אאא

הרבנים הראשיים לישראל, הראשל"צ הגאון רבי יצחק יוסף והגאון הרב דוד לאו, השתתפו היום (רביעי) בכנס אחדות מיוחד שיזמה ח"כ מרב מיכאלי (העבודה). הרבנים וראשי הדתות דיברו בכנס על הסכנה שבחיכוך בין יהודים למוסלמים ביום הכיפורים שנופל השנה ביום החג המוסלמי.

ח"כ מרב מיכאלי אמרה באירוע: "יש הרבה אנשים וגורמים במדינת ישראל שמנסים להפריד ולסכסך בין יהודים וערבים. לא משנה באיזה תירוץ: קדושת החג, מלחמה ושלום, חלוקת משאבים או סתם גזענות. בשבת הקרובה יש הזדמנות למי שרוצה להסלים את היחסים: אז יחול גם יום הכיפורים וגם עיד אל-עד׳חא (חג הקורבן), שהמנהגים של שני חגים הפוכים זה מזה".

"אלא שזאת גם הזדמנות בשביל אלה שרוצות ורוצים לחיות כאן ביחד, כאזרחיות ואזרחים שותפים. אין פה תחרות על קדושה או על מי קדוש יותר, ולא מקבלים בסוף גביע. לא פחות חשוב מלשמור על קדושת החג הוא לשמור על הקדושה של כולנו כבני אדם".

הראשל"צ הרב יצחק יוסף אמר בכנס: "אסור שיהיה שום ביטוי של אלימות בין יהודים וערבים ביום הכיפורים הזה. יום הכיפורים קדוש. וכל אדם, יהודי או מוסלמי, נברא בצלם אלוהים, וחביב אדם שנברא בצלם אלוהים. מהמקום הזה יוצאת קריאה לכל המקומות - עכו, לוד, נצרת, שלא יהיה אלימות.  עם ישראל תמיד שחר שלום, וצריך שיהיה שלום בין העמים. שכל אחד יכבד אחד את השני.  אם ימנע שפיכות דמים של אחד - יצאנו בשכרנו".

בדיון שהתקיים לאחר דברי הרבנים הראשיים, על חשיבות השמירה על השלום בין שכנים והכבוד ההדדי בימי החגים, אמר ח"כ ישראל אייכלר כי "לכאורה אין צורך בכלל לכנס למניעת אלימות ביום כיפור בין יהודים וערבים. אבות אבותי חיו בירושלים העתיקה בימי הטורקים בכבוד הדדי. הם היו מברכים את שכיניהם בשלום בימי חגיהם. בעולם המערבי ובאמריקה אין שום צורך בכנס כזה. באנגליה ובבלגיה גרים עם מוסלמים דתיים בשכנות ואין בעיה מיוחדת בחגים".

לדבריו, "לולא המאבקים הלאומניים, לא היה צריך כנס כזה. אבל לאור מה שקרה בעכו, לפני שש שנים ביום כיפור בין יהודים וערבים, מתקיים הכנס הזה, כמו שאמר בגין: "המובן מאליו צריך שייאמר"".

אייכלר הוסיף: "בשנים האחרונות חלה החמרה ביחסים בין בני אדם בכלל ובין יהודים וערבים בפרט. טועים האומרים שהדת מביאה למלחמות. מי שיודע קצת הסטוריה יודע שסטאלין והיטלר לא היו דתיים במיוחד. אנשים ניצלו כל מיני רגשות המוניות ליצור מלחמות, למען האינטרסים הפוליטיים של המנהיגים וניצלו את הדת למלחמות לאומיות. הם גייסו את הדתות למלחמה. עלינו לזכור כי כולנו בני אב אחד אנחנו, בני אברהם אבינו. כולנו מאמינים בק-ל אחד.

"אנחנו לא רוצים לפגוע בשום דבר הקדוש לכם, אנחנו רוצים רק לחיות לפי אורחות החיים שלנו ולהביא שלום ושגשוג לכל העמים היושבים בארץ הזאת והשלום והשלוה מביאים פיתוח וכלכלה לכל העמים. כולם מרויחים משלום וכולם מפסידים ממלחמה".