אאא

יו"ר "התנועה", שרת המשפטים ציפי לבני, צפויה להיפגש מחר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו כחלק מסבב השיחות שלו עם ראשי סיעות הקואליציה, זאת במטרה לנסות ולסיים את המשבר החריף שפרץ בחודש האחרון בממשלה.

אלא שאם עד עכשיו נתניהו נראה נחוש לשים קץ לממשלה במידה והשרים והסיעות לא ייענו לדרישותיו, נראה כעת כי שרת המשפטים החליטה להציג גם דרישות משלה, כאשר במידה והן לא ייענו היא תפרוש מהקואליציה.

לבני אמרה בשיחות סגורות כי "אם ראש הממשלה באמת רוצה להימנע מבחירות, הוא יצטרך לרסן את הקיצוניים ולעצור את יוזמות החקיקה הקיצוניות, האנטי ציוניות, המתלהמות והפופוליסטיות. זה המבחן ואם לא, לא יהיה מנוס מבחירות" כך דווח הערב (ראשון) ב"הארץ".

על פי הדיווח, לא מדובר באולטימטום, אלא בדרישה של לבני שנועדה להראות שפניו של נתניהו לרגיעה ולא לבחירות והיא צפויה להציג אותה בפניו בפגישתם מחר.

מוקדם יותר הערב פורסם כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ייפגש מחר עם שר האוצר ויו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד, זאת לאחר נתק ממושך, שכלל איומים בפרישה, פיטורים והשמצות, ששרר בין השניים, בניסיון אולי אחרון להביא לסיום המשבר הקואליציוני.

על רקע התפוררות הממשלה והקואליציה, מנסה בימים האחרונים נתניהו לקבל התחייבות מהסיעות החרדיות שלא יתמכו במהלך להחלפת שלטונו ללא בחירות, דבר ממנו חושש נתניהו יותר מכל. הסיעות החרדיות הסכימו באופן עקרוני למהלך.

כזכור, מוקדם יותר היום פורסם לראשונה ב"כיכר השבת" כי מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן הורה לחברי הכנסת של "דגל התורה" להתחייב לנתניהו כי לא יתמכו בהפלת הממשלה וכינון ממשלה חלופית ללא בחירות. 

כאמור, מחר ייפגשו נתניהו ולפיד בניסיון להביא לסיום המשבר הקואליציוני. להערכת גורמים פוליטיים מדובר ככל הנראה בפגישה מכרעת שייתכן ותקבע האם מדינת ישראל תלך לבחירות כבר בזמן הקרוב.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

היום נפגש נתניהו עם שר החוץ אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו). בנוסף, נתניהו צפוי להיפגש מחר גם השר נפתלי בנט (הבית היהודי) ועם שרת המשפטים ציפי לבני (התנועה).

לדברי גורמים המקורבים לנתניהו, "ראש הממשלה אינו מוכן לקבל את המשך ההתנהלות שבה שרים תוקפים את הממשלה, שבה הם חברים, כאילו הם חברי אופוזיציה, כפי שעשה לפיד גם בשבוע האחרון, לרבות ניסיונותיו להדיח ראש ממשלה מכהן ללא בחירות כפי שהעידו ליצמן ודרעי".

לדברי הגורמים, "בנוסף, לפיד מפר גם את ההתחייבות להעביר תוספת של מיליארדי שקלים לתקציב הביטחון, להצטיידות במערכות נשק מתקדמות ולאימונים, ובמקום זה נלקח הכסף לפרויקטים לאומיים שאמורים להיות ממומנים על ידי משרד האוצר כמו העברת בסיסי צה"ל לנגב".

"ראש הממשלה צפוי לומר ללפיד שהוא אינו מוכן לקבל עוד את המשך ההתנהלות שלו ושל מפלגתו, ושכך אי אפשר לנהל מדינה" אמרו הגורמים.