אאא

טוויטר תציל אתכם מפקקי תנועה? מחקר שערכו חוקרים מבריטניה איטליה וישראל, מציע שיטה חדשה שתסייע לכם לאתר פקקי תנועה ותמנע ממכם להגיע למקום ממנו תרצו לברוח כמה שיותר מהר - באמצעות רשת הטוויטר. 

ד"ר צבי קופליק, ראש החוג למערכות מידע באוניברסיטת חיפה, שנטל חלק במחקר צוטט ב'כלכליסט' כאומר: "היכולת של הרשתות החברתיות לייצר מידע בנושא עומסים, סכנות, איכות השירות של התחבורה הציבורית ועוד, היא כלי עזר בעל ערך רב למקבלי ההחלטות".

השיטה החדשה שפותחה על ידי החוקרים, מנתחת מידע על פקקי תנועה שנוצרו בעקבות אירועים המוניים, לדוגמא, אירוע ספורט רב משתתפים שגורם לחסימת עורקי תנועה. 

 (צילום: shutterstock)
פקקי תנועה (צילום: פלאש 90)
הגדלה

במשך השנים בהן נערך המחקר, בדקו החוקרים האם ניתן לקבל מידע בזמן אמת על בעיות ופקקי תנועה, סכנות בטיחותיות בכביש, בעיות בזמינות תחבורה ציבורית ולהיפך.

החוקרים התבססו במיוחד על רשת הטוויטר, וזאת כיוון שמדובר ברשת הבנוייה על מסרים קצרים, וקל יותר לפענח ממנה מידע על בעיות תחבורה בזמן אמת, ויחסית בצורה קלה.

בין היתר, ערכו החוקרים בדיקה במהלך אירוע ספורט גדול, וחיפשו ציוצים הקשורים לנושאי תחבורה ותנועה, על פי הדיווח, החוקרים מצאו מעל 1000 ציוצים העונים להגדרה, ומתוכם כ-900 ציוצים על בעיות תחבורה בעקבות אירוע הספורט.