אאא

לאחר כ- 15 שנות חקירה, לאחר 15 שנים של הדלפות רבות (מידי) - התחוור כי ההר הוליד גבעה וגם זו יכול שתהפוך למישור .

החלטת היועמ"ש להעמיד את ליברמן לדין בשורה של עבירות, חשובה,  לא רק בשל תוכנה אלא גם  בשל העובדה שהיא מסמלת את סוף שנות החקירה הארוכות (מידי) ואת תחילתו של ההליך המשפטי.

הדבר הראשון שיש להבין – ליברמן גם כיום זכאי!

ליברמן דבק בחפותו ובעמדותיו – זו זכותו המלאה!

צריך להבהיר – לא ליברמן צריך להוכיח את חפותו – אלא התביעה צריכה להוכיח את אשמתו וגם זאת – מעל ומעבר לכל ספק סביר.

אין ספק שכתב האישום שעליו הודיע היועמ"ש הינו קל יותר ממה שהמליצה המשטרה, אך הוא עדיין חמור מאוד.

הלבנת הון הינה עבירה חמורה מעבירת השוחד עליה ויתר היועמ"ש - ואולם כל סעיפי האישום מחייבים שהתביעה תוכיח אותם כאמור מעל ומעבר לכל ספק סביר!

המשימה אינה קלה כלל ועיקר ובינה לבין פתיחתו של המשפט ניצב עדיין הליך השימוע.

השימוע יכול להביא לביטול כתב האישום או סעיפים ממנו.

בעניין כוחו של הליך השימוע צריך לזכור כי במשפט קצב הליך השימוע הביא לצמצום דרמטי בכתב האישום ולעסקת הטיעון הקלה שהוצעה לקצב (שהיתה זו טעות מרה של קצב לדחותה).

טעמי עינוי הדין והגנה מן הצדק הנטועים בהליך חקירתו שנמשך כבר 15 שנה יעמדו לליברמן כמנוף לסיום מינורי של פרשה שקיבלה בתקשורת ממדים גרנדיוזיים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

המרחק בין החלטת היועמ"ש על הגשת כתב אישום ועד להגשת כתב האישום לבית המשפט – גדול והמרחק בין הגשת כתב האישום (אם יוגש) לבין הרשעה גדול עוד יותר.

יש לראות בצער את המעורבות התקשורתית הרבה בכל שלבי החקירה של ליברמן שכן מעורבות זו שבוודאי גרמה לליברמן עינוי דין קשה עוד תהווה גורם משמעותי בהליך המשפט ככל שאכן יוחלט בסופו של דבר, לאחר הליך השימוע, להגיש לביה"מ כתב אישום נגד ליברמן.

בעניין זה יש להצטער על הפרת כללי הסוביודיצה ע"י אמצעי התקשורת ופוליטיקאים אינטרסנטיים. הרעיון העומד ביסוד כללי הסוביודיצה הוא להגביל ביטויים פומביים לשם הגנה על תקינותם של הליכים שיפוטיים. הצדק מחייב שהגבלה כזו תחול גם על שלבי החקירה שאם לא כן נמצא עצמינו פעם אחר פעם נכנעים לטענה צודקת של חשוד או נאשם כי משפטו נערך בתקשורת, כי דמו כבר נשפך מעל דפי העיתונות או גלי האתר וכי הוא נענש עוד בטרם הורשע.

הדרך הנכונה היא, לאור עינוי הדין רב השנים שעבר ליברמן, לתקן את החקיקה באופן כזה שיוגבל זמן החקירה של חשודים, במידרג שיתאים לחומרת העבירות שבהן נחשד וכי יורחבו ויחייבו כללי הסוביודיצה גם לשלבי החקירה וגם לשלבי ניהול המשפט.