אאא

דרמה בטיסת אל על מלונדון לישראל: לפנות בוקר (חמישי) מטוס ובו 411 נוסעים ואנשי צוות נחת נחיתת חירום בנמל התעופה 'היתרו' בלונדון בשל תקלה באחד ממנועיו.

סמוך לשעה 01:00 בלילה, המריאה טיסת 318 מלונדון לישראל. כ-20 דקות לאחר ההמראה נשמעה חבטה בצד ימין של המטוס, מדגם בואינג 747-400, ואחד מארבעת המנועים החל לאבד כוח.

צוות המטוס בראשות הקברניט אילן מרגלית כיבו את המנוע, בעקבות כך נראה שובל אש פורץ מהמנוע. במקביל, החזירו את המטוס לכיוון נמל התעופה 'היתרו' בלונדון וביקשו אישור לנחיתה, כוחות ההצלה מיהרו להיערך לקראת נחיתת החירום.

בסופו של דבר, לאחר דקות ארוכות של חרדה בקרב מאות הנוסעים, בהם כמה עשרות נוסעים חרדים, הצליח צוות המטוס להנחיתו עם שלושה מנועים בלבד. הנוסעים נאלצו להמתין במשך שעתיים במטוס, לאחר הנחיתה, מאחר ונחתו בשעות בהן אין המראות ונחיתות, לאחר-מכן הם הועברו לבתי מלון, ובחברת אל על מקווים כי הם יוחזרו לארץ בתוך יממה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בשיחה עם 'הארץ', תיאר הקברניט, אילן מרגלית, את פעולות החירום שביצע: "לא צללתי ולא עשיתי לופ. הפעלתי את המטוס בדחילו ורחימו. הטיה של חמש מעלות עם שלוש מעלות מתחת לאופק, הכל בעדינות, בערנות וברוח שקטה ושלווה".

"20 דקות אחרי שהמראתי, בגובה 26 אלף רגל, בטיפוס לגובה שיוט של 37 אלף רגל, חשתי חבטה מצד ימין של המטוס בתוך שניות, ומיד אחר כך ראיתי שמנוע 4 מאבד כוח. המטוס החל לסבסב קלות ימינה. תוך כדי כך אני רואה שמד סיבובי המניפה עומד על אפס" והמנוע לא עובד.

מרגלית מספר כי החל להריח ריח שרוף במקביל לכך שקבל צלצול מאחת הדיילות מחלקו האחורי של המטוס שמספרת כי ראתה שובל אש יוצא מהמנוע. להערכות, התקלה אירעה כיוון שפילטר שמן התפרק. "אמרתי לנוסעים שהיתה לנו תקלת מנוע, יצאו גיצים, כיביתי את המנוע ואנחנו חוזרים לנחיתה רגילה בלונדון", סיפר מרגלית.