אאא

תכנון מוקפד או מתכונת לקריסה? השנה לא תתיר המשטרה כלל כניסה לכלי רכב למתחם ציון הרשב"י בהר מירון ביום ל"ג בעומר או הגעת רכבים להילולה.

במשטרת התנועה הארצית נערכים כבר בימים אלו לקראת מבצע ל"ג בעומר תשע"ד להסדרת הגעתם של מאות אלפי המתפללים אל ציונו של התנא האלוקי רבי שמעון בר יוחאי במירון.

במשטרה נערכים השנה בצורה שונה לחלוטין וזאת לדבריהם לאור לקחי העבר, בעיות התנועה והקריסה המוחלטת שהייתה בשנים האחרונות.

במשטרה מציינים כי  השנה תהיה תוכנית תנועה חדשה לחלוטין ממה שהיה נהוג בעבר, כשלראשונה לא תותר כלל הגעתם של כלי רכב פרטיים לחניונים הסובבים את מירון וכל התנועה לציון בל"ג בעומר תעשה על ידי אוטובוסים בלבד.

"אנחנו הפקנו את הלקחים ממה שהתרחש בשנה שעברה ובעבודת מטה משותפת למשטרה ולמומחי תחבורה מהטכניון הוחלט השנה כי כל מי שירצה להגיע למירון ישתמש רק באוטובוסים", אומר ניצב משנה אמנון איצקוביץ מפקד משטרת התנועה הארצית.

נצ"מ איצקוביץ מציין כי על פי הצפי לחגיגות ל"ג בעומר במירון יגיעו מאות אלפי מבקרים שחלקם יקדימו את הגעתם במהלך השבוע ובדגש ליום שישי. "מניסיון העבר קיים צפי להגעה מאסיבית של חוגגים מיד עם צאת השבת", הוסיף.

לאחר שסקר את הסדרי התנועה החדשים מציין נצ"מ איצקוביץ כי השנה תינתן עדיפות בהיבטי התנועה לתחבורה ציבורית שבשליטה ופיקוח משרד התחבורה אוטובוסים בלבד. בהתייחסו להגעה מערים שונות בארץ למירון אמר כי "החוגגים יוסעו להילולה בהר מירון מערים בכל רחבי הארץ בתשלום, באמצעות קווים סדירים ע"י חברות ההסעה ובתגבור ופריסה של נקודות איסוף נוספות בערים מרכזיות בהם יהיה ריבוי מבקשים להגיע להילולה".

בימי ההילולה יתוגבר משמעותית מערך תחבורה ציבורית ויפתחו קווים נוספים מאתרים ברמה ארצית עפ"י בחינה וניתוח מוקדם של משרד התחבורה. הורדה ואיסוף החוגגים המגיעים עם אוטובוסים של תחבורה ציבורית תתבצע בסמוך לאתר ההילולה בטרמינלים מוסדרים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מפקד מתנ"א מדגיש כי אוטובוסים של חברות הסעה פרטיות יופנו לחניונים בעין הוזים ובספסופה, משם יוסעו החוגגים לאתר ההילולה באמצעות שאטלים ללא תשלום. נכים, בעלי מוגבלות תנועה עם תו עפ"י חוק, יורשו לחנות בחניון פרוד ויוסעו למושב מירון ללא תשלום, אולם הוא מדגיש כי לא תתאפשר חניה בשטחים ובצדי הדרך בסביבה הקרובה והרחוקה של מושב מירון.

"אני מצפה שתהיה משמעת מצד כל המוני המתפללים שינהגו באחריות ויעשו שימוש רק בתחבורה הציבורית", אומר איצקוביץ. לדבריו, המשטרה הפיקה לקחים מעצרת המיליון שנערכה לפני מספר שבועות כאשר מרבית המשתתפים נענו לקריאת המשטרה והשתמשו בתחבורה הציבורית. "זה המפתח להצלחת ההילולא ולמניעת הקריסה", אומר איצקוביץ.

מנגד טוענים עסקנים כי בשל היוזמה החדשה הרי שפקקי התנועה יתחילו כבר בשלב מוקדם יותר באזור צומת גולני ושאר המקומות. "לא ימנעו שום דבר אלא בסך הכל יגרמו שהדבר יתרחש בשלב מוקדם יותר", אומרים העסקנים.

במשטרה לא מתרגשים מהטענות וקובעים כי מתווה התנועה המתוכנן כבר הוכיח את עצמו באירועים קודמים וימנע גם במירון עומסי תנועה.