אאא

אנשי הציונות הדתית ממשיכים להתנכר למורשת רבותיהםלקראת מינויו הצפוי של הרב שי פירון לתפקיד שר החינוך, ועקב הצהרות 'יש עתיד' לפיהם התנועה מעוניינת לחייב לימודי ליב"ה, בהם גם לימודי חול, מתפרסם מכתב ישן של הראי"ה קוק זצוק"ל, מגדולי רבני הציונות הדתית בכל הזמנים, ממנו עולה, כי הוא נגד לימודי חול, אפילו במשך שעה אחת ביום. 

באיגרת תרנ"ד של הרב הראשי לישראל דאז, הרב אברהם יצחק הכהן קוק, אותו הרב קוק שהרב חיים דרוקמן טוען כי ספריו מוחרמים על ידי החרדים, דווקא הוא, מביע התנגדות קשה ביותר, לקיומם של לימודי חול, ומשבח את מוסדות החינוך המלמדים רק לימודי קודש. 

באיגרת תשובה ששלח הרב קוק לידידו הגרי"מ טיקוצינסקי כותב הרב קוק: "מעולם לא עלה על דעתי לצאת במעשה נגד גדרי הראשונים, ולעסוק ביסוד בתי ספר שיש בהם לימודי חול ושפות זרות"

המכתב החריף של הרב קוק, מגיע לאחר תמיהה שהפנה הגרי"מ טיקוצינסקי לאור תמיכה מרומזת של הרב קוק במוסדות 'תחכמוני'. 

 (צילום: ויקיפדיה, כיכר השבת)
האגרת של הרב קוק (צילום: כיכר השבת)
הגדלה

בהמשך מכתבו, מחריף הרב קוק את אמירותיו, ואומר כי הוא מתנגד למוסדות המלמדים לימודי חול גם אם הם נעשים על טהרת הקודש: "אפילו על טהרת הקודש, ואפילו על ידי מורים טהורים ושלמים".

הרב קוק מסביר מדוע קרא שלא למחות נגד אנשי תחכמוני, ואומר כי עשה זאת רק משום שהמוסדות של תחכמוני הוקמו כדי "להמעיט בתפלות".

וכאן ממשיך הרב קוק במסר שבימינו אנו הופך לאקטואלי מתמיד: "מובן הדבר שלא נחליף את מוסדותינו הקדושים, המיוחדים לקדושת התורה, במוסדותיהם המעורבים בטרכסיד של חול, ולא נייעץ שום אב שרק אפשר לנו לפעול עליו שיקדיש את בנו כליל קודש להתגדל בתורה בטהרתה, שיעתיק אותו ללימודי חול גם לשעה או לשעות ביום, בשחר טל ילדותו ביחוד". 

בדבריו, בעצם מבהיר הרב קוק, כי הוא מתנגד לשליחת ילדים למוסדות המלמדים לימודי חול, גם אם זה נעשה על טהרת הקודש, ואפילו לשעה אחת ביום. 

נקודה נוספת שעולה מהדברים היא, שהתנגדותו של הרב קוק לקיום לימודי חול, מחריפה כשמדובר בגיל צעיר יותר של הילד.

ח"כ שי פירון, ראש ישיבה בעברו, ואיש מכובד בציונות הדתית, הצהיר טרם הבחירות על כוונתו לפתוח בפרויקט "עשור החינוך", במסגרתו תשופץ מסגרת החינוך בישראל, כאשר בין הייתר ייכפה על הציבור החרדי להחדיר לימודי ליב"ה המכילים גם לימודי חול לתלמודי התורה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

 (צילום: ויקיפדיה, כיכר השבת)
שי פירון, יציית להוראות הרב קוק? (צילום: פלאש 90)
הגדלה

כפי שעולה מהאיגרת, תכניתו של פירון, מנוגדת כליל למשנתו של גדול רבני הציונות הדתית הראי"ה קוק, שהביע התנגדות לעירוב לימודי קודש וחול. 

שי פירון איננו לבד, חבר נוסף בסיעתו, גם הוא חובש כיפה, דורש לערב לימודי חול במוססדות התורה. 

בנאום שנשא ח"כ דב ליפמן מעל דוכן הכנסת ביום הלאומי למדע, הוא קרא להכניס לימודי מדעים להיכלי הישיבות: "אני אשתמש ביום הלאומי למדע לקרוא לאחיי ואחיותיי החרדים לעבוד ביחד להחזיר את העטרה ליושנה ולחזק את התורה ואמונתנו באלוקים, בשמיעה לדרישת הרמב"ם ולהכניס לימוד מדעים לתוך הישיבות והסמינרים".

 (צילום: ויקיפדיה, כיכר השבת)
ליפמן, גם הוא רוצה לשנות את החינוך החרדי (צילום: פלאש 90)
הגדלה

ליפמן, הביא נימוק לרעיון מרבותיו, בוגרי ישיבת 'סלבודקא': "הראש ישיבה לימד אותי שהבורא עולם גילה את עצמו פעמיים. פעם אחד היה בהר סיני וזאת הסיבה שלומדים את התורה. אבל הוא גם גילה את עצמו בבריאת עולם – ולכן עלינו ללמוד את חכמת הבריאה - דהיינו מדעים".