אאא

צה"ל ממשיך בתחקיר הפיגוע בגבול ישראל מצרים ביום שישי האחרון, בו נהרג רב"ט נתנאל יהלומי הי"ד, במהלכו מתברר כי אחת החיילות, נבהלה מהמחבלים, ובמקום להסתער עליהם, ברחה והסתתרה.

בצה"ל הרבו בשבחים על תפקודה של אחת מלוחמות 'קרקל' שהסתערה על המחבלים והרגה אחד מהם, אך מהתחקיר מתברר כי חברתה שזיהתה ראשונה את ירי המחבלים ודיווחה עליהם, נבהלה, ולא רק שלא הסתערה, עוד ברחה והסתתרה מתחת לשיח סמוך.

לפי הדיווח של כרמלה מנשה ברשת ב' של 'קול ישראל', מהתחקיר עולה כי הלוחמת שהייתה בג'יפ הסיור, זיהתה כי נפתחה אש מחבלים לעבר כוח התותחנים, ומיהרה לדווח על-כך בקשר, אך אז יצאה מהג'יפ, והסתתרה בסמוך, בעוד חבריה מג'יפ סמוך הסתערו לעבר המחבלים.

במהלך חילופי האש בין המחבלים וחיילי צה"ל, חיפשו לוחמי גדוד 'קרקל' את חברתם ליחידה במשך שעה ארוכה, כאשר במהלך החיפושים אף עלה החשש כי היא נחטפה. רק כעבור כשעה וחצי היא נמצאה מסתתרת מתחת לאחד השיחים.

מפקד החטיבה נזף בחיילת: "נבהלת, ברחת ולא חתרת למגע". החיילת השיבה לו כי "לא היה לי סיכוי מול המחבלים", וסיפרה כי חששה להפוך למטרה למחבלים.

לפי הדיווח, לוחמי גדוד 'קרקל' מתחו ביקורת על התנהלות המפקדים ואמרו כי יש לתמוך בלוחמת ולא לבייש אותה. אחד הקצינים צוטט כי  "היא לא צריכה טיפול, אלא שתי כאפות והיא תתאפס, לא קרה שום דבר".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "לאור העובדה שהאירוע נמצא בתחקיר על ידי המפקדים לא נתייחס לחלקי דיווח מהאירוע שהגיעו בצורה זו או אחרת. חלקים אלה אינם משקפים את האירוע במלואו ועושים עוול לחיילים שהשתתפו בו. לכשיסתיים התחקיר, יוסקו המסקנות הנדרשות".

בראיון לתוכנית 'הכל דיבורים' ברשת ב', התייחס דובר צה"ל תת אלוף יואב מרדכי לדברים ואמר כי מדובר בחיילת מצוינת, שיצאה מהרכב ולא נדרש ממנה להסתער.

דובר צה"ל הוסיף כי הצבא לא ינהל דיון בצעי בתקשורת, וכפי שלא איפשר לחיילת שירתה במחבלים להתראיין כך לא יאפשר לפגוע בחיילת אחרת.