אאא

ארבעה חודשים אחרי שראש עיריית לוד, עו"ד יאיר רביבו, הוציא צו הריסה ללשכתו של הרב ברוך יורקוביץ' המכהן כרב חסידות חב"ד בלוד, שנבנתה כחלק ממבנה בית הכנסת 'בית אריה' המרכזי בשכונת חב"ד, אתמול (שלישי) נהרסה הלשכה כליל.

בעירייה טענו אז כי המבנה אינו חוקי ולכן מוטלת עליהם החובה להרוס את המבנה. לעומת זאת אמרו בחב"ד כי מדובר בהתנכלות מכוונת.

שמוליק סופר, נציג שכונת חב"ד וחתנו של הרב יורקוביץ', האשים בשיחה עם "כיכר השבת" כי ישנו מיעוט אשר לא בוחל באמצעים בכדי לפעול נגד רב שכונת חב"ד בעיר.

"לצערנו יש קומץ תושבים בשיכון המנסים לשים רגל לכל דבר טוב שנעשה בשכונה, ובחוצפה ועזות מצח נלחמים נגד המרא דאתרא הרב יורקוביץ' בכל דבר ועניין", טען סופר.

התושבים טוענים לאיפה ואיפה בהתנהלותו של ראש העיר, לדבריהם בעיר קשה למצוא בנייה שאין בה חריגה ולמרות זאת לא ניתן להם צו הריסה: "בעיר הזו ישנה בנייה בלתי חוקית ולא שמעתי את ראש העיר נלחם בהם עם צווי הריסה", אומר אחד התושבים ותוהה: "מדוע לרב שתמך בו בבחירות הוא כן מוציא צו הריסה?".

מעיריית לוד נמסר בתגובה ל"כיכר השבת" כי "למרבה הצער, המבנה המדובר נבנה שלא כחוק, על כל המשתמע מכך, ואף גרם לפגיעה חזותית צורמת לעין למבנה היפה של בית הכנסת הסמוך. בשל כך, פורק המבנה בתיאום ובהבנה עם רב השכונה קהילת חב"ד לאחר שנמצא משרד חלופי וחוקי. למותר לציין כי ראש העיר מר יאיר רביבו אשר מתפלל לעיתים קרובות בבית הכנסת, רוחש כבוד רב לאוכלוסיית תושבי שכונת חב"ד ולרב השכונה הרב ברוך בועז יורקוביץ".

לדבריהם העירייה שמה דגש על אכיפת חוקיות המבנים ללא הבדל בין אוכלוסיות "עיריית לוד עושה כל מאמץ כדי שלוד תהיה עיר פתוחה, נעימה, סובלנית, משגשגת ומשתבחת באיכות חיים. לצד פעילותה הברוכה של העירייה לרווחת תושביה בכלל ותושבי שכונת חב"ד בפרט, שמה העירייה דגש מרכזי בנושא אכיפת החוק והסדר בעיר, בכלל זה אכיפת חוקי התכנון והבנייה. בעניין זה נוקטת העירייה במדיניות נחושה ומחמירה כנגד כל בנייה בלתי חוקית חדשה וללא משוא פנים, תוך טיפול בכל האמצעים העומדים לרשותה, לרבות ביצוע צווי הריסה מינהליים, בין אם באוכלוסייה הערבית או היהודית בעיר".

זאת ועוד, "בנייה בלתי חוקית מסכלת כל אפשרות לתכנון ראוי, ופוגעת באמות מידה ובתקנות בטיחות ובכללים המעוגנים בדרישות החוק, ולפיכך מצופה מכל המעוניין לבנות בתחומי העיר לפנות כמקובל למחלקת ההנדסה לקבלת היתר בנייה כחוק".

"עיריית לוד אשר תמשיך להיות אוזן קשבת לצורכי שכונת חב"ד ופרנסיה, משוכנעת כי נציגי השכונה אשר מקפידים על חוק וסדר, ימשיכו לפנות לעירייה בדרכים המקובלות על מנת להגיש תוכניות מסודרות ובקשות להיתרי בניה כחוק, ככל שיידרש הדבר" נכתב לסיום.