אאא

טוביה לוסקין, הגיאולוג של גבעות , טוען כי "אין שאלה בכלל" ששדה "מגד 5" יפיק בסופו של דבר נפט. בראיון לעיתון "מעריב", שהתפרסם היום (ו´), אומר לוסקין כי הוא מרגיש תחושת שליחות ומבקר בחריפות את רשות ני"ע בגין עצירת המסחר במניית גבעות למשך 5 ימים בשבוע שעבר.

בהתייחסו למשקיעי גבעות, שחלקם פוקד ללא הפסקה את אתר "מגד 5", אמר לוסקין: "ההסבר היחיד שאני מוצא לאמון הגובר הזה הוא שאנחנו מצליחים. אחרי הכל, בפעם הראשונה ה-50-60 שנה פורץ נפט שזורם חופשי. זה לא אני - זו ההצלחה של מגד 5".

לוסקין מדבר על תחושת השליחות שגרמה לו לארוז את חפציו ולהגיע לישראל לחפש נפט, על בסיס מקורות מהתנ"ך, כידוע. "אני תמיד עושה את זה", הוא אומר, "אני מערבב בין דת לחיים".

בכתבה נכתב: בראשית שנות ה-80, במהלך נדודיו בעקבות הנפט, הגיע ‍לוסקין לאינדונזיה ולאוסטרליה, שם חזר בתשובה והפך לחסיד חב"ד. אז הגיע המפנה הגדול בחייו. בדיוק לפני 24 שנה, בחג סוכות, התעכבו עיניו של ‍לוסקין על הפסוק ´מראש הררי קדם ממגד גבעות עולם´ - ונדמה היה לו שהכתוב קורא לו לתור אחר הנוזל השחור בארץ הקודש.

כדי לתקף את האינטואיציה האמונית בעבודה גיאולוגית, הגיע ‍לוסקין ב-1988 לישראל ורכש מאגר נתונים גיאולוגי שיאפשר לו לתור אחר מאגר נפט באדמות הארץ. לאחר שאוששו חשדותיו ונמצא האתר המתאים, הוא כתב איגרת לרבי מלובביץ´ ובה ציין בפניו את הנאמר בפסוק והוסיף כי במילים המעטות הללו מצוי למעשה כל מה שגיאולוג צריך: הרים קדומים, שהם הרי שכבות קרקע ששקעו ואוצרות בחובן מגד כלטוב. "הרב אמר שיהיו חדשות טובות - אז ארזתי את המשפחה ועליתי לישראל. 

כשהוא עוזב מאחוריו קריירה בינלאומית מצליחה וללא הבטחת עבודה או הון משמעותי, הגיע ‍לוסקין לארץ ובידיו אך ורק ברכתו של הרב ותצריף הנתונים הגיאולוגיים, אשר הצביע על הפוטנציאל בחלקת אדמה המצויה בקרבת ראש העין.

"המעבר לישראל לא היה בשום פנים ואופן החלטה מקצועית נורמלית. אני לא יזם מטבעי: לראיה, כשהגעתי לכאן הצעתי את הפרויקט שלי לכל מי שיכול היה לקחת אותו. אני לא איש עסקים. אם הייתי יזם עסקי, הייתי עושה ´לופט גשעפט´ בשדות הנפט של אינדונזיה. אני רואה במה שאני עושה שליחות."

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הוא תקף גם את רשות ני"ע והאשים אותה שוב בכך שהיא לא אפשרה לשותף הכללי גבעות לפרסם את כל המידע לציבור, לטענתו, וטען כי מדובר ב"מדיניות הפוכה ב-180 מעלות" מכפי שנהגה הרשות בעבר.

"אני מאמין שרשות ני"ע לא יודעת להתעסק עם נפט, כיוון שמדובר בבאר הראשונה שמפיקה נפט", הוסיף לוסקין. "אני מניח שהם אנשים טובים שניסו להגן על המשקיעים, אך התוצאה הייתה הפוכה לחלוטין: הם פגעו במשקיעים".

לוסקין לא חסך שבטו גם מהתקשורת והאשים אותה שוב בפרסום "שקרים", כדבריו, לאחר פרסום הדו"ח ההנדסי המלא של השותפות לפני כשבוע וחצי. לדבריו, כל התוספות בדיווח אשר מדברות על הטיפול בגז הנלווה כתנאי להפקת הנפט, או השימוש באמצעי המרצה לצורך הגברת קצב ההפקה, "הן לא יותר מגילוי נאות; מדובר בפרוצדורות רגילות לחלוטין שנעשה בהן שימוש בשדות נפט בכל העולם והן אינן נושאות סיכון כלשהו לגבי הפקת הבאר".

כאשר נשאל לוסקין מה יעשה אחרי שיסיים עם פרויקט "מגד 5", ענה: "יש לי עוד פרויקט אחד לעשות; זה קשור במים".