אאא

בין הפרדסים והשדות שנותרו קצת צפונה מגוש דן, מסתתרת שמורת טבע קטנה המשמרת את נופיו ההיסטוריים של השרון – שמורת בני ציון (רכס חרוצים), בה ניתן למצוא פריחה מגוונת בסתיו בחורף ובאביב, והחצבים כבר מפארים את השטחים הפתוחים. הכניסה ללא תשלום.

מהחנייה המערבית יוצא שביל טיול רגלי בלבד (כניסת אופניים לשמורה אסורה). נלך עשרות מטרים ונגיע למסעף שבילים כחול-שחור. המסלול המתואר הוא מעגלי, והוא יתואר לפי הליכה בשביל השחור וחזרה בשביל הכחול.

השביל השחור עולה בערוץ הצפוני של השמורה. צפונית לאפיק, משתרע אזור בתה עשבונית, ואילו מדרום משתרע אזור שיחים, בין היתר קידה שעירה ושרביטן מצוי. לאחר הליכה לא רבה, עוזב השביל את הערוץ ועולה במתינות לכיוון דרום-מערב ואחר כך לכיוון דרום. בקטע זה של השביל, נחשפת קרקע חוסמס, עליה יש גושי כורכר דמויי כדורים קטנים.

קרקע זו אינה ראויה לעיבוד חקלאי, ועובדה זו סייעה לשמירת השטח ללא עיבוד עד להכרזת השמורה ב- 1968, ולהישארותה כ"עציץ" טבעי בלב שטחי החקלאות. על קרקע החוסמס נוכל לפגוש בקורנית מקורקפת – בן-שיח בעל עלים דקים וריחניים ופריחה סגולה בסתיו. באביב פורחים כאן צבעונים.

בתחומי השמורה נמצא אתר העתיקות ח'רבת ג'יוס (שרידי גת ורצפת פסיפס).

בקרבת הפינה הדרומית-מזרחית של השמורה, לצד עץ שיזף (מהעצים המעטים שבשמורה), נפגוש בשביל מסומן כחול הפונה ימינה ועימו נשוב לכיוון החנייה. השביל חוצה ערוצונים נוספים, לצידם בולטת באביב פריחתם של שיחי לוטם מרווני (בלבן) ואזוביון דגול (בסגול), וממשיך על גב הגבעה הדרומית של השמורה. נעבור מצפון לעץ אקליפטוס ענק – פינה נעימה למנוחה. בקרבת האקליפטוס פורחים באביב בן- חצב יקינטוני וצמר מפוצל, ואילו בסתיו פורחת כאן חבצלת קטנת-פרחים. המשך השביל מתעקל לכיוון צפון-מערב, דרך אזור שנשרף בקיץ 2002. מצפון לשביל, ניתן לראות שלושה אלוני תבור שנשרפו ומתחדשים לאיטם. הגישה לאלונים אסורה על מנת לאפשר את שיקום הצמחייה בקרבתם.

בשטח זה, בו יש בתה של סירה קוצנית, יש פריחה שופעת של סחלב פרפרני במרץ, ואילו באפריל פורח כאן סחלב קדוש. לבסוף, נפגוש שוב את השביל השחור, ומכאן נשוב לרכב תוך דקות בודדות.

השמורה נמצאת מערבית למושב בני-ציון. דרך מסומנת ירוק 7380 יוצאת מאזור בית הספר המקומי וחולפת בגבול השמורה. בשמורה עצמה נמצאים שני שבילים קצרים (כחול ושחור), ללא מספור. כמו כן, ניתן להגיע לשמורה ממחלף חוף השרון, בדרך מסומנת אדום 7365 והמשכה בסימון הירוק 7380.

נשמח לקבל מכם הערות או המלצות על מקומות ואתרים שיכולים לעניין את ציבור הגולשים. את הפניות יש לשלוח למיייל: ik@kikar.net