אאא

עשרות ילדים ונערים בעלי מוגבלויות וצרכים מיוחדים, נהנו מליל סדר עשיר ומיוחד שארגנו עבורן בעמותת "עלי שיח".

בשבועות האחרונים, עמלו במחלקת הנופשונים של הארגון על ההכנות לליל הסדר ולימי חול המועד.

מ' שוורץ, מנהלת הנופשונים וקשרי הקהילה של 'עלי שיח', מספרת על ההערכות המקיפה לליל הסדר המיוחד: "עריכת ליל סדר לנערים בעלי צרכים מיוחדים, חלקם בעלי תסמונות קשות, דורשת הערכות לוגיסטית מקיפה. אבל כיוון שאנחנו מיומנים בכך בכל ימות השנה, כאשר מאות ילדים ונערים מתגוררים בדיור בקהילה של עלי שיח, ואחרים המתגוררים עדיין בביתם מתארחים בנופשוני "עלי שיח", נערכנו מבעוד מועד לליל הסדר ולימי חול המועד. הצטיידנו בכל מה שאפשר, כולל הגדות מאוירות על מנת להנעים את ליל הסדר על אותם ילדים ונערים".

הנערים לוו ע"י חונכים צמודים שיסייעו להם בכל מהלך ליל הסדר ונתנו להם תחושה ביתית חמימה, שכבר הכינו את הילדים מבעוד מועד והסבירו להם את מצוות החג ואת הצפוי להם במהלך ליל הסדר.

מדובר במשפחות שבהן לא מתאפשרת שותפות הילדים המיוחדים בליל הסדר. או בגלל שמדובר בילד עם תסמונות הדורשות מדריך צמוד בכל רגע, או כלכליות כאלו שמאחרים ומתארחים אצל המשפחה המורחבת".

הילדים והנערים בעלי שיח, נהנו גם בשאר ימות החג ממגוון פעילויות שכוללים טיולים, סיורים וביקורים במוזיאונים, גן חיות, מסלולי הליכה ואטרקציות נוספות. לפעילויות אלו מצטרפים מאות בחורי ישיבות מתנדבים המבקשים לבוא ולתרום מעצמם ולממש את המוטו המלווה את עלי שי לאורך כל השנה: "אם אתה משמח את שלי- אני משמח את שלך".

"הנופשון נועד לתת להורים רגעים ושעות של מנוחה, גם בליל הסדר וגם בימי חול המועד", מסבירה מ' שוורץ. "אנחנו נותנים מענה להורים שלא יכולים לעזוב את הילד לרגע ומהווים בשבילם פתרון בעיקר בחגים, אך גם בכל ימות השנה".

"צריך לראות את האושר בעיני ההורים, כאשר הודענו להם שאנחנו מאמצים אל ליבינו את ילדיהם בפסח." אומר הרב חיים פרקל, מייסד ומנהל רשת 'עלי שיח' ומוסדות 'מגן אברהם'. "זה מאפשר להם להרגיש בני חורין אמיתיים וליהנות משמחת החג, בידיעה שגם הילדים שלהם נהנים בכל ימות החג וחווים ליל סדר שאורגן במיוחד עבורם".