודות לחברי הכנסת שעמדו לצידה למרות שלקחו בחשבון שהם עלולים להפסיד. "אלה שתמכו בי, תמכו גם בעקרונות, בדרך, ברוח של קדימה, הפגינו עמוד שדרה, אומץ ועוצמה אישית ואני מאמינה גם בהם".

בהמשך דבריה, הזכירה לבני את אריאל שרון והקמת קדימה. "הייתה לי הזכות להיות בין מקימי קדימה שנוסדה על-ידי מנהיג דגול", אמרה לבני. "אריק שרון בעיניי עד היום מסמל את הרוח של קדימה", היא הוסיפה.

"ביקשתי להביא למדינת ישראל פוליטיקה אחרת, פוליטיקה שמעדיפה את העקרונות על פני הכיסא, פוליטיקה שהיא אמצעי לקידום מטרות לטובת הכלל ולא מטרה לקידום אישי, פוליטיקה נטולת ציניות ושיכרון כוח", המשיכה לבני. "במשך כל חיי הציבוריים פעלתי למען אותם עקרונות. אני מאמינה בהם ואמשיך לקדם אותם בכל מקום שבו אהיה".

לבני, לא שכחה בדבריה לשוב ולבעוט בחרדים, שסירבו להצעותיה, למרות שמבחינה תקציבית היא הציעה סכומים גדולים יותר מראש הממשלה בנימין נתניהו.

"אני לא מצטערת שסירבתי להיכנע לסחטנות פוליטית", אמרה לבני, "שסירבתי לספסר בכספי הציבור. אני לא מצטערת שלא הסכמתי למכור את המדינה לחרדים כדי להקים ממשלה ואני לא מצטערת שלא הסכמתי להיות שותפה לקואליציה הנוכחית, אף שהמחיר היה ישיבה באופוזיציה, ולמרות המחיר הכבד ששילמתי גם על ההחלטה הזו".

לבני הוסיפה בנאומה כי "יש צורך מיידי ודחוף לקדם את הנושא הישראלי-פלסטיני". לדבריה, "ישראל ניצבת על לוע הר געש. השעון הבינלאומי מתקתק. הקיום של מדינה יהודית ודמוקרטית וזו תמציתה של הציונות - נמצא תחת איום חמור".

לבני הוסיפה ומתחה ביקורת על ההנהגה הנוכחית ואמרה: "שנים שההנהגה שלנו קוברת את הראש בחול, מתעסקת בתרגילים ובספינים ובזמן הזה האיום על ישראל רק הולך וגובר. בשביל לדעת את זה לא צריך הערכה של ראש השב"כ אמרה ורמזה על הביקורת של ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין.

ריבלין: עתידה עדיין לפניה

"אני עדיין מאמינה באותם עקרונות אבל מכבדת את החלטת חברי קדימה שהחליטו להחליף אותי ולבחור בח"כ שאול מופז לראשות קדימה", אמרה לבני והדגישה כי מופז "זכאי להוביל את קדימה בדרכו, אבל אני חייבת להחליט על המשך דרכי הציבורית בצורה נקייה, ולאור העקרונות והערכים שעל בסיסם קיבלתי עד עכשיו את אמון הציבור".

"עקרונותיי וערכיי מחייבים אותי בעקבות תוצאות הפריימריז לעזוב את מפלגת קדימה. אני עוזבת בשלב זה את הכנסת אבל לא פורשת מהחיים הציבוריים. מדינת ישראל יקרה לי מכדי שאפסיק לעסוק בענייניה ולמדינת ישראל מגיע יותר ממה שיש למדיניות הנוכחית להציע.

"רבים וטובים הציעו לי להישאר על הגלגל, אם למעלה ואם למטה. מעולם לא ראיתי את הפוליטיקה כסוג של גלגל ענק, שנועד לשרת ולענג את אלה שיושבים עליו עד שהם מגיעים למעלה ונהנים מאותו רגע שיא. בעיניי הגלגל צריך לקדם רעיון. רבים וטובים ביקשו ממני להישאר עבורם, להיות קול ההיגיון. אלו הבקשות שנגעו ללבי יותר מכול ואני רוצה לומר להם היום - אני לא עוזבת אתכם. אמשיך במאבק, במקום ובדרך שבהם אוכל להמשיך לייצג את העקרונות והערכים שבהם אני מאמינה ושבזכותם קיבלתי את האמון שלכם", סיימה לבני את נאום הפרישה.

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין אמר לאחר שקיבל מלבני את מכתב ההתפטרות כי "לא מעט פוליטיקאים הגישו לי מכתבי התפטרות מהכנסת, אבל זוהי הפעם הראשונה שאני נמצא במצב שאין לי כל ספק שמדובר באדם שטרם מיצה עצמו בהנהגת המדינה. עתידה השליחותי עוד לפניה".

בסיעת 'הליכוד' הגיבו לפרישתה של לבני ואמרו כי היא נטשה ספינה טובעת. שר הביטחון, אהוד ברק, הגיב אומר כי "לבני היא פטריוטית ישראלית, שפעלה באחריות למען המדינה בזירות הבינלאומיות כשרת חוץ ושירתה בנאמנות כשרה בממשלות ישראל. לבני השכילה תמיד להפריד בין פוליטיקה לבין שמירה על האינטרסים המדיניים והביטחוניים של ישראל. אני מאמין כי לבני עוד תחזור לתרום למדינה בפעילות ציבורית ובזירה הפוליטית".