אאא

כל אחד מאתנו עוטה לפעמים מסכות. למשל, כשאנו נשאלים לשלומנו, רובנו נוטים לענות שהכל מצוין, למרות המינוס בבנק, הקושי עם הילדים, ושאר דאגות. (בד"כ השואל איננו מתכוין או מעונין שנפרוש בפניו את כל הבעיות שלנו...)

לא ב"מסכות" אלה אנו עוסקים. האדם חיב לפעמים להציג כלפי חוץ אחרת ממה שמרגיש כדי לאזן בין ציפיות או דרישות החברה לבין צרכיו האישיים. אדם שלא יתנהג באופן המקובל בחברה, אלא ינהג בחוסר מוסריות או תרבותית, אחת דתו להפלט ממנה, או לאבד את מעמדו.

גם אין כוונתנו לשקרנים כרוניים עם כוונות זדון, או לאנשים בתחפושת-פשוטו כמשמעו, כדוגמת השודד שהתחפש בשבוע שעבר לחרדי, והצליח להוציא סכום כסף נכבד מסניף דואר, שאת מניעיו אנו מבינים היטב.

כוונתנו היא לסוג האנשים שצורת התנהגותם והבעתם הינה מאולצת ובלתי טבעית, ואיננה תואמת את אופיים ופנימיותם האמיתיים. אלה הם בני-אדם שנתונים בנסיון מתמיד לשחק את התפקיד שנדמה להם שה"קהל" מצפה שהם יגלמו, כדי למצוא חן, ולגרום לזולת להעריך ולאהוב אותם. הם אינם זזים לשום כיוון מבלי להביט ימינה ושמאלה ולבדוק "מה יגידו?." הם נוהגים לפי מה שהם חושבים שהאחרים חושבים שהם חושבים שהם חושבים. במלים אחרות, מתקשים לזרום ולהיות הם, עצמם. ה"מסכה" שלהם למעשה,"משתלטת" עליהם והופכת להיות חלק מרכזי ומהותי לחלוטין באישיותם.

סוג אנשים אלה מתאפין בכתב יד שמעיד על צורת הבעה בלתי ספונטנית ומלאכותית, ונקרא "כתב פרסונה", עליו נדבר לאחר שנבין את הרקע לאימוץ המסכה ע"י אנשים אלה. (פרסונה- מסכה, ביוונית)

הפסיכולוגיה שמאחורי ה"מסכה"

"אנשי הפרסונה" הם אנשים שחוששים חלילה להתפס בחולשתם, לכן הם עוטים על עצמם מסכה. ע"י התחפושת הם מסתירים את ה"אני" האמיתי ממנו הם אינם שבעי רצון, ועמו הם חשים רגשי נחיתות. כתוצאה מחוסר בשלות רגשית וחשש להדחות ע"י החברה, הם מתכחשים ל"אני" שלהם, מציירים לעצמם איזשהו מודל של דימוי אידיאלי של עצמם בו הם מעונינים להתפס בעיני החברה, והם מוכנים להשקיע כדי לקיים תדמית חיצונית זו באופן קפדני.

אולם, חייהם אינם קלים .הם כל כך דבקים במסכה שיצרו לעצמם, עד שהם סובלים מהתנהגות חסרת גמישות ועידון. מנגנון זה אומנם, מסייע להם לחוש טוב יותר עם עצמם, בזמן שהם מצליחים להרשים את זולתם, ולהיראות במיטבם. אך בו בזמן, הם משלמים ביוקר את הפער בין אותה תדמית שהם מנסים ליצור לעצמם לבין ה"אני" האמיתי שלהם, שלא במודע.

הם מזניחים את צרכיהם האישיים, שמים לעצמם כללי התנהגות נוקשים ביותר, ומוציאים משאבים וכוחות נפש רבים.

