אאא

הודעת ראש הממשלה בנימין נתניהו על תמיכתו במועמד הליכוד, ראובן רובי ריבלין, לנשיאות, הכתה בתדהמה את המערכת הפוליטית, כאשר גם בן בריתו של נתניהו, שר החוץ אביגדור ליברמן, שועל פוליטי ותיק, נדהם מההודעה.

בראיון ל-ynet אמר ליברמן כי "אני ונתניהו דיברנו ימים ושבועות על כל מועמד אפשרי, רק לא על ריבלין". לדבריו, בעקבות הודעתו של ראש הממשלה, הוא אינו מרגיש מחויב להחלטה לתמוך בריבלין.

"הסיעה תתכנס ותחליט כיצד לנהוג כעת. אני לא פוסל אף מועמד. זה היה מבחינתי כמו שני אנשים שיוצאים לדרך, הולכים יחד ומסכימים על זה, אחד פתאום עוצר, מבקש לבדוק משהו - ופתאום נעלם. אז האדם השני פשוט ממשיך ללכת. ככה אני רואה את הדברים" אמר ליברמן.

לדבריו, "אין לי דבר אישי נגד רובי. יש לי בעיה עם עמדותיו. בבחירות הקודמות מול פרס התייצבתי מול כל מצלמה ובכל מקום ותמכתי בו. הבטחתי לו עשרה ח"כים מהסיעה שתומכים. אבל כשהוא הפך להיות יו"ר הכנסת הבנו שזה לא מה שחשבנו. מבחינתי, ריבלין לא יכול להיות המועמד שלנו לנשיאות. כשהוא החל לכהן כיו"ר הכנסת הוא נסע בביקור הראשון שלו לאום אל פאחם. אם היה נוסע לבית ג'אן לא היתה לי בעיה, אבל בנסיה לאום אל פאחם יש מסר וזה מראה משהו".

לדברי שר החוץ, "גם כשקידמנו את שלילת הפנסיה לעזמי בשארה הוא התנגד. כשפאינה קירשנבאום רצתה לחוקק חוק נגד עמותות השמאל הקיצוניות הוא זה שעצר את זה ובמקביל שדרג את מעמדו של אחמד טיבי עם ועדת החקירה הפרלמנטרית שהוקמה ושש שנים לא ראינו מסקנה אחת. הוא הלך נגדנו בכל הכוח ולכן אנחנו לא יכולים לתמוך בו".

ליברמן תקף את ריבלין ואמר כי "דווקא בגלל שהוא מועמד הימין, היה מצופה ממנו להתנהל אחרת. כיו"ר כנסת הוא כבר החל את הקמפיין לנשיאות".

כאמור, ליברמן אמר כי הופתע מהודעת נתניהו: "אני לא מתכוון לעסוק בברבורים. נדהמתי כששמעתי על זה. דיברנו ימים ושבועות על כל מועמד אפשרי, רק לא על ריבלין".

 (צילום: פלאש 90)
ליברמן ונתניהו (צילום: פלאש 90)

לגביי המועמד שבו תתמוך סיעתו, אמר ליברמן כי "אנחנו נתכנס בימים הקרובים ונדון בהענקת תמיכה למועמד או חופש הצבעה. אנחנו נשמע את החברים ורק אז נחליט. אני לא לא פוסל אף מועמד. לדליה יש בסיעה שתי נשים שחתמו לה ומקדמות אותה. אני עוד לא החלטתי. מאיר שטרית הוא מועמד ראוי, פואד הוא חבר קרוב שלי, וקבעתי פגישה עם דליה דורנר כדי לשמוע. אני לא פוסל".