לא פלא איפה, שבמצבי תסכול הם עלולים לכעוס בקלות, וליפול למשבר קשה בגלל רגשותיהם המודחקים, והמתח המצטבר שמחפש למצוא לעצמו פורקן.

כיצד מזהים כתב פרסונה = מסכה?

כתב-היד של אנשים אלו, שנקרא "כתב פרסונה"- כתב ה"מסכה המשתלטת" (מסכה שהשתלטה על האישיות הטבעית והדחיקה אותה), הוא כתב שרובו קשה לפענוח בגלל רמת ההסתרה שבו.לכן קשה לעמוד על טיבם ועל טבעם האמיתי של כותביו.

בכתבים מסוג זה יש דגש על עיצוב הכתב, תנועה איטית ומרוסנת, והארגון מציית לכללי כתיבה נוקשים או לתקן של האותיות.

 (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
הגדלה

הסיבות להתהוות כתב פרסונה:

1.רגישות אסטטית גבוהה במיוחד, החיצוניות חשובה יותר מהכל והופכת לעיקר,לכן האותיות מעוצבות בקפידה והופכות להיות מטרה בפני עצמה.

2. האדם חש כי כתב ידו אינו טוב מספיק, ולכן ממציא לעצמו כתב יד יחודי, מסכתי, באמצעותו מסווה את חולשותיו, ומנסה להדגיש את התכונות בהם יכול להתגאות, להרשים ולהציג עצמו דרכן.

ישנם סוגים שונים של כתב פרסונה בהתאם למיגוון סוגי המסכות שאנשים בוחרים לאמץ. אך המרכיבים הינם משותפים לכולם. נביא בפניכם את רובם הגדול:

1. כתב יד מלאכותי, או קליגרפי (לא כזה שנכתב בכרטיס ברכה או למטרה מקצועית)

2. אות ראשונה גדולה או נפוחה

3.כתב מקושט (מעין תוספות לעיצוב האות)

4. כתב איטי בעל תנועה בלתי זורמת ואוטמטית.

5.סדירות יתר

6. כתב נטול ספונטניות וחיות

7.האיזור האמצעי של הכתב מפותח

שימו לב לדוגמה שלהלן :

כתב זה הוא של אשה בעלת חוש אסטטי מפותח,שכ"כ מתמקדת בחיצוניות, שבאה אצלה כמובן על חשבון דברים אחרים, עד שהיא לעולם לא תצא סתם כך מהבית. היא מסוגלת להתלבש ולהתייפות כמו לחתונה, כשהיא בסה"כ יורדת למטה לפנות את האשפה הביתית...

לסיום, ה"מסכה" היא דבר חיובי, בתנאי שמשתמשים בה בצורה מאוזנת ובריאה.באופן זה, יש בכוחה לאפשר ויסות נכון בקשרים שבין היחיד לסביבה. (שימו לב- אדם שלא עוטה אף פעם מסכה, והוא תמיד "דוגרי", עלול לפגוע באחרים-וזו הקיצוניות השניה)

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אך מי שמזדהה יתר על המידה עם ה"מסכה" שלו,מדחיק ומפסיד את ה"אני" שלו. הוא מסתיר את את עצמו מן העולם, אך גם מעצמו.

אז...כעת שנהיינו מודעים יותר,הגיע הזמן להסיר את המסכות !העריכו את עצמכם ללא כל תנאי, למדו להיות מי שאתם ומה שאתם, ומשם תתחילו לצמוח ולזרום ! רק אל תשכחו לשמור את המסכה לשימושים חיוביים, ולזמנים הנכונים! (מה דעתכם על פורים?..)

הערה: אין לנתח כתבי–יד של אחרים על סמך מידע זה בלבד. אבחון אמין ומדויק יכול להתבצע רק ע"י גרפולוג מקצועי מנוסה.

הכותבת היא תמר פינקלשטיין- גרפולוגית מוסמכת, חברת האגודה לגרפולוגיה מדעית בישראל.

Tamarf.grapho@gmail.com